Ana içeriğe atla

Rehabilitasyonda Özel Konular 2

reha 2

Kitap Adı: Rehabilitasyonda Özel Konular 2

Yazar: Z. Candan Algun - Devrim Tarakçı - Esra Atılgan

Yayınevi: İstanbul Medipol Üniversitesi Yayınları

Sayfa Sayısı: 236

Ebat: 19,5 x 27 cm

ISBN: 978-605-4797-61-5

KİTAP YURDU'NDAN SATIN AL

Pertürbasyona dayalı denge eğitimi; yaşlı yetişkinlerde, nörolojik ve vestibüler rahatsızlığı olanların rehabilitasyonunda ve düşmeleri önlemenin bir yolu olarak kullanılabilir.

Onkolojik rehabilitasyon; tıbbi açıdan karmaşık olan hasta popülasyonunda hastalık sürecinde ve sonrasında meydana gelebilecek semptom yükünün azaltılması, yaşam kalitesinin ve bağımsızlığın en üst düzeye çıkarılması, hastaların psikolojik, sosyal ve mesleki işleyişlerinin maksimum düzeyde kazanılmasının sağlanmasıdır.

Literatürde renal rehabilitasyona yönelik, fizyoterapi ve rehabilitasyon yaklaşımları gün geçtikçe ağırlık ve çeşitlilik kazanmaktadır. Düzenli uygulanan egzersiz programının mortalite riskini düşürdüğü bildirilmiştir.

Kuadriseps femoris; sportif performansın artırılmasında, yaralanmaların önlenmesinde ve rehabilitasyon yaklaşımının belirlenmesinde alt ekstremitenin belirleyici kaslarındandır. Bu nedenle kas kuvvetinin korunması ve artırılması çok önemlidir.

 Kas kuvveti genellikle spastik Serebral Palsili bireylerde bozulur; bu bireylerde azalmış fonksiyonel yetenek kas zayıflığı ile sonuçlanır. Kullanmama ve hareketsizlik döngüsü bu çocuklarda ve ergenlikte genellikle kalıcı hâle gelir.