Ana içeriğe atla

Yaşam Robotiği Laboratuvarı

living robotics

 

Biz kimiz?

Laboratuvarımız İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi'nde bulunmaktadır. Grubumuz Mekatronik Mühendisliği, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Programlarının uyumudur. Lisans araştırmanızı laboratuvarımızda yapmak istiyorsanız, lütfen [email protected] adresinden kendiniz hakkında kısa bir açıklama ile iletişime geçin.

 

Neler yapıyoruz?

Yaşam Robotiği Laboratuvarı (Living Robotics), insan yeteneklerini geliştirmeyi, insan performansını ölçmeyi, insan kullanıcılarına niyetlerini gerçekleştirmeleri için mümkün olan en iyi araçları vermeyi ve hatta cerrahi operasyonlardaki zorlukları ele almayı amaçlayan biyomekatronik sistemlerin tasarımı, kontrolü, uygulanması ve değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Özellikle, bir sistemin fiziksel insan - robot etkileşimini (pHRI) ve kontrolünü tasarlamak ve insan bedenleri tarafından kullanılmak üzere cihazlar oluşturmak için ilkeleri analiz ediyor ve türetiyoruz. Başarı kriterimiz, insan ve biyomekanik nöromüsküler sisteminin arkasındaki antropometri, kontrol mimarisi nedeniyle kısıtlamaları göz önünde bulundurarak doğal ve güvenli pHRI elde etmektir.

 

Mevcut projelerimiz arasında üst ekstremite protez cihazları, değişken sertlik aktüatörleri, tele- empedans kontrol arayüzü, sEMG (yüzey elektromiyografisi) ve EEG (Elektroensefalografi) tabanlı doğal kontrol arayüzleri, motor eğitimi için giyilebilir robotlar ve insan büyütme için rehabilitasyon, uzak ve sanal ortamlara arayüz için haptik cihazlar bulunmaktadır. Araştırmamız mekatronik sistemlerin kullanımı, yumuşak (elastomerik) robotların tasarımı ve geliştirilmesi, akıllı malzemeler ve yumuşak aktüatör teknolojisinin kullanımındaki gamı çalıştırmaktadır. Yüksek teknolojili giyilebilir ve taşınabilir insan arayüzü robotlarını ortaya çıkarmak için çalışmalarımızı bu yeni yönlere yönlendiriyoruz.

Ekleme Tarihi: 22/11/2022 - 12:17Son Güncelleme Tarihi: 07/07/2023 - 12:30