Ana içeriğe atla

Sıralamalarda Medipol

İstanbul Medipol Üniversitesi, eğitim ve araştırma kalitesini, dünyanın en saygın yükseköğretim derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan listelerdeki başarısıyla da ortaya koyuyor. 2019’da akreditasyon süreçlerini tamamlayarak kalitesini perçinleyen Medipol, TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (GYÜE), Times Higher Education (THE), University Ranking by Academic Performance (URAP), Scimago, Round University Ranking (RUR), Webometrics ve U-Multirank gibi birçok üniversite başarı sıralamasında yer aldı.

TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi

Öğretim üye sayısı 50’nin üzerinde olan 185 üniversite arasından yapılan değerlendirmede seçilen ve 50 üniversitenin sıralandığı endekste, 2019 verilerine göre 2020’de yapılan değerlendirmede İstanbul Medipol Üniversitesi 34’üncü sırada, vakıf üniversiteleri arasında dokuzuncu sırada yer almıştır.   Detaylı bilgi için tıklayınız!

Tablo 2

 

THE Üniversiteler Sıralaması

Üniversiteleri araştırma etkisi, atıflar, uluslararası izlenim ve öğrenim ortamı gibi belirli temel performans göstergelerine göre sıralayan Times Higher Education, Londra merkezli bir derecelendirme kurumudur. İstanbul Medipol Üniversitesi, 25 bini aşkın üniversitenin değerlendirildiği THE Dünya Sıralamasında 1001+ grubunda yer alırken, THE Genç Üniversiteler Sıralamasında 401+, THE Asya Sıralamasında 401+ grubunda gösterildi. Gelişen ekonomiler üniversiteleri sıralamasında 501+ grubunda derecelenen İstanbul Medipol Üniversitesi, sağlık branşı alan sıralamasında 601+ grubunda yer aldı.

Birleşmiş Milletlerin (BM) belirlediği 17 sürdürülebilir kalkınma hedefi doğrultusunda gerçekleştirilen ve üniversitelerin eğitim alanındaki çalışmaları, yenilikçi projeleri ve topluma yönelik katkılarının değerlendirildiği “THE Impact Rating Dünya Üniversiteleri” sıralamasında İstanbul Medipol Üniversitesi, sisteme veri sunan dünyadaki üniversiteler içerisinde ‘Sağlık ve Kaliteli Yaşam’ alanında 201-300 bandında,  Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ kategorisinde 401+ bandında, Eşitsizliklerin Azaltılması’ kategorisinde de 401+ bandında, ‘Nitelikli Eğitim’ alanında 601+ bandında, ‘Amaçlar İçin Ortaklıklar’ kategorisinde ise 601+ bandında yer alma başarısını gösterdi. Detaylı bilgi için tıklayınız!

 

Dünya Sıralaması

 

URAP Üniversiteler Sıralaması

2020-2021 sıralamasında İstanbul Medipol Üniversitesi; Türkiye’de 166 üniversite içinde 66’ıncı, 56  vakıf üniversitesi arasında 12’inci sırada yer aldı. 2020-2021 URAP dünya sıralamasında seçilmiş 2.500 üniversite arasında ise 2.090’ıncı sırada yer aldı.
Detaylı bilgi için tıklayınız!

 

URAP

 

RUR Üniversiteler Sıralaması

RUR Dünya Üniversiteler Sıralamasında, belirli ölçütler sonrası incelemeye alınan 1.100 Üniversite arasından seçilen 829 üniversite sıralamasında İstanbul Medipol Üniversitesi, 768’inci sırada yer aldı.Detaylı bilgi için tıklayınız!

RUR

 

Scimago Üniversiteler Sıralaması

İstanbul Medipol Üniversitesi; 2020 sıralamasında, dünya genelinde 3.897 Üniversite arasında 734’üncü, Türkiye’de 112 üniversite arasında 20’ıncı sırada yer aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız!

SCIMAGO

 

Webometrics Üniversiteler Sıralaması

Dünyadaki 28 bin üniversiteyi dünya ve ülke genelinde sıralama sistemi olan Webometrics’e göre İstanbul Medipol Üniversitesi 2020 yılında Türkiye’de 65’inci, dünyada 2.430’uncu sırada yer aldı. Detaylı bilgi için tıklayınız!

RANKING

 

U-Multirank

2017’den bu yana kurum ve bazı programlar özelinde U-Multirank’a veri sunuluyor. Üniversitemizi kurum ve belirli programlar çerçevesinde dünya ile kıyaslama imkânı elde ediyoruz.Detaylı bilgi için tıklayınız!

MULTIRANK