Ana içeriğe atla

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

1

Sevgili Öğrenciler;

Sosyal Bilimler, insanı ve toplumu ele alan, insanın insanla ve toplumla ilişkilerini inceleyen, sistemli bir biçimde bilimsel bilgi üreten akademik disiplinler grubudur. İnsanı ve toplumu anlamanın anahtarı olan sosyal bilimler, kendini tanımanın, geçmişi anlamlandırmanın, bugünü anlamanın ve geleceği kurmanın temelini teşkil eder. Tarım toplumu, sanayi toplumu ve bilgi toplumu geçişlerinde teknolojik sıçramadan önce sosyal bilimler alanındaki değişimler gelmiştir. Bu sebepledir ki, özgün bir sosyal bilim anlayışı toplumumuz için hayatî önem taşımaktadır. Uygulayan olmaktan çıkıp üreten ve şekillendiren olabilmek, ancak bu sayede mümkündür.

Kendini sürekli yenileyen, geliştiren ve toplumun ihtiyaçlarına odaklanan dinamik bir yapıya sahip olan üniversitemizin, sosyal bilimler alanına atılımı bu düşünceler ışığında gerçekleşmiş ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz 2015 yılında kurulmuştur. Meslek Yüksekokulumuzda öncelikli hedefimiz; sektörel gelişmelere paralel eğitim vererek, özel ve kamu kurum/ kuruluşlarında birçok alanda kolaylıkla istihdam edilecek nitelikli insan gücü yetiştirmektir. Nihai hedefimiz ise, başta mezunlarımız aracılığıyla sosyal bilimler alanında adımızdan başarı ile söz ettirmek, sosyal sorumluluk çalışmalarımızla toplumun refahına katkıda bulunmak ve Medipol'lü olmanın haklı gururunu öğrencilerimize yaşatabilmektir. Hedeflerimizi siz değerli öğrencilerimizle birlikte gerçekleştireceğimiz yarınlarda nice başarıları kutlamayı diliyor, hepinizi sevgiyle selamlıyorum. 

Yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.

Prof. Dr. Rana ATABAY KUŞÇU
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü


Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Kuzey yerleşkesinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Meslek Yüksekokulumuzda, 2 yıllık eğitim sonrasında öğrencilere ön lisans diploması verilmektedir. Meslek Yüksekokulumuz programlarından mezun olan öğrencilerimiz eğitimlerini tamamladıktan sonra dilerlerse Dikey Geçiş Sınavı’na girerek ön lisans eğitimlerini lisansa tamamlama fırsatına sahiptir.

Meslek Yüksekokulumuz bünyesinde 9 bölüm ve bu bölümlere bağlı 13 gündüz, 3 ikinci öğretim olmak üzere toplamda 16 programda eğitim verilmektedir. Meslek Yüksekokulumuzda kadrolu öğretim elemanlarımızın yanı sıra; eğitim-öğretim faaliyetlerinin eksiksiz yürütülebilmesi adına Medipol Üniversitesi'nin farklı akademik birimlerinden öğretim elemanları programlarımıza katkı sağlamaktadır. Ayrıca pratik beceri ve uzmanlık öğretimi gerektiren bazı dersler için sektörde aktif olarak çalışan mesleğinde başarılı orta ve üst düzey yöneticilerden destek alınmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz teorik bilginin yanı sıra sektöre dair güncel uygulama bilgisi edinmektedir.

Programlarımız bünyesinde Mesleki Uygulama veya Staj adı altında öğrencilerimize sektörde aktif olarak belirli bir süre uygulama yaptırılmaktadır. Programlarımızın özel sektöre hitap etmesi nedeniyle, Meslek Yüksekokulumuz sektörde öncü kurum/kuruluşlarla da iş birliği yapmaktadır.

Ekleme Tarihi: 05/08/2022 - 07:40Son Güncelleme Tarihi: 26/02/2024 - 13:34