Ana içeriğe atla

Uygulamalı Eğitim

uygulamalı eğitim

Diş Hekimliği Simülasyon Kliniği

İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde bulunan ve Kavacık Güney Kampüste yer alan Simülasyon Kliniği, diş hekimliği öğrencilerinin eğitimleri sırasında gereken el becerileri ve klinik yetkinlikleri kazanmaları amacıyla 2013 yılında kurulmuştur. Öğrenciler, klinikte önceden belirlenmiş senaryolara göre hazırlanmış yapay hastalar üzerinde tedavi işlemi yapmaktadır. Simülasyon kliniğinde toplam 44 adet yapay hasta yer almaktadır. Öğrenciler, öğretim elemanlarının yapmış oldukları demonstrasyonları, ünitelerinde bulunan LCD monitörler vasıtasıyla canlı olarak izleyebilmektedirler. Merkezde Türkiye’de bir ilk olarak diş hekimliği koltuğunda yer alan yapay hastalar üzerinde eğitim gerçekleşmektedir. Böylece öğrenciler ergonomik çalışma olanağına kavuşmaktadır.

Besin hazırlama ve pişirme laboratuvarı

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü bünyesinde bulunan ve Kavacık Güney Kampüste yer alan Besin Hazırlama ve Pişirme Laboratuvarı, öğrencilere besinlerin içeriği, uygun hazırlama ve pişirme yöntemleri, hazırlama ve pişirme sırasında oluşan kayıplar ile bazı temel ve geleneksel yemek tarifelerinin beslenme ilkeleri esas alınarak laboratuvar ortamında uygulanması konularında bilgi vermek ve beceri kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. Laboratuvarda toplam 10 adet mutfak ünitesi bulunmaktadır. Bu laboratuvar ile öğrenciler besinlerle ilgili teorik bilgilerini bilimsel bir ortamda pratiğe dökebilme imkânı bulabilmektedir.

Öğrenci laboratuvarları

Kavacık Kampüsleri içerisinde bulunan ve başta Eczacılık Fakültesi olmak üzere tüm birimlere hizmet veren laboratuvarlar, yaklaşık 1000 m2 alan içerisinde araştırma ve öğrenim hizmeti vermektedir. Araştırma laboratuvarları, günümüz multidisipliner ilaç AR-GE’sinin ihtiyaçlarına yönelik, eczacılıkla bağlantılı birimlerle entegre edilmiş bir laboratuvarda yer alabilecek son teknoloji ve akreditasyon alt yapısı ile donatılmıştır. Öğrenci laboratuvarları, geleceğin eczacılarına mesleğin uygulamalarını geleneksel ve güncel yaklaşımlarla verebilecek donanım ve eğitim programının yanı sıra uzman personel gözetiminde kendi başlarına araştırma yapabilmelerine olanak sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

FTR’de Uygulama ve Araştırma

İstanbul Medipol Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde uygulama ve araştırma amaçlı iki adet laboratuvarda öğrenciler özel ekipman ve cihazları kullanarak fizyoterapide ölçme değerlendirme yöntemlerini, tedavi edici egzersizleri öğrenmekte ve kendileri üzerinde çalışma yapmaktadır. Bu laboratuvarlarda bulunan elektro fiziksel ajanlar ve cihazların kullanımı ve etkilerini de öğrenciler kendileri üzerinde uygulayarak öğrenmekte, mesleki bilgi ve beceri kazanmaktadır. Ayrıca sanal gerçeklik ve aerobik egzersiz laboratuvarında nörolojik ve ortopedik problemi olan hastaların eğitimleri öğretilmekte, sağlıklı kişilerde analiz ve özel egzersiz programları gösterilerek uygulamalı eğitim verilmektedir. Öğrenciler bu laboratuvarlarda araştırma yapmakta ve sonuçları öğrenci kongrelerinde ve Üniversitemizin Bilim Şenliğinde sunmaktadır.

Hemşirelik Bölümü Mesleki Beceri Laboratuvarı

İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü bünyesinde bulunan ve Kavacık Güney Kampüste yer alan Mesleki Beceri Laboratuvarı, hemşirelik bölümü öğrencilerinin eğitimleri sırasında gereken bilişsel, duyuşsal ve psikomotor becerileri ve yetkinlikleri kazanmaları amacıyla 2010 yılında kurulmuştur. Laboratuvarımız, gerçek kliniğe en yakın hale getirilmek amacıyla son teknoloji ürünler ve mankenlerle donatılmıştır. Laboratuvarda öğrencilere, hijyenik bakım uygulamaları, oral ve parenteral ilaç uygulamaları, eklem açıklığı hareketleri ve tüm beden sistemlerine özgü hemşirelik uygulamaları gibi temel sağlıklı/ hasta bireyin bakımına özgü girişimleri gerçeğe uygun bir biçimde uygulama fırsatı sağlamaktadır. Öğretim elemanlarının gözetiminde mankenler üzerinde eğitim gerçekleşmektedir. Önümüzdeki öğretim yılından itibaren açılması amaçlanan Simülasyon Laboratuvarı’nın da hazırlık çalışmamaları devam etmektedir.

Ekleme Tarihi: 07/04/2022 - 16:09Son Güncelleme Tarihi: 21/04/2022 - 14:34