Ana içeriğe atla

İklim Değişikliği Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKM)

İKLİMER, 1 Ocak 2018 de açılmış olup mükemmeliyet merkezinin ana gayesi iklim değişikliği ve değişkenliği araştırmalarını bu konularla ilgilenen herkes için farkındalık oluşturup artırmaktır.

İKLİMER Türkiye ve daha genelde dünya için son derece öneme sahip özel çalışmalara hizmet etmek için arayış içerisindedir. Faaliyetleri arasında; planlama, projelendirme, işletme, yönetim, bakım ve iklim değişikliği etkilerinin ve taşkınlar kuraklıklar ve sıcak hava dalgaları gibi aşırı iklim olaylarını tetikleyen iklim değişkenliği konularında usul geliştirme yer almaktadır. Merkez ayrıca gerekli olduğu durumlarda diğer merkezlerle müştereken iklim değişikliği, değişkenlik projeksiyonları ve tahminleri için milli yazılımlar geliştirmeyi de hedeflemektedir. Buna ilaveten, Bölgesel İklim Modelleri (Regional Climate Models-RCMs) uyum çalışmaları ve Türkiye üzerinde uygulamaları için ayrıca dikkate alınmaktadır. Bu modellerin çıktıları, dinamik ve istatistik alt ölçekleme usulleriyle, hidro-meteorolojik 2100 yılına kadar farklı uygulamalar için veri sağlamaktadır.

Diğer taraftan, ulusal ve bölgesel politika kararları üretmek ve gelecekteki faaliyetler için gerekli bilimsel destek ve rehberlikle iklim değişikliği hassasiyeti, uyumu ve ötelemeye karşı politika üretme usulleri ayrıca İKLİMER tarafından desteklenmektedir.

Eğer iklim değişikliğini ve değişkenliğinin toplum üzerindeki etkilerini önemsiyorsanız sizleri mevcut bilgi ve malumatlar ile kendinizi bu merkezin faaliyetleriyle tanımlayabileceğiniz İKLİMER internet sayfasını ziyaret etmeye davet ediyorum. Herhangi bir şeyi sorguladığınızda, sorularınız olduğunda veya katkı sunacak olduğunuzda [email protected] adresinden irtibat kurabilirsiniz.

Prof. Zekâi Şen

İKLİMER Müdürü

Ekleme Tarihi: 16/08/2023 - 15:22Son Güncelleme Tarihi: 18/12/2023 - 03:01