Ana içeriğe atla

İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Sistemleri ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SASPAM) hocalarımızın öncülüğünde hazırlanan “Sağlık Diplomasisi” kitabı yayınlandı!

06.08.2021

İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Sistemleri ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SASPAM) hocalarımızın öncülüğünde hazırlanan “Sağlık Diplomasisi” kitabı yayınlandı.

“Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın 2007 yılında eklenen bileşenlerinden biri, uluslararası alanda ülkenin gücünü artıracak sınır ötesi sağlık hizmetleridir. Böylece sağlık, ülke gündemine sadece kendi toplumumuzun çıkarları için var olan ulusal bir uğraş alanı olma noktasından taşıp uluslararası ilişkilerin bir aracı olarak dönüşüm programına dahil edilmiştir. Asya’dan Avrupa’ya ve Afrika’ya kadar geniş bir coğrafya Türkiye’nin başarılarından faydalanmak istemektedir. Sağlık sistemindeki gelişmelerden örnek almak, kazanımları kendi ülkeleri lehine kullanmak istemektedir... Günümüz Türkiye’sinde toplumda derin etkiler bırakan sağlık politikalarının bu noktada kalması söz konusu değildir. Bir yandan dinamik olarak sorunlarımızı çözecek şekilde geliştireceğimiz, diğer yandan sınırlarımızın ötesine tecrübelerimizi aktarmak sorumluluğundan kaçamayacağımız tüm şartlar mevcut. Yeter ki, yetkinliğimizi geliştirip, sorumluluğumuzun bilincinde olalım.” Prof. Dr. Sabahattin Aydın

Kitapla ilgili detaylı bilgilere link üzerinden erişim sağlayabilirsiniz:

https://www.medipol.edu.tr/universite/yayinlar/saglik-diplomasisi

Son Güncelleme Tarihi: 25/01/2024 - 23:52