Ana içeriğe atla

Rehabilitasyonda Özel Konular 1

rehabilatasyon

Kitap Adı: Rehabilitasyonda Özel Konular 1

Yazar: Z. Candan Algun - Devrim Tarakçı - Esra Atılgan

Yayınevi: Medipol Üniversitesi Yayınları

Sayfa Sayısı: 220

Ebat: 19,5 x 27 cm

ISBN: 978-605-4797-55-4

KİTAP YURDU'NDAN SATIN AL

Düzenli egzersiz; endişe-depresyon ve eklem ağrısıyla ilişkili obeziteyi içeren 35’ten fazla kronik durum için primer koruma olarak tanımlanmıştır. Egzersiz stimülasyonları anti-inflamatuar etkileri uygulayarak, kronik ağrı uyaranları üzerine pozitif etki yapar.

Klinik uygulama açısından, fizyoterapistlerin el ve el bileğindeki herhangi bir hastalığın tedavisini yaparken, anatomik ve kinezyolojik temel ile birlikte duyu değerlendirmesinin önemi de unutulmamalıdır. 

Omurganın sagital düzlemdeki fizyolojik eğriliklerinin normal aralıklarda korunması ve postüral kontrolün artırılmasında Schroth temelli üç boyutlu egzersizler önerilmelidir.

Nöroplastisite; motor öğrenme, öğrenmede motor hareketin katkıları ve nörokognitif kinezyoloji ile ilgili konular fizyoterapistlerin de ilgi ve uzmanlık alanı içerisinde yer almaktadır.

Nöromusküler gelişme açısından diğer şiddetli egzersiz protokolleri ile karşılaştırılabilir bir yöntem olması sebebiyle klinik uygulamada kullanılabilecek bir araç olarak kan akışını kısıtlayıcı eğitim önerilir.

Fizyoterapi alanında kullanılan video bazlı oyunlar terapatik amaçla kullanılan, hastaların fiziksel performansını ve fonksiyonel seviyesini artırmayı amaçlamaktadır.

Spina Bifida’lı çocuklarda adölesan dönemde bireylere fiziksel ve psikososyal destek birlikte verilmeli ve fiziksel aktivitenin artırılması için müdahaleler geliştirilmelidir