Geri
AKADEMİK
Topluma Hizmet UygulamalarıTopluma Hizmet Uygulamaları

COVID-19 DÖNEMİNDEKİ TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ ÇALIŞMALARI

  • İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından, “COVID-19 hızlı tanı yöntemiyle İstanbul genelinde riskli grupların taranması” projesi ile İstanbul Kalkınma Ajansının COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı’na proje başvurusu yapılmıştır.

Proje Özeti: İstanbul Medipol Üniversitesi Bilimsel Araştırma Proje desteği ile sahada uygulanabilir hızlı COVID-19 tanı kiti prototip düzeyinde geliştirilmiştir. Geliştirilen prototip, TÜSEB tarafından 500.000 TL’ye yakın bir bütçe ile desteklenerek saha çalışmaları yapılmış ve son ürün formatına getirilmiştir. Proje kapsamında geliştirilen bu ürün ile belirlenen riskli bölgelerde tarama çalışmaları yürütülecektir.

  • İstanbul Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından “COVID-19 Koruyucu Diş Hekimliği (CO-DİŞ) Projesi” ile İstanbul Kalkınma Ajansının COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı’na proje başvurusu yapılmıştır.

Proje Özeti: COVID-19 virüs salgınından halkı ve sağlık çalışanlarını korumak; dental koltuk kaynaklı çapraz enfeksiyon riskini en aza indirmek amacıyla gönüllü diş hekimlerinin görev alacağı bir mobil uygulama geliştirilecektir. Mobil uygulama üzerinden başta İstanbul olmak üzere daha sonrasında tüm Türkiye geneline yayılacak bir danışma sistemi oluşturulacaktır.

  • İstanbul Kalkınma Ajansının COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı’na sunulmak üzere Ruh Sağlığı Derneği tarafından hazırlanan “Dijital Psikodestek ve İnteraktif Mentorluk Platformu” projesinde İstanbul Medipol Üniversitesi ortak rolüyle yer almıştır.

Projedeki rolümüz: Proje kapsamında hazırlanacak videoların içeriklerinin hazırlanmasına destek sağlamak, interaktif online seminer için içerik, katılımcı detaylarını belirlemek ve proje süresince akademik destek sağlamaktır.

  • İstanbul Kalkınma Ajansının COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı’na sunulmak üzere Server Genç Hanımlar Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinin “Evdeyiz TV/İnteraktif İnternet Televizyonu” projesinde İstanbul Medipol Üniversitesi iştirakçi olarak rol almıştır.

Projedeki rolümüz: Yaygınlaştırma ve içerik geliştirme süreçlerine katkı sağlanacaktır.

  • İstanbul Kalkınma Ajansının COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı’na sunulmak üzere Jüpiter Girişimin “İstanbul Sağlık ve Teknoloji Firmaları için Uluslararası Ticarileşme Platformu” projesinde İstanbul Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi iştirakçi olarak rol almıştır.

Projedeki rolümüz: Proje kapsamında kurulacak platforma destek sağlanması, sağlık alanında çalışan girişimcilerin projeye katılım için teşvik edilmesidir.

  • İstanbul Kalkınma Ajansının COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı’na sunulmak üzere Medya Okuryazarlığı Derneğinin “Pandemi Döneminde Dezavantajlı Grupların Yeni Medyada Ekonomi ve Sosyal Medya Yönetimi” projesinde İstanbul Medipol Üniversitesi İletişim Fakültesi iştirakçi olarak rol almıştır.

Projedeki rolümüz: Operasyonel süreçlerde kontak kurma, projenin ulaşılabilir rakamlarında destek ve akademik danışmanlık vermektir.

Psikolojik Danışmanlık Birimi Topluma Hizmet Uygulamaları

•    13 Mart 2020 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve YÖK tarafından yapılan açıklamalarda 16 Mart itibarıyla okulların 3 hafta süreyle tatil edildiği haberi üzerine, PDR birimi online düzene geçmiştir.

•    Tüm takip edilen danışanlar teker teker telefonla aranmış ve Skype adresi oluşturmaları ve Skype üzerinden görüşmelerimize devam edebileceğimiz bilgisi paylaşılmıştır.

•    16 Mart 2020 tarihi itibarıyla halihazırda takip ettiğimiz tüm danışanlarımızla Skype üzerinden online danışmanlığa devam edilmiştir.

•    Bekleme listesinde olan danışanlarımıza telefonla ulaşılmış ve onlara da randevu verilmiştir.

•    07.04.2020 tarihinde www.medipol.edu.tr internet sitemizin “Duyurular” kısmında Psikolojik Danışmanlık Birimi’nin online hizmet verdiği duyurusu yapılmıştır.

•    Birimimize gelen başvuruları dikkate alarak, “COVID-19 Kaygı Grubu” oluşturularak, konuyla ilgili grup terapisi başlatılmıştır. 

•    Birimimiz pandemi sürecinde üniversitemiz öğrencilerine online hizmet vermeye hem bireysel danışmanlıkla hem grup danışmanlığıyla devam etmektedir.