Ana içeriğe atla

Partner Öğrenci Uygulaması

SOSYAL PARTNER

Engelli öğrencimizin kampüs içerisinde bulunan sosyal alanlara ulaşımı, servis kullanımlarında yol arkadaşlığı yapılması, etkinliklere birlikte katılım gösterilmesi, akademik danışman ve/veya idari birimlerle olan iletişimin sağlanması ve idari işlerinde kolaylaştırıcı olması için engelli öğrencimize destek veren gönüllü öğrencilerimize sosyal partner diyoruz. Gönüllü olmak ya da sosyal partner uygulamasından yararlanmak için Engelsiz Medipol Birimimize ulaşabilirsiniz.

DERS PARTNERİ

•    Birime kayıtlı öğrencilerden durumu dersleri takip etmesinde engel teşkil eden tüm öğrenciler bu hizmetten yararlanabilir. Partnerlik talebinde bulunan engelli öğrencinin engelli uzmanları tarafından raporunun incelenip, onaylanması gerekmektedir. 

•    Uygulama sürelidir. Genel olarak bir eğitim döneminin (bahar ve güz) sonuna kadar devam eder. Ancak her yıl tekrarlanabilir.

•    Partner öğrencinin destek süresi haftalık en fazla 15 saat ile sınırlıdır. Haftalık planlama öğrencilerimizin ortak kararı ve engelli uzmanı onayı ile yapılır. 

•    Partner öğrenci talebi güz dönemi ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki kez dönem başlarında alınmaktadır.

•    Partner öğrenci belirlenirken engelli öğrencinin ya da akademik danışmanının önerdiği ve öncelikle sınıf arkadaşı olan adaylar değerlendirmeye alınır. Engelli öğrencinin sınıfından ya da bölümünden partner öğrenci temin edilemiyor ise diğer programlardan seçilen öğrenciler görevlendirilir.
•    Uzaktan eğitim sürecinde Microsoft Teams üzerinden çalışılmalı ve çalışmalar video kaydı altına alınıp dosyalar bölümüne yüklenilmelidir. 

•    Aşağıdaki hallerde partner öğrenci değiştirilebilir; 
1.    Engelli öğrencinin başvurusu ile;
     •     Değişim talebi başvuruları yalnız bahar dönemi başlangıcında ve dilekçe ile yapılabilir.
     •     Değişiklik talebinin sebebi dilekçede açıklanmalıdır. 
     •     Dilekçeler değerlendirmeye alınır ve haklı gerekçe ile başvuru yapılmış ise partner öğrenci değişim talebi kabul edilir.
2.    Engelli öğrenci ve partnerinin karşılıklı uzlaşması üzerine,
3.    Partner öğrencinin kendi isteği ile görevi bırakması durumunda.

 

Engelli öğrencilerimiz en fazla bir partner öğrenci talep edebilirler. Sosyal partner öğrenci talep etmek isteyenler başvuru yaparken sosyal partner olarak belirtmelidir. Ders partneri talep etmek isteyenler başvuru yaparken ders partneri olarak belirtmelidirler. 

Videolar

Ekleme Tarihi: 31/10/2022 - 10:42Son Güncelleme Tarihi: 31/10/2022 - 10:52