Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
GENEL SİTOTEKNOLOJİ I2+026
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiÖn Lisans
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüÖğr.Gör. Merve ŞENTÜRK
Dersi VerenlerDr.Öğr.Üye. Ferhat ÖZDEN
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıSitoteknoloji konusunda gerekli olan tekniklerin öğretilmesi; sitolojik yeterlilik kiterleri ve hasta başı değerlendirme yapabilme becerilerinin kazandırılması
Dersin İçeriğiBu ders; 1. hafta:Sitolojik teknikler 2. hafta: Sitolojik teknikler 3. hafta: Sitolojik teknikler 4. hafta: Genel histoloji 5. hafta: Yaymalarda görülen hücreler 6. hafta: Yaymalarda görülen hücreler 7. hafta: Sitolojide yeterlilik kriterleri 8. hafta: Sitolojide yeterlilik kriterleri 9. hafta: Sitolojide yeterlilik kriterleri 10. hafta:Sistem bazında sitoloji: Servikal smear 11. hafta: Sistem bazında sitoloji:Solunum sistemi 12. hafta:Sistem bazında sitoloji:Meme 13. hafta: Sistem bazında sitoloji:Effüzyonlar 14. hafta:Sistem bazında sitoloji:Tiroid ve tükrük bezleri; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Bu dersin sonunda öğrenci sitolojik teknikleri, sitolojide incelenen organ ve hücre tiplerini öğrenerek hasta başında ilk değerlendirme konusunda bilgilendirilecektir1, 10, 2, 4A
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 10: Beyin Fırtınası, 2: Soru - Cevap, 4: Alıştırma ve Uygulama
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
11. hafta:Sitolojik teknikler 2. hafta: Sitolojik teknikler 3. hafta: Sitolojik teknikler 4. hafta: Genel histoloji 5. hafta: Yaymalarda görülen hücreler 6. hafta: Yaymalarda görülen hücreler 7. hafta: Sitolojide yeterlilik kriterleri 8. hafta: Sitolojide yeterlilik kriterleri 9. hafta: Sitolojide yeterlilik kriterleri 10. hafta:Sistem bazında sitoloji: Servikal smear 11. hafta: Sistem bazında sitoloji:Solunum sistemi 12. hafta:Sistem bazında sitoloji:Meme 13. hafta: Sistem bazında sitoloji:Effüzyonlar 14. hafta:Sistem bazında sitoloji:Tiroid ve tükrük bezleri
Kaynak
Koss' Diagnostic Cytology, 5th ed. den gerekli bölümler seçilerek Türkçe'ye çevrilip slaytlar şeklinde hazırlanmaktadır.
Koss' Diagnostic Cytology, 5th ed., Fine Needle Aspiration Cytology, 1st ed.

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Alanı ile ilgili temel düzeyde kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahiptir.
X
0
Alanıyla ilgili etik ilke ve kurallara ilişkin bilgiye sahiptir.
0
Alanı ile ilgili temel düzeydeki kuramsal ve uygulamalı bilgileri, temel bilgisayar programlarını ve ilgili teknolojileri kullanır.
X
0
Alanı ile ilgili sahip olduğu temel bilgi birikimini kullanarak verilen bir görevi bağımsız olarak yürütür.
X
0
Alanında edindiği temel düzeydeki bilgi ve becerileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirir; öğrenme gereksinimlerini belirler ve öğrenmesini yönlendirir.
X
0
Alanının gerektirdiği en az Avrupa Bilgisayar Kullanma Lisansı temel düzeyinde bilgisayar yazılımı ile birlikte bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanır.
X
0
Kalite yönetimi ve süreçlerine uygun davranır ve katılır.
X
0
Birey ve halk sağlığı, çevre koruma ve iş güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir.
0
Birey olarak görev, hak ve sorumlulukları ile ilgili yasa, yönetmelik, mevzuat ve mesleki etik kurallarına uygun davranır.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 40
Genel Sınavın Başarıya Oranı 60
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu