Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
TÜRK TOP. VE FARKLI KÜLTÜR. ÇOCUKÇGL3153410Güz Dönemi2+024
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüPrograma Bağlı Seçmeli
Dersin KoordinatörüÖğr.Gör. Neslihan ARGÜT
Dersi VerenlerÖğr.Gör. Neslihan ARGÜT
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıDersin amacı, Türk toplumu ve farklı kültürlerde çocuk ve çocukluk kavramları ile bu kavramların inşası hakkında bilgi vermek; kültürü ve bağlamı temel alan kuramlar hakkında bilgi aktarmaktır.
Dersin İçeriğiBu ders; Temel Bilgiler,İnsanlık Tarihi ve Kültür,Çocukluk Kavramı ,Farklı Kültürlerde Çocukluk,Türk Çocukluk Tarihi: Osmanlı İmparatorluğu,Farklı Kültürlerde Çocukluk,Türk Çocukluk Tarihi: Türkiye Cumhuriyeti,Ekolojik Sistemler Kuramı,Sosyo-Kültürel Kuram,Türkiye'deki Kültürel Çalışmalar,Aile, Ebeveynlik ve Kültür,Vaka Çalışması,Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları,Vaka Çalışması; konularını içermektedir.
Dersin Öğrenme KazanımlarıÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Kültürün tanımını yapabilir.9A
Çocukluğu tanımlar ve çocukluk çalışmalarının kapsamını açıklayabilir.9A
Eski çağ uygarlıklarında çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Orta çağ Avrupa toplumunda çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar. 9A
Modern çağ Avrupa toplumunda çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar. 9A
İlk Türk toplumlarında çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Osmanlı Devletinde çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Türkiye Cumhuriyeti'nde çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Aile, ebeveynlik ve kültür arasındaki etkileşimi açıklar.9A
Çocuk gelişiminde kültür ile ilişkili kuramları açıklar.9A
Çocuk işçiliği kavramını bilir, nedenlerini açıklar.9A
Çocuk haklarının tarihçesini ve içeriğini açıklar.9A
Öğretim Yöntemleri:9: Anlatım Yöntemi
Ölçme Yöntemleri:A: Klasik Yazılı Sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Temel BilgilerBozkurt Güvenç. 2017. İnsan ve Kültür. Boyut Yayınları. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
2İnsanlık Tarihi ve KültürBozkurt Güvenç. 2017. İnsan ve Kültür. Boyut Yayınları; Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi; Yayınlanmış Ders Notları.
3Çocukluk Kavramı Güven Gürkan Öztan. 2013. Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2007. Çocuk, Tarih ve Toplum. İmge Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
4Farklı Kültürlerde ÇocuklukPeter N. Stearns. 2018. Çocukluğun Tarihi. Dedalus Yayınevi. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
5Türk Çocukluk Tarihi: Osmanlı İmparatorluğuBekir Onur. 2009. Türk Modernleşmesinde Çocuk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Değişen Çağ Değişen Çocukluk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. İlber Ortaylı. 2010. Osmanlı Toplumunda Aile. Timaş Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
6Farklı Kültürlerde ÇocuklukPeter N. Stearns. 2018. Çocukluğun Tarihi. Dedalus Yayınevi. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
7Türk Çocukluk Tarihi: Türkiye CumhuriyetiBekir Onur. 2009. Türk Modernleşmesinde Çocuk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Değişen Çağ Değişen Çocukluk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. Güven Gürkan Öztan. 2013. Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
8Ekolojik Sistemler KuramıPatricia H. Miller. 2008. Gelişim Kuramları. İmge Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
9Sosyo-Kültürel KuramPatricia H. Miller. 2008. Gelişim Kuramları. İmge Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
10Türkiye'deki Kültürel ÇalışmalarÇiğdem Kağıtçıbaşı. 2010. Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi Kültürel Psikoloji. Koç Üniversitesi Yayınları. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2007. Kültürel Psikoloji, Kültür Bağlamında İnsan ve Aile. Evrim Yayınları. Ayhan Aksu-Koç, Sevda Bekman. 2018. İnsan Gelişimi, Aile ve Kültür. Koç Üniversitesi Yayınları. Tuncer Baykara. 2009. Türk Kültür Tarihine Bakışlar. Atatürk Kültür Merkezi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
11Aile, Ebeveynlik ve KültürÇiğdem Kağıtçıbaşı. 2010. Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi Kültürel Psikoloji. Koç Üniversitesi Yayınları. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2007. Kültürel Psikoloji, Kültür Bağlamında İnsan ve Aile. Evrim Yayınları. Ayhan Aksu-Koç, Sevda Bekman. 2018. İnsan Gelişimi, Aile ve Kültür. Koç Üniversitesi Yayınları. Tuncer Baykara. 2009. Türk Kültür Tarihine Bakışlar. Atatürk Kültür Merkezi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
12Vaka Çalışmasıİki Dil Bir Bavul Filmi
13Çocuk İşçiliği ve Çocuk HaklarıBM Çocuk Hakları Bildirgesi BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Derse Ait Yayınlanan Notlar
14Vaka ÇalışmasıDerse Ait Yayınlanan Not
Kaynak
Bozkurt Güvenç. 2017. İnsan ve Kültür. Boyut Yayınları. Güven Gürkan Öztan. 2013. Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Patricia H. Miller. 2008. Gelişim Kuramları. İmge Kitabevi. Peter N. Stearns. 2018. Çocukluğun Tarihi. Dedalus Yayınevi. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2010. Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi Kültürel Psikoloji. Koç Üniversitesi Yayınları. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2007. Kültürel Psikoloji, Kültür Bağlamında İnsan ve Aile. Evrim Yayınları. Bekir Onur. 2009. Türk Modernleşmesinde Çocuk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Değişen Çağ Değişen Çocukluk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2007. Çocuk, Tarih ve Toplum. İmge Kitabevi. Ayhan Aksu-Koç, Sevda Bekman. 2018. İnsan Gelişimi, Aile ve Kültür.Koç Üniversitesi Yayınları. İlber Ortaylı. 2010. Osmanlı Toplumunda Aile. Timaş Yayınları. Tuncer Baykara. 2009. Türk Kültür Tarihine Bakışlar. Atatürk Kültür Merkezi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
1
PY-1. Çocuk gelişimi alanındaki temel ve güncellenmiş kuramsal ve uygulama için gerekli bilgilere, gerekli eğitim ve öğretim araçları ve kaynakları kullanarak sahip olur.
X
2
PY-2. Çocuk gelişimi ile ilgili kazandığı bilgilerin doğruluğu, güvenirliği ve geçerliğini karşılaştırmalı olarak değerlendirme ve yorumlama bilgisine sahiptir.
X
3
PY-3. Çocukların gelişim, öğrenme özellikleri ve güçlüklerinin bilgisine sahip olur.
X
4
PY-4. Çocuk gelişimi alanında, fiziksel, bilişsel, dil, sosyal-duygusal, duyusal gelişim alanlarını kapsayan, ileri düzeyde bilgi ve becerileri kullanarak kanıt temelli verileri yorumlar, değerlendirir, gelişimsel sorunları analiz eder, etik değerleri gözeterek tipik ve atipik gelişim gösteren çocuklara yönelik çözüm önerileri geliştirip ekip çalışması yapar.
X
5
PY-5. Çocuk gelişimi alanında edindiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler doğrultusunda, farklı yöntem ve araçlarla tipik ve atipik çocukları gelişimsel değerlendirme ve destek programları hazırlama, aile danışmanlığı yapma ve toplumu bilgilendirme becerisine sahiptir.
X
6
PY-6. Çocuk gelişimi alanında, tipik ve atipik çocuklara yönelik problem durumlarına kanıt temelli yaklaşımla farklı çözüm yolları üretebilme becerilerine sahiptir.
X
7
PY-7. Çocuk gelişimi alanında trans-disipliner çalışmalarda sorumluluk alır ve görevini etkin bir şekilde yerine getirir.
X
8
PY-8. Çocuk gelişimi alanında edindiği ileri düzeydeki bilgileri kullanarak bireysel ve grup olarak bağımsız çalışmalar yürütür.
X
9
PY-9. Sahip olduğu bilgileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirip kendi öğrenme gereksinimlerini belirler ve öğrenmesini yönlendirir.
X
10
PY-10. Bilgiye ulaşma yollarını etkin bir şekilde kullanarak, yaşam boyu öğrenmeye ilişkin olumlu bir tutum geliştirir.
X
11
PY-11. Çocuk gelişimi alanında edindiği kuramsal ve uygulamalı ileri düzeydeki bilgileri içselleştirir, geneller ve öğrendiğini sergiler.
X
12
PY-12. Toplumsal sorumluluk bilinciyle yaşadığı sosyal çevre için mesleki proje, araştırma ve etkinlikler planlar, uygular ve süreci izleyip değerlendirir.
13
PY-13. Çocuk gelişimi alanıyla ilgili konularda ilgili kişi ve kurumları bilgilendirerek, düşüncelerini ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini nicel ve nitel verilerle destekleyerek uzman olan ve olmayan kişilerle sürecin etkin bir elemanı olarak paylaşır.
14
PY-14. Dış görünüm, tutum ve davranışları ile topluma örnek olarak, demokrasi, insan hakları, toplumsal, bilimsel ve mesleki etik değerlere, ilgili yasa, yönetmelik ve mevzuata uygun davranır.
15
PY-15. Kalite yönetimi ve süreçleri, bebek, çocuk ve aileleri de kapsayacak şekilde, birey, çevre koruma ve iş güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir, bu süreçlere uygun davranır ve katılır.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 40
Genel Sınavın Başarıya Oranı 60
Toplam 100
AKTS / İşyükü Tablosu
EtkinlikSayıSüresi (Saat)Toplam İş Yükü (Saat)
Ders Saati14342
Rehberli Problem Çözme6636
Problem Çözümü / Ödev / Proje / Rapor Tanzimi133
Okul Dışı Diğer Faaliyetler000
Proje Sunumu / Seminer133
Kısa Sınav (QUİZ) ve Hazırlığı000
Ara Sınav ve Hazırlığı133
Genel Sınav ve Hazırlığı133
Performans Görevi, Bakım Planı000
Toplam İş Yükü (Saat)90
Dersin AKTS Kredisi = Toplam İş Yükü (Saat)/30*=(90/30)3
Dersin AKTS Kredisi: *30 saatlik çalışma 1 AKTS kredisi sayılmaktadır.

Dersin Detaylı Bilgileri

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
TÜRK TOP. VE FARKLI KÜLTÜR. ÇOCUKÇGL3153410Güz Dönemi2+024
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüPrograma Bağlı Seçmeli
Dersin KoordinatörüÖğr.Gör. Neslihan ARGÜT
Dersi VerenlerÖğr.Gör. Neslihan ARGÜT
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıDersin amacı, Türk toplumu ve farklı kültürlerde çocuk ve çocukluk kavramları ile bu kavramların inşası hakkında bilgi vermek; kültürü ve bağlamı temel alan kuramlar hakkında bilgi aktarmaktır.
Dersin İçeriğiBu ders; Temel Bilgiler,İnsanlık Tarihi ve Kültür,Çocukluk Kavramı ,Farklı Kültürlerde Çocukluk,Türk Çocukluk Tarihi: Osmanlı İmparatorluğu,Farklı Kültürlerde Çocukluk,Türk Çocukluk Tarihi: Türkiye Cumhuriyeti,Ekolojik Sistemler Kuramı,Sosyo-Kültürel Kuram,Türkiye'deki Kültürel Çalışmalar,Aile, Ebeveynlik ve Kültür,Vaka Çalışması,Çocuk İşçiliği ve Çocuk Hakları,Vaka Çalışması; konularını içermektedir.
Dersin Öğrenme KazanımlarıÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Kültürün tanımını yapabilir.9A
Çocukluğu tanımlar ve çocukluk çalışmalarının kapsamını açıklayabilir.9A
Eski çağ uygarlıklarında çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Orta çağ Avrupa toplumunda çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar. 9A
Modern çağ Avrupa toplumunda çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar. 9A
İlk Türk toplumlarında çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Osmanlı Devletinde çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Türkiye Cumhuriyeti'nde çocuk kavramını ve çocukluk yaşantısını açıklar.9A
Aile, ebeveynlik ve kültür arasındaki etkileşimi açıklar.9A
Çocuk gelişiminde kültür ile ilişkili kuramları açıklar.9A
Çocuk işçiliği kavramını bilir, nedenlerini açıklar.9A
Çocuk haklarının tarihçesini ve içeriğini açıklar.9A
Öğretim Yöntemleri:9: Anlatım Yöntemi
Ölçme Yöntemleri:A: Klasik Yazılı Sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Temel BilgilerBozkurt Güvenç. 2017. İnsan ve Kültür. Boyut Yayınları. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
2İnsanlık Tarihi ve KültürBozkurt Güvenç. 2017. İnsan ve Kültür. Boyut Yayınları; Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi; Yayınlanmış Ders Notları.
3Çocukluk Kavramı Güven Gürkan Öztan. 2013. Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2007. Çocuk, Tarih ve Toplum. İmge Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
4Farklı Kültürlerde ÇocuklukPeter N. Stearns. 2018. Çocukluğun Tarihi. Dedalus Yayınevi. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
5Türk Çocukluk Tarihi: Osmanlı İmparatorluğuBekir Onur. 2009. Türk Modernleşmesinde Çocuk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Değişen Çağ Değişen Çocukluk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. İlber Ortaylı. 2010. Osmanlı Toplumunda Aile. Timaş Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
6Farklı Kültürlerde ÇocuklukPeter N. Stearns. 2018. Çocukluğun Tarihi. Dedalus Yayınevi. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
7Türk Çocukluk Tarihi: Türkiye CumhuriyetiBekir Onur. 2009. Türk Modernleşmesinde Çocuk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Değişen Çağ Değişen Çocukluk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. Güven Gürkan Öztan. 2013. Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
8Ekolojik Sistemler KuramıPatricia H. Miller. 2008. Gelişim Kuramları. İmge Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
9Sosyo-Kültürel KuramPatricia H. Miller. 2008. Gelişim Kuramları. İmge Kitabevi. Derse Ait Yayınlanan Notlar
10Türkiye'deki Kültürel ÇalışmalarÇiğdem Kağıtçıbaşı. 2010. Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi Kültürel Psikoloji. Koç Üniversitesi Yayınları. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2007. Kültürel Psikoloji, Kültür Bağlamında İnsan ve Aile. Evrim Yayınları. Ayhan Aksu-Koç, Sevda Bekman. 2018. İnsan Gelişimi, Aile ve Kültür. Koç Üniversitesi Yayınları. Tuncer Baykara. 2009. Türk Kültür Tarihine Bakışlar. Atatürk Kültür Merkezi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
11Aile, Ebeveynlik ve KültürÇiğdem Kağıtçıbaşı. 2010. Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi Kültürel Psikoloji. Koç Üniversitesi Yayınları. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2007. Kültürel Psikoloji, Kültür Bağlamında İnsan ve Aile. Evrim Yayınları. Ayhan Aksu-Koç, Sevda Bekman. 2018. İnsan Gelişimi, Aile ve Kültür. Koç Üniversitesi Yayınları. Tuncer Baykara. 2009. Türk Kültür Tarihine Bakışlar. Atatürk Kültür Merkezi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar
12Vaka Çalışmasıİki Dil Bir Bavul Filmi
13Çocuk İşçiliği ve Çocuk HaklarıBM Çocuk Hakları Bildirgesi BM Çocuk Hakları Sözleşmesi Derse Ait Yayınlanan Notlar
14Vaka ÇalışmasıDerse Ait Yayınlanan Not
Kaynak
Bozkurt Güvenç. 2017. İnsan ve Kültür. Boyut Yayınları. Güven Gürkan Öztan. 2013. Türkiye'de Çocukluğun Politik İnşası. İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları. Ernst H. Gombrich. 2018. Genç Okurlar İçin Kısa Bir Dünya Tarihi. İnkılap Kitabevi. Patricia H. Miller. 2008. Gelişim Kuramları. İmge Kitabevi. Peter N. Stearns. 2018. Çocukluğun Tarihi. Dedalus Yayınevi. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2010. Benlik, Aile ve İnsan Gelişimi Kültürel Psikoloji. Koç Üniversitesi Yayınları. Çiğdem Kağıtçıbaşı. 2007. Kültürel Psikoloji, Kültür Bağlamında İnsan ve Aile. Evrim Yayınları. Bekir Onur. 2009. Türk Modernleşmesinde Çocuk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Değişen Çağ Değişen Çocukluk. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2019. Türkiye'de Çocukluğun Tarihi. İmge Kitabevi. Bekir Onur. 2007. Çocuk, Tarih ve Toplum. İmge Kitabevi. Ayhan Aksu-Koç, Sevda Bekman. 2018. İnsan Gelişimi, Aile ve Kültür.Koç Üniversitesi Yayınları. İlber Ortaylı. 2010. Osmanlı Toplumunda Aile. Timaş Yayınları. Tuncer Baykara. 2009. Türk Kültür Tarihine Bakışlar. Atatürk Kültür Merkezi Yayınları. Derse Ait Yayınlanan Notlar

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
1
PY-1. Çocuk gelişimi alanındaki temel ve güncellenmiş kuramsal ve uygulama için gerekli bilgilere, gerekli eğitim ve öğretim araçları ve kaynakları kullanarak sahip olur.
X
2
PY-2. Çocuk gelişimi ile ilgili kazandığı bilgilerin doğruluğu, güvenirliği ve geçerliğini karşılaştırmalı olarak değerlendirme ve yorumlama bilgisine sahiptir.
X
3
PY-3. Çocukların gelişim, öğrenme özellikleri ve güçlüklerinin bilgisine sahip olur.
X
4
PY-4. Çocuk gelişimi alanında, fiziksel, bilişsel, dil, sosyal-duygusal, duyusal gelişim alanlarını kapsayan, ileri düzeyde bilgi ve becerileri kullanarak kanıt temelli verileri yorumlar, değerlendirir, gelişimsel sorunları analiz eder, etik değerleri gözeterek tipik ve atipik gelişim gösteren çocuklara yönelik çözüm önerileri geliştirip ekip çalışması yapar.
X
5
PY-5. Çocuk gelişimi alanında edindiği kuramsal ve uygulamalı bilgiler doğrultusunda, farklı yöntem ve araçlarla tipik ve atipik çocukları gelişimsel değerlendirme ve destek programları hazırlama, aile danışmanlığı yapma ve toplumu bilgilendirme becerisine sahiptir.
X
6
PY-6. Çocuk gelişimi alanında, tipik ve atipik çocuklara yönelik problem durumlarına kanıt temelli yaklaşımla farklı çözüm yolları üretebilme becerilerine sahiptir.
X
7
PY-7. Çocuk gelişimi alanında trans-disipliner çalışmalarda sorumluluk alır ve görevini etkin bir şekilde yerine getirir.
X
8
PY-8. Çocuk gelişimi alanında edindiği ileri düzeydeki bilgileri kullanarak bireysel ve grup olarak bağımsız çalışmalar yürütür.
X
9
PY-9. Sahip olduğu bilgileri eleştirel bir yaklaşımla değerlendirip kendi öğrenme gereksinimlerini belirler ve öğrenmesini yönlendirir.
X
10
PY-10. Bilgiye ulaşma yollarını etkin bir şekilde kullanarak, yaşam boyu öğrenmeye ilişkin olumlu bir tutum geliştirir.
X
11
PY-11. Çocuk gelişimi alanında edindiği kuramsal ve uygulamalı ileri düzeydeki bilgileri içselleştirir, geneller ve öğrendiğini sergiler.
X
12
PY-12. Toplumsal sorumluluk bilinciyle yaşadığı sosyal çevre için mesleki proje, araştırma ve etkinlikler planlar, uygular ve süreci izleyip değerlendirir.
13
PY-13. Çocuk gelişimi alanıyla ilgili konularda ilgili kişi ve kurumları bilgilendirerek, düşüncelerini ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini nicel ve nitel verilerle destekleyerek uzman olan ve olmayan kişilerle sürecin etkin bir elemanı olarak paylaşır.
14
PY-14. Dış görünüm, tutum ve davranışları ile topluma örnek olarak, demokrasi, insan hakları, toplumsal, bilimsel ve mesleki etik değerlere, ilgili yasa, yönetmelik ve mevzuata uygun davranır.
15
PY-15. Kalite yönetimi ve süreçleri, bebek, çocuk ve aileleri de kapsayacak şekilde, birey, çevre koruma ve iş güvenliği konularında yeterli bilince sahiptir, bu süreçlere uygun davranır ve katılır.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 40
Genel Sınavın Başarıya Oranı 60
Toplam 100

Sayısal Veriler

Ekleme Tarihi: 06/07/2022 - 15:30Son Güncelleme Tarihi: 06/07/2022 - 15:31