Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
TOPLUMA HİZMET UYGULAMALARI1+223
Ders Programı Çarşamba 19:30-20:15 Cuma 17:30-18:15 Cuma 18:30-19:15
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüGenel Kültür
Dersin KoordinatörüDr.Öğr.Üye. Adviye Pınar KONYALIOĞLU
Dersi VerenlerDr.Öğr.Üye. Adviye Pınar KONYALIOĞLU
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıToplum, topluma hizmet uygulamaları ve sosyal sorumluluk kavramları; toplumsal ve kültürel değerler yönünden sosyal sorumluluk projeleri; güncel toplumsal sorunları belirleme; belirlenen toplumsal sorunların çözümüne yönelik projeler hazırlama; bireysel ve grup olarak sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak yer alma; çeşitli kurum ve kuruluşlarda sosyal sorumluluk projelerine katılma; panel, konferans, kongre, sempozyum gibi bilimsel etkinliklere izleyici, konuşmacı ya da düzenleyici olarak katılma; sosyal sorumluluk projelerinin sonuçlarını değerlendirme.
Dersin İçeriğiBu ders; Toplum, topluma hizmet uygulamaları ve sosyal sorumluluk kavramları,toplumsal ve kültürel değerler yönünden sosyal sorumluluk projeleri,güncel toplumsal sorunları belirleme,belirlenen toplumsal sorunların çözümüne yönelik projeler hazırlama;,belirlenen toplumsal sorunların çözümüne yönelik projeler hazırlama;,proje yürütme, ilgili ziyaretleri gerçekleştirme,proje yürütme, ilgili ziyaretleri gerçekleştirme,proje yürütme, ilgili ziyaretleri gerçekleştirme,çeşitli kurum ve kuruluşlarda sosyal sorumluluk projelerine
katılma;,grup projeleri sunumlar 1,grup proje sunumları 2,grup proje sunumları 3,grup proje sunumları 4,grup proje sunumları 5 ve değerlendirme; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
2.Çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılarak sosyal sorumluluk bilincini geliştirebilecektir. 2.1. Bireysel ve grup olarak sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak yer alır. 2.2. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda sosyal sorumluluk projelerine katılır. 2.3. Panel, konferans, kongre, sempozyum gibi bilimsel etkinliklere izleyici, konuşmacı ya da düzenleyici olarak katılır.12, 14, 15, 17, 4, 8
Bu dersin sonunda öğrenci; 1. Belirlenen güncel toplumsal sorunların çözümüne yönelik projeler tasarlayabilecektir. 1.1. Toplum, topluma hizmet uygulamaları ve sosyal sorumluluk kavramlarını açıklar. 1.2. Toplumsal ve kültürel değerler yönünden sosyal sorumluluk projelerini açıklar. 1.3. Güncel toplumsal sorunları belirler.1, 10, 16, 2, 3D
3. Sosyal sorumluluk projelerinin sonuçlarını değerlendirebilecektir. 10, 15, 2, 3C, F
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 10: Beyin Fırtınası, 12: Örnek Olay, 14: Bireysel Çalışma, 15: Problem Çözme, 16: Proje Temelli Öğrenme, 17: Yansıtıcı Düşünce, 2: Soru - Cevap, 3: Tartışma, 4: Alıştırma ve Uygulama, 8: Grup Çalışması
Ölçme Yöntemleri:C: Ödev, D: Proje / Tasarım, F: Performans Görevi

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Toplum, topluma hizmet uygulamaları ve sosyal sorumluluk kavramlarıDers hakkında beklentilerin konuşulması
2toplumsal ve kültürel değerler yönünden sosyal sorumluluk projeleriFarklı sosyal sorumluluk projelerinin incelenmesi
3güncel toplumsal sorunları belirlemeKonuyla ilgili kişisel tecrübelerin yazılması
4belirlenen toplumsal sorunların çözümüne yönelik projeler hazırlama;Örnek projelerin incelenmesi
5belirlenen toplumsal sorunların çözümüne yönelik projeler hazırlama;Proje plan yazımı
6proje yürütme, ilgili ziyaretleri gerçekleştirmeZiyaretlerle ilgili deneyim yazısı yazma
7proje yürütme, ilgili ziyaretleri gerçekleştirmeZiyaretler ile ilgili deneyim yazısı yazma
8proje yürütme, ilgili ziyaretleri gerçekleştirmeZiyaretlerle ilgili deneyim yazısı yazma
9çeşitli kurum ve kuruluşlarda sosyal sorumluluk projelerine
katılma;
Örnek projelerin incelenmesi
10grup projeleri sunumlar 1Proje sunum hazırlığı
11grup proje sunumları 2Proje sunum hazırlığı
12grup proje sunumları 3Proje sunum hazırlığı
13grup proje sunumları 4Proje sunum hazırlığı
14grup proje sunumları 5 ve değerlendirmeDönem değerlendirmesi yapma
Kaynak
Topluma hizmet uygulamaları Kuzucu, K.,Kamer, S.T. (2009) PegemA Yayıncılık Topluma hizmet uygulamaları Coşkun, H. (2011) Anı Yayıncılık
ders öğretim üyesi okuma paketi

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Özel Eğitim Öğretmenliği alanında kuramsal ve uygulamaya yönelik bilgileri ve bu bilgilere katkıda bulunacak farklı disiplinlere ilişkin temel kavramları, ilkeleri ve kuramları ifade eder.
X
0
Alanındaki kuramları karşılaştırıp, her bir kuramın güçlü ve zayıf yönlerini sözel olarak listeler.
X
0
Eğitim programının üç öğesi olan içerik, süreç ve ürünü öğrencilerin hazır bulunuşluk, ilgi ve öğrenme profili gibi öğrenci niteliklerine göre farklılaştırılmış ders plânlarını çeşitli disiplinlerde geliştirir, uygular ve değerlendirir.
X
0
Öğrencilerini tüm gelişim (zihinsel, fiziksel, duygusal, sosyal, kişilik vb.) alanlarını dikkate alarak bir bütün olarak geliştirecek bilgiye sahip olur ve öğrencilerini bu alanlarda geliştirmek üzere ilgili teknikleri uygular.
X
0
Alanıyla ilgili olay ve olguları bilimsel yöntem ve tekniklerle inceler; verileri yorumlar, değerlendirir, sorunları tanımlar, analiz eder, kanıtlara ve araştırmalara dayalı çözüm önerileri geliştirir.
X
0
Özel eğitim ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan karmaşık sorunları çözmek için çeşitli disiplinlerden gelen meslektaşlarının oluşturduğu ekibin bir üyesi olarak sorumluluk alır.
X
0
Öğrenme gereksinimlerine göre belirlediği kişisel hedeflerine ulaşabilmek için yaşam boyu öğrenme ilkelerine sahip olur.
X
0
Özel eğitime ilişkin yeni gelişmeleri yayın taraması, seminer, konferans ve çalıştay gibi mesleki etkinler yoluyla takip eder.
X
0
Türkçeyi doğru ve etkili kullanır.
X
0
Toplumsal sorumluluk bilinciyle yaşadığı sosyal çevre için mesleki proje ve etkinlikler planlar ve uygular.
X
0
Mesleğiyle ilgili temel kavramları bilir ve temel becerileri uygular.
X
0
Alana ilişkin yaptığı çalışma ve araştırmaların tüm aşamalarında ulusal ve evrensel duyarlılıkların bilinci içinde toplumsal, bilimsel, kültürel ve etik değerlere saygılı hareket etme özelliğini göstermesinin yanı sıra, yenilikçi ve üretken bir kişilik sergiler.
X

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 40
Genel Sınavın Başarıya Oranı 60
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu