Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
PERİODONTOLOJİDE İMPLANT UYGULAMALARI2+8612
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiDoktora
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüDoç.Dr. Nur BALCI
Dersi VerenlerProf.Dr. Hilal TOYGAR, Doç.Dr. Nur BALCI, Dr.Öğr.Üye. Nurcan AKSAKA, Dr.Öğr.Üye. Emrah TÜRKMEN, Dr.Öğr.Üye. Caner ATALAY, Dr.Öğr.Üye. Meltem ÇAKIR, Dr.Öğr.Üye. Deniz ARSLAN
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıDersin amacı: Bu dersin amacı doktora eğitiminde implant tedavisine ihtiyaç duyan hastaların uygun implant tedavi planlamasını ve uygulamasını doktora öğrencisine öğretmektir. Doktora öğrencisi implant özelliklerini ve biyolojiyi ilişkilendirip uygun tedavi yaklaşımını sunabilir. Dersin içeriği: Bu ders implant hastalarının klinik değerlendirilmesi, tedavi planlaması, basit ve ileri implant cerrahilerini içermektedir. Ayrıca intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar ve yönetimi, destekleyici implant tedavisi, implant çevresi yumuşak doku yönetimi, periimplantitis tanı, tedavi ve sınıflandırması gibi konulardan oluşur. 1. İmplant sistemleri ve biyomekaniği hakkında bilgi sahibi olur. 2. İmplant uygulamalarında tanı ve tedavi planlaması yapar. 3. İmplant endikasyon ve kontrendikasyonlarını yorumlar. 4. İmplant dizaynı, yüzey özellikleri ve implant-abutment bağlantı çeşitlerini öğrenir. 5. İmplantın çevre dokularla ilişkisi ve yüzey özelliklerini öğrenir. 6. Dişsiz sahanın yumuşak ve sert doku özellikleri, oklüzyon ilişkisi gibi durumları göz önünde bulundurarak uygun implant seçimini yapar 7. Adım adım implant operasyon aşamaları anlatılır ve uygulama üstünden öğrenme fırsatı bulur. 8. Posterior ve anterior bölgeye uygulanacak implantların farklarını ve özelliklerini öğrenir. 9. Dental implantlarda kemiğin rolü ve biyolojisinini yorumlar. 10. Şiddetli periodontal hastalık durumlarında implant tedavisi ve süreci hakkında bilgi sahibi olur. 11. Alveolar kemiğin durumuna göre implantasyon zamanlarını tartışır. 12. İmplant uygulamalarında ileri cerrahi (sinüs yükseltme, alveolar kret ayırma, sert doku ogmentasyonu) yöntemleri öğrenir. 13. İmplant çevresi yumuşak doku özelliklerini bilir ve yumuşak doku yönetimini yapar. 14. İntraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar ve yönetimi hakkında bilgi sahibi olur. 15. Estetik bölge implantasyon uygulamaları ve komplikasyonlarını öğrenir. 16. Soket koruma uygulamarının gerekçe ve yöntemlerini tartışır. 17. İmplant destekli protetik sistemlerin farkları, özelliklerini ve yapısını öğrenerek tedavi planlaması yapabilir. 18. Periimplantitis etiyolojisini, histopatolojisini, sınıflamasını, etkileyen faktörleri tanımlar. 19. Periimplantitis durumunda klinik ve radyolojik muayene bulgularını birleştirerek doğru teşhis ile doğru tedaviyi uygular
Dersin İçeriğiBu ders; ; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Öğretim Yöntemleri:
Ölçme Yöntemleri:

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
Kaynak
Lindhe's Clinical Periodontology and Implant Dentistry, 2 Volume Set, 7th Edition Niklaus P. Lang (Editor), Tord Berglundh (Editor), William V. Giannobile (Editor), Mariano Sanz (Editor)
Misch's Contemporary Implant Dentistry 4th EditionYayınevi: Elsevier

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Periodontoloji bilimine ilişkin temek ve ileri periodontal tedavilere yönelik kapsamlı bilgiye sahiptir. Alanıyla ilgili temek bilimsel soruları ve güncel araştırma başlıklarını bilir, bunlarla ilgili yeni hipotezler üretebilir. Periodontoloji ve İmplantoloji alanında tüm literatürlere hakimdir ve yenilikleri takip eder.
0
Periodontoloji alanında temel ve ileri tedavi yöntemlerini uygulayabilir. Bu alanlarda temel araştırmalar yapabilir. Yeni yöntem ve teknikler geliştirebilir. Çalışma konusuyla ilgili araştırma projeleri tasarlayabilir ve bunları projelendirebilir. Araştırma sonuçlarını sözlü ve yazılı bildiri olarak sunabilir ve makale olarak yazabilir.
0
Ekip içinde ve bağımsız olarak klinik uygulama yapabilir, bilimsel araştırma tasarlayabilir ve yürütebilir. Periodontoloji ve implantoloji alanında tedavi planlaması yapabilir ve uygulayabilir.
0
Her seviyedeki yeni bilgiyi Periodontoloji alanındaki mevcut bilgileriyle birleştirebilir ve yorumlayabilir.
0
Bilimsel ve klinik çalışmalarında iletişim becerisi ile yeni teknolojik gelişmeleri takip eder ve verimli olarak kullanır. Bilgisini sözlü y ada yazılı olarak aktarabilir ve bunu anadili dışında İngilizce olarak da yapabilir. Etik değerlere bağlı olarak sosyal sorumluluklarını yerine getirir.
0
Klinik bilgilerini bilimsel araştırmaların sonuçlarıyla beraber değerlendirip, Periodontoloji alanında klinik uygulamalara fayda sağlamayı hedefler.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 50
Genel Sınavın Başarıya Oranı 50
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu