Ana içeriğe atla
/Periodontoloji

Periodontoloji, dişlerin veya dental implantların çevresini saran, onları destekleyen ve çenedeki pozisyonlarını koruyan özelleşmiş sert ve yumuşak dokuların sağlığının idamesini ve tedavisini kapsayan bilim dalıdır.

Periodonsiyum denilen bu ataçman aparatının, dişlerin çenelere sıkıca bağlanması ve aşırı kuvvetlerden zarar görmelerini önlemek için ısırma ve çiğneme sırasında amortisör olması gibi önemli fonksiyonları vardır.

Ağız, vücudumuza açılan bir kapıdır ve genel sağlık durumumuzun aynası gibidir. Özellikle periodontal durumumuz, bize, diş etlerimizde neler olup bittiğini anlatmaktadır. Periodontal enflamasyon öncelikle dişlerde plak birikimi ile tetiklense de, bir takım sistemik hastalıklar da dişlerin destekleyici yapılarını zayıflatabilir. Ayrıca, bazı ciddi bozukluklar, vücudun herhangi bir bölümünde belirgin hale gelmeden önce, ilk olarak ağızda belirti vermektedirler. Bu nedenle, intraoral muayene sırasında, diyabet veya kanama bozuklukları gibi genel bir hastalığın varlığını tespit eden ilk kişi eğitimli bir periodontist olabilir. Genel sağlıkla ilişkisi ve diğer tıbbi disiplinlerle çakışması nedeniyle, periodontoloji "bütünsel" bir diş hekimliği dalı olarak kabul edilir.

Ekleme Tarihi: 17/06/2022 - 09:18Son Güncelleme Tarihi: 17/06/2022 - 09:18