Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
PERİODONTOLOJİYİ TAMAMLAYICI KONULAR2+8612
Ders Programı Perşembe 09:00-09:45 Perşembe 10:00-10:45 Cuma 09:00-09:45 Cuma 10:00-10:45 Cuma 11:00-11:45 Cuma 12:00-12:45 Cuma 12:45-13:30 Cuma 13:30-14:15 Cuma 14:30-15:15 Cuma 15:30-16:15 Cumartesi 09:00-09:45 Cumartesi 10:00-10:45 Cumartesi 11:00-11:45 Cumartesi 12:00-12:45 Cumartesi 12:45-13:30 Cumartesi 13:30-14:15 Cumartesi 14:30-15:15 Cumartesi 15:30-16:15
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiDoktora
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüDoç.Dr. Nur BALCI
Dersi VerenlerProf.Dr. Hilal TOYGAR, Doç.Dr. Nur BALCI, Dr.Öğr.Üye. Nurcan AKSAKA, Dr.Öğr.Üye. Emrah TÜRKMEN, Dr.Öğr.Üye. Caner ATALAY, Dr.Öğr.Üye. Meltem ÇAKIR, Dr.Öğr.Üye. Deniz ARSLAN
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıDersin amacı: Bu dersin amacı doktora eğitiminde multidisipliner yaklaşımla periodontal sağlığın tamamlayıcı öğelerini öğreterek doktora öğrencisinin hasta beklentileri göz önünde bulundurup doğru tedaviyi sunmasını sağlamaktır. Dersin içeriği: Bu ders restoratif ve protetik değerlendirmede periodontal sağlığın etkisi, ortodontik diş hareketlerinin periodonsiyum üzerindeki etkisi ve prensipleri, periodonsiyumdaki endodontik süreçler, oklüzal değerlendirme, protetik materyallerin dişeti sağlığı ile ilişkisi gibi konuları içerir. 1. Multidisipliner yaklaşımla periodontal sağlığın tamamlayıcı öğelerini öğrenir. 2. Ortodontik diş hareketlerinin fizyolojik prensiplerini kavrayarak periodontal değerlendirmede bu bilgilerden yararlanır. 3. Ortodontik diş hareketleri ile periodontal rejenerasyonu ilişkilendirebilir. 4. Periodonsiyumdaki endodontik kaynaklı enfeksiyöz süreçlerin genel özelliklerini, klinik görünümlerini, teşhis ve tedavi yaklaşımları hakkında bilgi sahibi olur. 5. Protetik ve restoratif uygulamalar öncesi sağlıklı periodonsiyum oluşturma gerekliliğini anlar. 6. Restoratif tedavilerin planlama aşamasında iyi bir periodontal değerlendirme yapar. 7. Sabit, hareketli ve implant destekli protezlerin periodontal sağlıkla ilişkilerini kavrar. 8. Restoratif tedavilerde oklüzal değerlendirme yaparak uygun multidisipliner yaklaşımla doğru tedaviyi seçer. 9. Estetik bölgede uygulanacak protetik materyaller ile dişeti ilişkisini öğrenir.
Dersin İçeriğiBu ders; ; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Öğretim Yöntemleri:
Ölçme Yöntemleri:

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
Kaynak
Clinical Dentistry Daily Reference Guide 1st Edition by William A. Jacobson (Author)
Churchill's Pocketbooks Clinical Dentistry E-Book by Crispian Scully, MD, PhD series Churchill Pocketbooks

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Periodontoloji bilimine ilişkin temek ve ileri periodontal tedavilere yönelik kapsamlı bilgiye sahiptir. Alanıyla ilgili temek bilimsel soruları ve güncel araştırma başlıklarını bilir, bunlarla ilgili yeni hipotezler üretebilir. Periodontoloji ve İmplantoloji alanında tüm literatürlere hakimdir ve yenilikleri takip eder.
0
Periodontoloji alanında temel ve ileri tedavi yöntemlerini uygulayabilir. Bu alanlarda temel araştırmalar yapabilir. Yeni yöntem ve teknikler geliştirebilir. Çalışma konusuyla ilgili araştırma projeleri tasarlayabilir ve bunları projelendirebilir. Araştırma sonuçlarını sözlü ve yazılı bildiri olarak sunabilir ve makale olarak yazabilir.
0
Ekip içinde ve bağımsız olarak klinik uygulama yapabilir, bilimsel araştırma tasarlayabilir ve yürütebilir. Periodontoloji ve implantoloji alanında tedavi planlaması yapabilir ve uygulayabilir.
0
Her seviyedeki yeni bilgiyi Periodontoloji alanındaki mevcut bilgileriyle birleştirebilir ve yorumlayabilir.
0
Bilimsel ve klinik çalışmalarında iletişim becerisi ile yeni teknolojik gelişmeleri takip eder ve verimli olarak kullanır. Bilgisini sözlü y ada yazılı olarak aktarabilir ve bunu anadili dışında İngilizce olarak da yapabilir. Etik değerlere bağlı olarak sosyal sorumluluklarını yerine getirir.
0
Klinik bilgilerini bilimsel araştırmaların sonuçlarıyla beraber değerlendirip, Periodontoloji alanında klinik uygulamalara fayda sağlamayı hedefler.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 50
Genel Sınavın Başarıya Oranı 50
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu