Ana içeriğe atla
f

Furkan Eser

Endüstri Mühendisliği Bölümü

"Çekya’nın Ostrava kentinde bulunan Ostrava Teknik Üniversitesinde değişim programına katıldım. Çekya’nın, Avrupa’nın ortasında bulunması nedeniyle buradan birçok ülkeye seyahat edebilme fırsatını da elde ettim. Erasmus’un başka bir ülkede eğitim almanın dışında, kültür, yaşam ve eğitim gibi farklı yaklaşımları olduğunu söyleyebilirim. Bu program sayesinde dünyanın farklı yerlerinden gelen kişilerle tanıştım. Bir dönemlik eğitim sürecimde birçok akademisyenden ders aldım. Ders veren öğretim üyelerinin çoğu arkadaş canlısı yaklaşıyor. Dersler dışında; ülke ve şehirdeki yaşam, üniversite ve yapılabilecek gezintiler hakkında çeşitli tüyolar veriyorlar. Verilen bilgiler çok işinize yarayabiliyor. Erasmus değişim programı, yurt dışında eğitim almanın ötesinde hayatınıza çok yönlü katkısı sağlayacak bir program.”

 

 

g

Gözde Cingöz

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü

“Son sınıfın ilk döneminde Polonya Lublin’de bulunan Vincent Pol Üniversitesinde yarım dönemlik Erasmus öğrenim hareketliliğinde bulundum. Hayatımda en inanılmaz deneyimleri burada yaşadım. Birçok farklı ülkeden gelen öğrencilerle keyifli ve farklı uygulamalı derslere katılarak grup ödevleri yaptım. Aynı zamanda oranın asil öğrencileri ile birlikte farklı teknikleri deneyimledim. Akademisyenlerin iletişimi ve Polonyalıların çok cana yakın oluşu beni Lublin’e bağladı. Pandemiye rağmen İsveç Stockholm’e, yabancı arkadaşlarım ile keyifli bir seyahat düzenledik. Yine orada da pek çok kültürü tanıma fırsatım oldu. Bunların yanında sevgili oda arkadaşımla sıkı bir dostluk kurdum. Bu programa dahil olmayı düşünen arkadaşlarıma tavsiyem şu: Mutlaka katılın! Erasmus’a katılmamak büyük bir kayıp olurdu. Keşke yeniden böyle bir fırsat sunulabilse… Herkese öneriyorum.”

 

i

İrem Tuğçe Onin

Bilişsel Rehabilitasyon Yüksek Lisans Programı

“Yüksek lisansımın ikinci ders döneminden sonra Erasmus Stajı kapsamında İspanya’nın Barcelona şehrinde bulunan Guttmann Enstitüsünde araştırma asistanı olarak stajımı tamamladım. Bilişsel rehabilitasyon alanında farklı teknolojileri gözlemlemenin yanı sıra güncel bir araştırma projesinde de çalışma fırsatı yakaladım. Farklı bir ülkede, farklı bir kültürde yine kendi bölümünüze dair bir programda bulunmanın size çok farklı değerler katacağına inanıyorum. Alışmış olduğumuz o güvenli alanın dışına çıkıyoruz ama yeni kültürler tanıyıp, yeni dostluklar, arkadaşlıklar edinip aynı zamanda dünyanın farklı noktalarındaki meslektaşlarımız ile tanışmış oluyoruz. Erasmus stajına veya öğrenimine gitmek isteyen bütün adaylara ise en büyük tavsiyem; korkmayın. İlk adımı atmak, kültür veya dil farklılığından dolayı çekinceler olabiliyor ama günün sonunda oluşan o güzel anıların hepsine değiyor.”

 

t

Sinan Aksu

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü

“Erasmus+ programıyla Macaristan’ın Budapeşte şehrinde Kodolanyi Janos Üniversitesinde bir dönem eğitim aldım. Benim için harika bir deneyimdi. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen öğrencilerle tanışma ve bu sayede farklı kültürleri deneyimleme şansım oldu. Bu deneyimin bana her açıdan çok şey kattığına inanıyorum. Kariyerim için doğru bir adım olarak gördüğüm bu programa benim gibi başvurmayı düşünenlerin katılmalarını kesinlikle tavsiye ederim, hayatları ve kişisel gelişimleri için çok faydalı olacaktır.”

 

Ekleme Tarihi: 31/05/2022 - 13:08Son Güncelleme Tarihi: 07/06/2022 - 10:39