Ana içeriğe atla

Kurumun Genel Tanıtımı

İstanbul Medipol Üniversitesi Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı (TESA) tarafından kurulmuştur. Vakfın kurucusu Dr. Fahrettin Koca’dır.


İstanbul Medipol Üniversitesi, Medipolitan Eğitim ve Sağlık Vakfı (bu günkü adıyla Türkiye Eğitim, Sağlık ve Araştırma (TESA) Vakfı) tarafından 7 Temmuz 2009 tarih ve 27281 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5913 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 28 Mart 1983 tarih ve 2809 sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu”na eklenen Ek 112. madde ile kurulmuş ve vakıf üniversitesi olarak kamu tüzel kişiliğini kazanmıştır.

İstanbul Medipol Üniversitesi, sağlık hizmeti öncelikli olmak üzere, evrensel, çağdaş, nitelikli, özgür, üretken ve geliştiren bir üniversite olarak gençlere yeni fırsatlar sunmak amacındadır.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Haliç ve Kavacık Yerleşkelerinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca öğrencilerin uygulama dersleri ve staj eğitimleri, Medipol Üniversitesi Hastanesi devam etmektedir.

Haliç Yerleşkesi, tarihi Bizans surlarının çevrelediği İstanbul’un en eski bölgesi olan yarımadada Haliç kenarında ve Unkapanı Köprüsünün kara ile buluştuğu noktada yer almaktadır.

Bu bölgede Osmanlı devrinde ticari hayatın kalbinde yer alan ve 19. yüzyıla kadar kullanılan Zeugma yer alıyordu. Bizansın izlerini taşıyan ve Osmanlı’nın ticari hayatının merkezinde yer alan bu bölgenin tarihi dokusu içinde Cumhuriyet’in bir işareti olarak modern tarzda inşa edilmiş olan ve farklı işlevleriyle TEKEL’e hizmet etmiş olan tesislerde bugün bir eğitim kurumu yer almaktadır.

Kurucu Vakıf tarafından orijinal karakteri ve mimari birliği korunarak kısa sürede onarılan tesis, üniversitenin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde değerlendirilmiştir. Haliç kenarında, İstanbul'un tarihi dokusu içinde geçmişin izlerini taşıyan bölgede şimdi bilim üretilmekte ve çağdaş eğitim verilmektedir.

Kavacık Yerleşkesi ise Avrupa Kıtasının Asya ile birleştiği noktada Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün hemen çıkışında yer almaktadır. Derslikler, öğrenci yurtları, spor alanları ve Araştırma laboratuvarlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Ekleme Tarihi: 14/06/2022 - 12:02Son Güncelleme Tarihi: 14/06/2022 - 13:01