Geri
AKADEMİK

Erasmus Değişim Programı

Erasmus Değişim Programı, Türkiye’de Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı Ulusal Ajans tarafından koordine ve finanse edilen, yükseköğretim kurumlarının işbirliğini ve öğrenci ve akademisyenlerin kısa süreli olarak bu işbirliği çerçevesinde farklı ülke ve üniversitelerde deneyim kazanmasını teşvik eden Avrupa Birliği projesidir.

Erasmus programı öğrenim hareketliliği kapsamında öğrenciler akademik yılın bir ya da iki dönemini staj hareketliliği kapsamında da en az 2 ayını anlaşma sağlanan bir başka yükseköğretim kurumlarında ya da işletmelerde tamamlayabilirler.

Programının ana özelliği ise öğrenciler gidecekleri üniversiteye ekstra okul parası ödemezler. Ayrıca öğrenciler, yurtdışında yaşamanın ekstra maliyetine yardımcı olması amaçlı Erasmus hibesine başvurabilirler.

İstanbul Medipol Üniversitesi, Erasmus Üniversite Beyannamesi’ne 2012 yılında kabul edilmiştir. Bu akademik yıl itibari ile 29 Erasmus üyesi Üniversitelerle anlaşması mevcuttur ve halen çeşitli Avrupa Yüksek Eğitim Kurumları ile ikili anlaşmalar oluşturmaya devam etmektedir.

Üniversitemizde kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olmak, ön lisans ve lisans öğrencilerinin başvuru için genel ağırlıklı akademik not ortalamasının en az 2.20/4.00 olması, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel ağırlıklı akademik not ortalamasının en az 2.50/4.00 olması başvuru şartları olarak belirlenmektedir.

Öğrenci seçimi, asgari şartları sağlayarak başvuruda bulunan öğrenciler arasından, Türk Ulusal Ajans tarafından ilan edilen değerlendirme ölçütleri dikkate alınarak en yüksek puanı alan öğrencilerin seçilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Türk Ulusal Ajans tarafından ilan edilen değerlendirme ölçütleri Toplam 100 puan üzerinden; akademik başarı düzeyi (GANO): yüzde 50’si, yabancı dil sınavının yüzde 50’si temel alınarak nihai puanı oluşturulur. Hareketlilik gerçekleştirmiş bir öğrencinin aynı öğrenim kademesi içerisinde tekrar başvurması halinde -10 puan uygulaması da yapılır.

Erasmus öğrencisi olarak yurt dışına gidecek öğrencinin belirli bir düzeyde yabancı dil bilmesi gerekir. Bunun gidilecek ülkenin dili olması şart olmayabilir. İngilizce dili Avrupa ülkeleri içinde büyük ölçüde birleştirici bir dil olmaktadır. Bununla birlikte, gidilen okuldaki eğitim dilinin bilinmesinin istenmesi de mümkündür.

Öğrencinin İngilizce veya gittiği ülkenin dilini Erasmus öğrenim veya staj hareketliliğinin gerekliliklerini (dersleri takip etme, sınavlarda ve çalışma ortamında kendini ifade etme vb.) yerine getirebilecek düzeyde bilmesi gerekmektedir.

Anlaşma Yapılan Ülkeler/Üniversiteler

Üniversite Kodu Üniversite Adı Ülke Gönderilen Kontenjan Sayısı
BG SOFIA11 Medical University of Sofia Bulgaristan 2
DK ESBJERG 19 University College Syddanmark Danimarka 2
E AVILA01 Universidad Catolica Santa Teresa de Jesus de Avila İspanya 2
HU BUDAPES08 Semmelweis University Faculty of Health Sciences Macaristan 2
I PARMA01 Universita degli Studi di Parma İtalya 3
I TORINO01 Universita Degli Studi di Torino İtalya 2
LT KLAIPED09 Klaipeda State University of Applied Sciences Litvanya 2
LV RIGA03 Riga Stradins University Letonya 2
P COIMBRA02 Polytechnic Institute of Coimbra Portekiz 2
PL KONIN 02 State University of Applied Sciences in Konin Polonya 2
PL LUBLIN 05 Medical University of Lublin Polonya 2
PL LUBLIN08 University of Vincent Pol in Lublin Polonya 4
PL WARSZAW12 Jozef Pilsudski University of Physical Education in Warsaw Polonya 4
PL WLOCLAW01 University of Humanities and Economics in Wloclawek Polonya 2
SK PRESOV01 University of Presov Slovakya 2
Bilgi Talep Formu