Ana içeriğe atla

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik danışma, önleyici ve gelişimsel bir ruh sağlığı hizmetidir. Bireylerin yaşamlarında işlevselliklerini sürdürmeleri ve sağlıklı kararlar vermeleri amaçlanır.


Psikolojik danışmanlar çocuklarla, ergenlerle, yetişkinlerle, yaşlılarla, ailelerle, rehabilitasyon gören bireylerle, özel gereksinimi olan bireylerle çalışırlar ve bu hizmetleri bireysel ya da gruplar halinde verirler. Ülkemizde psikolojik danışmanlar en çok okullarda, çocuk ve ergenlerle çalışmaktadırlar. Aile ve öğretmenleri ile işbirliğine girerek çocuk ve ergenlerin yaşam becerileri kazanmalarına, gelişimlerine yardımcı olunurken, önleyici hizmetler de sunulmaktadır. Günümüzdeki psikolojik danışmanların çalışma alanları hızla gelişmektedir.

Başarılı bir psikolojik danışman olmak için alanla ilgili derslerde başarılı olmanın yanı sıra sosyal, dost canlısı, yaratıcı ve girişken özelliklere sahip olmak önemlidir. Mezunların psikoterapi eğitimleri aldıkları, lisansüstü eğitim yaptıkları, kısaca her fırsatta kendilerini geliştirdikleri gözlenmektedir.

Ekleme Tarihi: 07/04/2022 - 13:00Son Güncelleme Tarihi: 25/10/2023 - 14:19