Ana içeriğe atla

MEDAR’dan Suriyeli sığınmacıların eğitim sorunlarına bütünsel çözüm önerileri

19.04.2023

2016 yılında kurulan İstanbul Medipol Üniversitesi Akdeniz Araştırmaları Merkezi (MEDAR), “Türkiye’deki Suriyelilerin Eğitim Politikalarında Çok Boyutlu Çözüm Arayışları” başlıklı yeni raporunu yayımlandı.

Medipol_UNV_Guney_Kampus_01.jpg

2022 yılında Suriyeli sığınmacılarla ilgili kararların alınması sürecine katkı sağlamak için konunun tüm taraflarını bir araya getiren MEDAR, bu kapsamda “Türkiye’deki Suriyelilere Yönelik Kamu Politikalarında Çok Boyutlu Çözüm Arayışları” üst başlığıyla bir dizi yuvarlak masa toplantısı serisi başlattı. Kamu, akademi, STK ve göçmenlerin katılımıyla farklı perspektiflerden konunun ele alınmasına imkân veren toplantılarda şu ana kadar sağlık, eğitim ve çalışma konuları masaya yatırıldı. Bütünsel kamu politikası önerileri geliştirilmesine katkı sunmayı hedefleyen MEDAR, eğitim alanında yaptığı toplantının raporunu “Türkiye’deki Suriyelilerin Eğitim Politikalarında Çok Boyutlu Çözüm Arayışları başlığıyla yayımladı.

Raporu okumak için tıklayınız.

MEDAR POLİTİKA UYGULAMALARINA DESTEK VERİYOR

MEDAR, Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki gelişmelere ilişkin ekonomik, sosyal ve siyasal araştırmalar ile çeşitli akademik faaliyetler yürütüyor. Özel olarak Akdeniz havzası, Balkanlar ve Kafkaslarla ilgili çeşitli teorik ve saha çalışmalarını sürdüren MEDAR, bugüne kadar Türkçe, İngilizce, Almanca ve Arapça olmak üzere farklı alanlarda raporlar yayınladı. Göç, enerji, ekonomi, sosyal sorumluluk, İslamofobi ile mücadele alanlarında çalışmalar yürüten merkezin deneyimli kadrosu dikkat çekiyor. MEDAR’ın Yönetim Kurulunda Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, Doç. Dr. Faik Tanrıkulu, Dr. Duygu Öztürk ve Öğr. Gör. Elif Yurtoğlu Pek yer alırken danışma kurulunda ise Prof. Dr. Mehmet İpşirli, Prof. Dr. Hatice Karahan, Doç. Dr. Hatice Deniz Genç, Dr. Öğr. Üye. Levent Korkut ve Dr. Kenan Şahin bulunuyor.

Son Güncelleme Tarihi: 19/04/2023 - 15:08