Ana içeriğe atla

Beslenme ve Diyetetik, besin maddelerinin insan sağlığı üzerine etkisini araştıran, sağlığın korunması ve hastalıkların iyileştirilmesinde rol alan, toplumda yeterli ve dengeli beslenme bilincinin yerleştirilmesini amaçlayan ve bu alanda çalışmalar yapan bir bilim dalıdır. 


Öğrencilerimizin 4 yıllık eğitim-öğretim programlarının ilk aşamasında; temel tıp bilimleri dersleri, ikinci aşamasında ise; beslenme ilkeleri, besin kimyası, beslenme biyokimyası yiyecek-içecek sistemleri yönetimi, yetişkinlik, çocukluk döneminde ve özel durumlarda beslenme, toplum beslenmesi alanlarına ait dersler yer almaktadır. Sınıftaki teorik öğretim ve laboratuvar uygulamalarına ek olarak öğrenciler, dönem projeleri, toplum sağlığı stajı, sektör-üniversite iş birliği içinde yapılan işbaşı eğitimleri ile bilgilerini pekiştirmektedirler. Staj ve iş imkanları için öğrencilerimiz yetişkin ve çocuk hastanelerinde klinik stajı, yiyecek-içecek hizmeti veren kurumlarda (yemek fabrikaları, okullar, resmi kurumlarda kurum stajı, özel veya üniversite-devlet hastanelerinde elektif stajı yapmaktadır. Eğitim-öğretim dönemini başarı ile tamamlayan öğrenciler "Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması" ile "Diyetisyen" ünvanı almaya hak kazanırlar.
Diyetisyen ünvanı alan bireyler, sağlık kurumlarında, yiyecek-içecek hizmeti verilen kuruluşlarda, toplum sağlığı hizmetlerinde, ağırlık denetimi merkezlerinde, besin sanayi ve endüstrisinde, araştırma merkezlerinde, örgün ve yaygın eğitim kurumları da dahil pek çok alanda görev alabilirler. Bölümümüzün amacı, beslenme ve sağlık alanında yetkin, soran-sorgulayan, projeler geliştirebilen, etik değerlere sahip, yenilikleri ve hızla ilerleyen teknolojileri takip eden bireyler yetiştirmektir. Bu amaçlar doğrultusunda mezunlarımız, Beslenme ve Diyetetik alanında tercih edilir bireyler konumundadırlar.

Dr. Öğr. Üye. Nihal Zekiye Erdem

Ekleme Tarihi: 01/06/2022 - 16:31Son Güncelleme Tarihi: 01/06/2022 - 16:42