Ana içeriğe atla
a

Fizyoterapi önlisans programı fizyoterapi teknikeri yetiştiren bir programdır. Fizyoterapi teknikeri, hareket bozukluğuna yol açan durumlarda, uzman hekimin talimatları doğrultusunda fizyoterapiye özgü değerlendirme yöntemlerini ve tedavi yaklaşımlarını planlayıp uygulayan, sağlık ve yaşam kalitesinin arttırılmasına hizmet eden sağlık teknikeridir.


Fizyoterapi programının amacı fizyoterapi alanındaki teknolojik araç ve gereçleri kullanabilen, insan sağlığına ve etik değerlere önem veren yardımcı sağlık personelini yetiştirmektir.

Programı bitiren öğrencilere ön lisans diploması ve ''Fizyoterapi Teknikeri'' unvanı verilir. Bu bölümden mezun olanlar yataklı tedavi merkezlerindeki servisler, acil servis üniteleri ve diş üniteleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, protez-ortez üretim ve rehabilitasyon merkezleri, birinci basamak sağlık hizmeti veren kuruluşlar, okullar, spor kulüpleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca merkezleri ve evde bakım merkezleri gibi özel veya kamu birimlerinde çalışabilirler. Bu bölüm mezunları, lisans programlarına geçiş hakkı sağlayan Dikey Geçiş Sınavı(DGS) ile 4 yıllık eğitim veren programlara geçiş yapabilirler. Geçiş yapılabilecek bölümlerin listesi ve güncel bilgiler için ÖSYM tarafından yayınlanan DGS kılavuzu incelenebilir.

Ekleme Tarihi: 16/06/2022 - 11:42Son Güncelleme Tarihi: 16/06/2022 - 11:50