Geri
AKADEMİK

Prof. Silahtaroğlu: Bilişim günümüzde kalem- kâğıt gibi gerekli

07.08.2020

Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu dijital alanlara meraklı öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Silahtaroğlu “Tercih yaparken bilişimin günümüzde kâğıt-kalem kadar gerekli olduğu unutulmamalı.” dedi.

Prof. Silahtaroğlu: Bilişim günümüzde kalem- kâğıt gibi gerekli

Eğitimden ticarete kadar geniş bir alanda her geçen gün etkisini artıran dijitalleşme olgusu, COVID-19 ile birlikte daha da öne çıktı. Dijital uygulamalar aracılığıyla uzaktan çalışma sistemi, uzaktan eğitim hatta uzaktan eğlence sistemlerinin denendiği pandemi sürecinde şirketlerin dijital becerilere sahip olan çalışanlara ihtiyaç oranları da arttı. Yapılan araştırmalara göre işverenlerin en çok ilgi gösterdiği alanlar arasında yönetim bilişim sistemleri, bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği gibi dijital teknolojiyi ilgilendiren alanlar geliyor. Bu noktada İstanbul Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Silahtaroğlu, dijital alanlarda tercih yapmak isteyen adaylara dikkat edilmesi gereken püf noktalar hakkında bilgi verdi.

“BİLİŞİM HAYATIN HER ALANINDA KULLANILABİLİR”
Bilişimin hayatın her alanında kullanılabilir bir araç olduğunu vurgulayan Silahtaroğlu adaylara şu tavsiyeleri verdi: “Bilişim tıpkı kâğıt kalem gibi gerekli. Bu anlamda bilişim okur yazarlığı toplumun her kesimi için önemli. Ancak profesyonel olarak bilişim alanına yönelecek öğrencilere tavsiyem, bilgisayar çalışma mantığını anlayabilecekleri kodlama konusuna yönelmeleri olur. Bunun dışında herhangi bir yazılımı yardım dosyalarından veya kendi kendilerine kurup çalıştıracak yazılım mantığını anlayacak becerilerini geliştirmelerinde fayda görüyorum. Ancak kodlama mühendislik becerisi gerektiren profesyonel bir iştir. Ben mühendislik veya sayısal alanlarda eğitim almak isteyenlere kodlama öğrenmelerini tavsiye ederim.”

“DİJİTAL BECERİLERİNİZİ MUTLAKA GELİŞTİRİN”
Online eğitimin yaygınlaşması ile öğrencilere dijital becerilerinin geliştirmeleri konusunda da tavsiyelerde bulunan Silahtaroğu şunları söyledi: “Uzaktan öğretim uzaktan öğrenmeyi ve dijital ödev-proje sunum ve teslimini de beraberinde getirdi. Bundan sonra öğrencilerimizin, internet kaynaklarını kullanarak kendi kendilerine öğrenmeyi becermeleri gerekecektir. Günümüzde Harvard, UCLA gibi üniversitelerdeki derslere internet üzerinden erişilebilmekte. Pandemiye kadar bir dersi uzaktan izleme alışkanlığımız yoktu. Fakat pandemi bize bunu öğretti. Öğrencilerimize, yurt içi ve yurt dışı üniversitelerin online derslerini izlemelerini tavsiye ederim. Ayrıca artık proje sunumları da online veya video sunum şeklinde yürütülmektedir. Kamera karşısında konuşma ve sunum yapabilme becerisi de önem kazanmaktadır. Belki de ilerleyen süreçte kendilerinin mini dijital medya laboratuvarlarını kurmaları gerekecektir. Bu konularda da kendilerini geliştirmelerini tavsiye ederim.”

 
Haberin tamamı Anadolu Ajansında yayımlanmıştır, okumak için tıklayınız.