Geri
AKADEMİK

Babacan: Berlin’deki zirvenin sonucu kalıcı ateşkes ve silah ambargosu

23.01.2020

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Babacan, Berlin’de düzenlenen ‘Libya Zirvesi’nin sonuçlarını değerlendirdi.

Babacan: Berlin’deki zirvenin sonucu kalıcı ateşkes ve silah ambargosu

Libya’daki krize çözüm bulmak için 12 ülke lideri ve beş uluslararası kuruluş başkanını bir araya getiren Libya Zirvesi geçtiğimiz pazar günü Berlin’de gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer aldığı ve yaklaşık 5 saat süren zirveden 55 maddelik sonuç bildirgesi çıktı. Tüm katılımcılar tarafından imzalanan ‘Libya Barış Planı’nı İstanbul Medipol Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdurrahman Babacan değerlendirdi. Babacan, 55 maddelik bildiride kalıcı ateşkes ve dış güçlerin silah teminine ambargo konması maddelerinin öne çıktığını söyledi. Uluslararası kamuoyunda, çözümsüzlüğe neden olan ülkelerin Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri olduğu yönünde baskın izlenim olduğunu kaydeden Babacan, Libya’nın geleceğinde Türkiye ve Rusya’nın ana aktörler arasında yer aldığını ifade etti.
“SİLAH AMBARGOSUNA SAYGI İBARESİ MUĞLAK”
Zirveye katılan aktörlerin Libya ile ilgili farklı ajandalara sahip olduğunu kaydeden Babacan, metinde geçen ‘silah ambargosuna saygı’ ibaresinin ise muğlaklık barındırdığını söyledi. Bildirinin genelinde ‘yapıcılık’ ile birlikte ‘muğlaklığın’ izlerinin net bir şekilde görüldüğünü kaydeden Babacan şöyle dedi: “Bildiride, silah ambargosu delindiğinde nasıl bir yaptırım uygulanabileceğine ilişkin ek bir ibarenin yer almaması, ateşkese giden yolda taraflardan birisinin doğru şekilde yürümeyi reddetmesi durumunda, ki Hafter şimdiden buna başladı, buna verilecek cevabın neler olacağına ilişkin somutlaştırmalara ihtiyaç olduğu muhakkak. Bu bağlamda Batılı ülkelerin, Hafter’in dış destekçilerine özellikle Mısır ve BAE ne derece somut ve kararlı bir baskı uygulayacakları ayrı bir soru işareti. Yine tarafların üzerinde mutabık kaldıkları şekliyle, Libya’nın ulusal petrol şirketi olan NOC’nin Libya petrolünü satmakla tek yetkili kurum olarak tasdikinin uygulamadaki sürdürülebilirliği sorusu da bir başka önemli husus.”
“BERLİN ZİRVESİ’NDEKİ EN ÖNEMLİ MESAJ: KARARLILIK”
Berlin Zirvesi’nde verilen en kuvvetli mesajın, kararlılık olduğunu ve meselenin uluslararası siyasi-hukuki meşruiyet ekseninde ele alınacağını vurgulayan Babacan, şöyle dedi: “Berlin zirvesi, Libya’nın Suriyeleşmesini önleyici ilk adım olarak telakki edilebilir. Bundan sonra ise gelişecek ve daha da derinleşmesi için çabalanacak kalıcı bir barışın ve siyasi-hukuki kurumsallaşmanın tesisine uluslararası toplumun bağlılığının vurgulanması ve somut adımların atılması çok elzem. Kısa vadede ise çok ciddi yapısal değişiklik beklediğimi söyleyemem. Türkiye’nin Rusya ile birlikte oynadığı anahtar işlev hayatiyetini sürdürecek.”