Ana içeriğe atla

Bilimin Sesi

25.10.2023

Toplumsal Katkı Komisyonu

toplumsal_katkı_komisyonu

Bilimin Sesi Projesi’nde Türkiye’de yaşayan 18-70 yaş arası dijital medya kullanıcıları ve dijital medya kullanan işitme engelli bireylerin bilinçli bilgi tüketimi konusunda farkındalıklarının artması hedeflenmektedir. 10 ayı kapsayacak proje için farklı konu başlıklarında toplam 10 video ve bunlardan üretilmiş 10 ses kaydı olacaktır. Projenin yayın mecrasının dijital medya olması sebebiyle oluşturulacak içerikler belli bir konjonktür içerisinde sınırlı olmayıp, gelecek yıllar içinde şüphesiz önemli bir bilgi erişim kaynağı niteliği taşıyacaktır. Sürdürülebilirlik açısından arşivde yer alan bu konulardan toplum her daim faydalanabilecektir.


Proje, doğru bilgi sağlama, dezenformasyonla mücadele ve eleştirel düşünme gibi konularda izleyicilerin bilinçlenmesini ve farkındalık düzeylerinin artmasını sağlayarak toplumun genel olarak daha bilinçli ve eleştirel düşünen bir yapıya dönüşmesi adına faydalı olacaktır.

Proje kapsamında oluşturulan içerikler, izleyiciler arasında bir tartışma ortamı sağlayacaktır. İzleyicilerin içerik hakkında yorum yapması, sorular sorması ve paylaşımlarda bulunması ise toplumsal iletişimin ve diyalogun güçlenmesine katkıda bulunurken sosyo- kültürel gelişim için yararlı olacaktır.

Projede farklı uzmanlarla yapılan röportajlar veya içeriklerde yer alan çeşitli konular da kapsayıcılığı artırarak sosyo- kültürel gelişme katkı sağlayacaktır.

İşaret dili çevirileri gibi erişilebilirlik önlemleri, işitme engelli bireylerin de içeriklerden daha etkin şekilde faydalanmalarını sağlayarak toplumun daha kapsayıcı ve erişilebilir bir yapıya doğru ilerlemesine katkıda bulunacak ve toplumun sosyo-kültürel gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır.

Bilimin Sesi:

     

 

Son Güncelleme Tarihi: 28/11/2023 - 10:30