Ana içeriğe atla

''Protez Ortez Merkezi (POMER), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın 2015 yılı Sağlık Turizm Merkezi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında Sağlık Turizminde Protez ve Ortez Alanında Altyapı Oluşturulması ve Hizmet Çeşitliliğinin Sağlanması projesi ile desteklenmiş olup 2016 Kasım ayında aktif hale gelmiştir. POMER sahip olduğu modern makine ekipman ve yaklaşık 400 m²’lik bir alan ile Türkiye’de en ileri teknolojiye sahip ortez protez merkezlerinden biri olmuştur.

Merkezimizin amacı, çeşitli sebeplerden ortopedik problemi olan bireylere multidisipliner ekip çalışmasıyla ve teknolojik cihazlar yardımıyla ortez ve protez hizmetlerinin sunulmasıdır.

POMER; diyabet, malign tümörler, travma ve periferik vasküler hastalıklar sonucu alt veya üst ekstremitesinde amputasyon geçirmiş bireylere protez uygulamaları hizmeti sunarken, çeşitli sebeplerden ortopedik engeli bulunan bireylere ve sağlık bireylerin ihtiyaçlarına yönelik ortez uygulamaları hizmeti verilmektedir. Modern üretim yöntemlerini kullanarak mevcut uygulamaların ötesinde yenilikçi bakış açısıyla birlikte Ar-Ge anlamında da üretimlerine devam etmektedir.

Ülkemizde engelli bireylerin popülasyonu dikkate alındığında Ortez ve Protez alanında kurumlar var olsa da üniversite ve akademik anlamda deneyimli akademisyenlerle birlikte çözüm odaklı yaklaşıma sahip merkez sayısı yetersizdir.

POMER yurtiçi ve yurtdışındaki engelli bireylerin ihtiyaçlarına çözüm sağlamak ve Ortez Protez alanındaki gelişimi daha ileriye götürmek amacıyla kurulmuştur.'' 

Ekleme Tarihi: 21/09/2023 - 11:00Son Güncelleme Tarihi: 15/11/2023 - 23:58