Ana içeriğe atla
/Sinirbilim

Disiplinler arası bir araştırma alanı olarak sinirbilim, normal ve patolojik süreçler bağlamında sinir sisteminin yapısal ve fonksiyonel özelliklerini açıklayabilmeyi hedeflemektedir.


İstanbul Medipol Üniversitesi disiplinler arası sinirbilim yüksek lisans programının amacı, sinirbilim alanında uluslararası seviyede araştırma yapabilme yeteneğine sahip, üst seviyede teorik ve pratik bilgi ile donanmış nitelikli bilim insanları yetiştirmektir.

Sinirbilim Yüksek Lisans Programına zorunlu ortak derslerin dışındaki seçmeli derslere göre şekillenen "Hücresel" ve "Bilişsel" Sinirbilim olarak iki farklı başlık altında öğrenci alınacaktır. Adaylardan başvuru sırasında tercihlerini belirtmeleri istenecektir.

Hücresel sinirbilimi tercih eden öğrencilerin tez çalışması deney hayvanları ve / veya bunlardan izole edilecek doku ve hücre örneklerinin kullanılacağı bilimsel bir araştırma şeklinde olacaktır. Bilişsel sinirbilim tez çalışmaları ise öncelikli olarak sağlıklı ya da hasta gönüllülerle yapılacak insan üzerindeki araştırmalara dayanacaktır; bu alanda daha az sıklıkla çeşitli bilişsel fenomenlerin hayvan modelleri de kullanılabilecektir.

Ekleme Tarihi: 16/06/2022 - 16:09Son Güncelleme Tarihi: 15/02/2023 - 13:29