Ana içeriğe atla
/perfuzyon

Açık Kalp Cerrahisinde başarılı sonuçlar elde etmek için doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık personelinin takım olarak işbirliğini gerektirir. Cerrahi sırasında, bir hastanın kalbi ve akciğerleri kardiyak onarımı yapmak için geçici olarak durdurulur veya devre dışı bırakılır.


Bu süre zarfında hastanın solunumu ve dolaşım fonksiyonları perfüzyonist tarafından yönetilen kalp-akciğer makinesi tarafından devam ettirilir. Perfüzyonist kalp ve akciğerler normal fonksiyonuna başlayana dek bu fizyolojik fonksiyonları idame ettirecek özel eğitim almış uzman sağlık profesyonelleridir.

Kardiyovasküler Perfüzyon Nedir?

Kardiyovasküler perfüzyon açık kalp cerrahisi sırasında kalp ve akciğerlerin normal fonksiyonlarının (işlev) desteklenmesi üzerinde esas olarak odaklanmış bir uzmanlıktır. Bu kalbi durdurarak kalp cerrahisine kolaylık sağlar.

Kardiyovasküler Perfüzyonist Ne Yapar?

Kardiyovasküler Perfüzyonistler , açık kalp cerrahisi makinası ve diğer yardımcı donanımları kullanarak oluşturulan kardiyopulmoner bypassda esas role sahip, açık-kalp cerrahisi takımının önemli üyeleridir. Onlar açık kalp operasyonu sırasında hastanın kan akımı ve diğer hayati bulgularını yakından izlemek ve aynı zamanda intravenöz sıvı, kan ürünleri ve anestezik ilaçların yönetiminden sorumludurlar. Perfüzyonistler aynı zamanda ventriküler destek cihazları ve aorta içi balon pompaları (intraaoortik balon pompaları ) gibi diğer yaşamsal destek donanımları üzerinde uzmandırlar.

Ekleme Tarihi: 16/06/2022 - 16:03Son Güncelleme Tarihi: 26/11/2023 - 22:39