Ana içeriğe atla

Ar-Ge Faaliyetleri

Proje Adı: Pandemik corona virüsüne karşı dışa bağımlılığı azaltacak ilaçların yeni sentez yöntemleriyle geliştirilmesi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından koordine edilen COVID-19’a karşı ilaç ve aşı geliştirme çalışmalarına İstanbul Medipol Üniversitesi de destek vermektedir. ‘TÜBİTAK 1004 Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı’ kapsamında Uluslararası Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Güzel ve ekibi, COVID-19’a karşı dışa bağımlılığı azaltacak ilaç ve ham maddelerin geliştirilmesi çalışmalarını yürütmektedir.
Virüsün tedavisinde büyük etki etmesi beklenen ilaç projesi, üç klinikte hastalara verilen ilaçların sentezlenerek geliştirilmesini öngörüyor. TÜBİTAK’ın desteklediği projenin bütçesi yaklaşık 9 milyon TL olarak belirlendi. TÜBİTAK, bu paranın 1,7 milyon TL’sini karşılamayı taahhüt etti. Bütçenin geri kalan kısmı ise Atabay Kimya tarafından karşılanacak.

•    Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı İlaç Geliştirme Alanında Uygulamalı Proje İş Birliği Çağrısı kapsamında Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Nihal Karakaş’ın COVID-19 tedavisinde yeni bir yaklaşımı içeren projesi kabul almıştır.

•    İstanbul Kalkınma Ajansının COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı’na sunulmak üzere Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi tarafından hazırlanan “Dinamik SARS-COV-2 COVID-19 Tanı Kiti Geliştirilmesi ve Üretilmesi” projesinde İstanbul Medipol Üniversitesi, ortak rolüyle yer almıştır.
Projedeki rolümüz: Proje fikrinin geliştirilmesinde katkı sağlanmıştır. Hasta örneklerinin temini ve validasyon testlerinin gerçekleştirilmesi süreçleri yönetilecektir.
 

Ekleme Tarihi: 24/08/2022 - 16:27Son Güncelleme Tarihi: 24/08/2022 - 16:28