Geri
AKADEMİK

2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları devam ediyor

08.10.2019

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ikincisi düzenlenen Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’na başvurular 31 Aralık’ta sona eriyor.

2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması başvuruları devam ediyor

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından ‘Patentle Türkiye’ sloganı ile bu yıl ikincisi düzenlenen Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’na başvurular 31 Aralık 2019 tarihinde sona eriyor. Yarışmaya ön lisans, lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ve akademisyenler birlikte katılabiliyor. Yarışmada üniversitelerin patent konusunda farkındalığı, öğrencilerin teknik bilgilerle donatılması ve öğrencilerin Türkiye’nin teknolojik gelişmesine katkı sağlayacak buluş faaliyetlerine özendirilmesi amaçlanıyor. Yarışma ilgili ilgili detaylı bilgiye http://www.patentleturkiye.gov.tr/ adresinden ulaşılabilirken dereceye girenlere ise 30 bin ile 5 bin TL arasında değişen para ödülü dağıtılacak.
 
MEDİPOL TTO BAŞVURU SAYISINI ARTIRDI 
İstanbul Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) tüm Türkiye’den katılımın sağlandığı 2. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’na geçen seneki rakamları artırarak başvuruda bulundu. TTO, geçen sene düzenlenen 1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması’nda Türkiye ikincisi olan Ahmet Yazar’ın uluslararası patent sürecini başarılı bir şekilde yürütüyor. TTO, benzeri buluşları ve teknik bilgileri ticarileştirebilmek amacıyla Teknoloji Ticarileştirme Ofisini kurdu. Üniversite bünyesinde geliştirilen teknolojilerin, iş fikirlerinin ve buluşların ticarileştirilme süreci kapsamında sunulan hizmetlerin planlanması, yürütülmesi ve geliştirilmesi ise Fikri Mülkiyet Hakları, Üniversite- Sanayi İş Birliği ve Girişimcilik Merkezi koordinasyonunda sağlanacak.