Ana içeriğe atla

Kariyer Fuarları ve Zirveler

.

Kariyer Fuarları öğrencileri kariyer yolculuğunda bir adım öne taşıyacak ve çeşitli markalar hakkında bilgi sahibi olmaları adına okulumuzun kariyer merkezi tarafından düzenlenir. Bu etkinlikler, kariyerlerini şekillendirmeleri için birçok fırsat sunan bir fuardır. Kariyer Fuarları iş dünyasının önde gelen markalarla iş birliği yapma fırsatı sunar. Bu, öğrencilerimizin sektör liderleriyle doğrudan etkileşimde bulunmaları için bir platform sağlar.

11-12 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleşen Kariyer Fuarı, farklı sektörlere ait 46 şirketten 112 temsilciyi İstanbul Medipol Üniversitesi Güney Kampüs Giriş Katında ağırlamıştır. 2 gün süren fuarda Kariyer Elçileri ve Aktif Öğrencilerinden oluşan 54 öğrenci görev almış ve İstanbul Medipol Üniversitesi öğrenci ve mezunlarından oluşan yaklaşık 10.000 kişi katılım sağlamıştır. Katılım sağlayan öğrenciler staj başvuruları, iş ağları, kariyer fırsatları, mülakat simülasyonları ve yeni mezun iş imkanları hakkında bilgiler alıp, interaktif oyunlar oynayarak yüzlerce hediye kazanmıştır.

Birinci Kariyer Fuarı İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız.

16-17 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul Medipol Üniversitesi Güney Kampüste gerçekleşen İkinci Kariyer Fuarı, Üniversite bünyesinde iş arayan öğrenci ve mezunların çok sayıda işveren ile bir araya gelmelerine olanak tanımıştır. Farklı sektörlere ait 50 farklı firmadan katılım gösteren kurum temsilcileri, kurumları hakkında detaylı bilgiyi İstanbul Medipol Üniversitesi öğrenci ve mezunlarına aktarmıştır. Fuar, Üniversitenin öğrenci ve mezunlarına iş ağı oluşturabilmeleri adına önemli bir hizmet sunmuş ve bu çerçevede, iş ağı geliştirmek isteyen bireyler için büyük bir rol almıştır. Bunların yanında, bireylerin kariyer hedeflerini oluşturması adına ihtiyaç tespiti yapan Kariyer Danışmanları yer almıştır.

İkinci Kariyer Fuarı Kitapçığı için Tıklayınız.

.

Sürdürülebilirliği yükseköğretim misyonu ve vizyonunun bir parçası haline getiren üniversiteler, eğitim faaliyetlerini gerçekleştirirken; çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan topluma sürdürülebilir bir yaşam biçimi oluşturma konusunda da öncülük etmektedirler (Velazquez vd., 2006). Üniversiteler; çevresel, ekonomik ve sosyal koşulların iyileştirilmesinde açtıkları programlar ve dersler aracılığıyla hem toplumsal sorunlara çözüm üretir hem de davranış değişikliğinde norm ve değerlerin oluşturulması açısından katkı sağlarlar (Mulder, 2010). Nitekim dünya çapında öncü sayılabilecek bazı üniversiteler, disiplinler arası ve sistem düşüncesine odaklanarak ilgili bölümlerin tamamında sürdürülebilir kalkınmaya yönelik eğitim planlamıştır (Fenner vd., 2005). Eğitim programlarının yanı sıra gerçekleştirdikleri projelerde üniversitelerin; kampüs yerleşimi ve altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atık yönetimi, su yönetimi, çevre dostu ulaşım olanakları gibi konulara odaklandıkları anlaşılmaktadır. Üniversitelerin sürdürülebilirliği kapsamlı bir şekilde ele alabilmeleri için kampüs yönetiminden ders müfredatlarına, idari ve akademik kadronun uyumundan, eğitim ve operasyonel iş birliklerine kadar sürdürülebilirliğin üniversitenin her kademesine yayılması gerekmektedir (Ralph ve Stubbs, 2014; De la Poza vd., 2021).[1]

27 Eylül 2023 tarihinde İstanbul Medipol Üniversitesi Güney Kampüs Konferans Salonunda gerçekleştirilen, sürdürülebilirlik anlamında Türkiye'nin bayrak taşıyan önemli kurum ve kuruluşları ağırladığımız Türkiye Cumhuriyetinin Yüzüncü Yılında Sürdürülebilir Kalkınmada Üniversitelerin Rolü Zirvesi; UNESCO Türkiye Millî Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ, İstanbul Medipol Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Recep Öztürk ve İstanbul Medipol Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Kariyer Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Burcu Yavuz Tiftikçigil'in açılış konuşmaları ile başlamıştır.

Tüm Üniversitelerin katılımlarına açık şekilde gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti’nin Yüzüncü Yılında Sürdürülebilir Kalkınmada Üniversitelerin Rolü zirvesi; İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kesik, UNSDSN Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Tamer ATABARUT, İstanbul Teknik Üniversitesi Sürdürülebilirlik Ofisi Koordinatör Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Acuner ve Mikado Sürdürülebilir Kalkınma Danışmanlığı Genel Koordinatörü Şadan Ertekin Mis'in konuşmaları ile devam etmiştir.

Ek olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Balıkesir Üniversitesi gibi devlet üniversiteleri ile; Biruni Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, İstanbul Beykent Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve İstanbul Gedik Üniversitesi gibi toplamda 11 Üniversiteden 21 temsilci katılım sağlamıştır.

.

İlgili Video: https://www.youtube.com/watch?v=IDgkp1bBT8Q

Üniversitemiz Kariyer Merkezi ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi iş birliği ile 25-26 Ekim 2023 tarihlerinde düzenlenmiş olan “Sürdürülebilir Kalkınma Fuarı ve Zirvesi" etkinliğinde, sürdürülebilir kalkınmaya sosyal, çevresel ve ekonomik etkiler yaratarak katkı veren ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla bir araya gelinmiştir.

Sürdürülebilirlik etkinliğimize Boyner, Borusan, Decathlon, Turkcell, Albayrak Holding, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Ebebek ve GarantiBBVA gibi markalarla birlikte, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi'nden ilgili idari birimler katılım göstermiştir. Katılımcılarımız Kavacık Güney Yerleşesi giriş katında stant açarak, öğrenci ve mezunlarımız ile buluşmuşlardır.     

İstanbul Medipol Üniversitesinden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep ÖZTÜRK ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Prof. Dr. Burcu YAVUZ TİFTİKÇİGİL ile Çanakakale Onsekiz Mart Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Proje Koordinatörü Doç. Dr. Hicran Özlem ILGIN ile  röportaj gerçekleştirilen etkinlikte; Boyner Grup, Albayrak Holding, FLO Mağazacılık, TULİP Sürdürülebilirlik Merkezi, TEGV&TÜBİSAD, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Garanti BBVA ve Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ödüllü sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik projelerinin detaylarını konu alan seminerler düzenlenmiştir.

İki gün boyunca düzenlenen seminerler ile Medipollü öğrenci ve mezunların sosyal sorumluluk bilinci kazanmasına destek olunan fuar ve zirve; Kariyer Elçilerimizin piyano dinletisi ile başarıyla sonlandırılmıştır.

İlgili video için Tıklayınız.

Birinci ve İkinci Kariyer Fuarında yer alan çeşitli atölye çalışmaları ve seminerler, öğrencilere ve mezunlara eğitim/gelişim fırsatı sunmuş; bireylerin mevcut beceri, yetkinlik ve potansiyellerini ortaya çıkarmalarını, geliştirmelerini ve yeni yetenekler kazanmalarını desteklemiştir.

Ekleme Tarihi: 18/08/2022 - 11:20Son Güncelleme Tarihi: 21/01/2024 - 23:37