Ana içeriğe atla
Ergoterapi

Sevgili Öğrenciler,

Ergoterapistlik mesleği dünyada 100 yıllık bir geçmişi bulunan ve Türkiye’de yeni gelişmekte olan bir meslek ve yeni bir iş alanıdır. Bilimsel bilgiyi temel alarak, insan sevgisi ve saygısı ile beslenen ergoterapistler, hastalıklar, kazalar ve gelişim bozuklukları gibi çeşitli sağlık sorunları nedeniyle vücut yapı ve fonksiyonları bozularak günlük yaşam aktiviteleri kısıtlanmış veya kısıtlanabilecek bireylerin, önceden var olan veya herhangi bir nedenle yitirilen zihinsel, sosyal ve fiziksel yeteneklerini yeniden kazandırarak bireylerin günlük yaşam aktivitelerine katılımını sağlayarak, yaşam kalitelerini arttırmaktır. Bireylerin yaşam kalitesini etkileyen fiziksel, sosyal ve çevresel faktörler hakkında detaylı değerlendirmelerin ardında, bu şartların olabiliyorsa ortadan kaldırılması veya azaltılması için gerekli tüm çalışmalar ergoterapistler tarafından yapılır. 

Ergoterapi Bölümümüz,  İstanbul Medipol Üniversitesi’ nin vizyon ve misyonunu benimseyerek, geleceği güzel kılacak ergoterapistleri bilimsel temellere dayanarak ve multidisipliner bir yaklaşım ile yetiştirmektedir. Ergoterapi bilimi ve felsefesi ile ilgili Türkiye’deki ve yurt dışındaki bilimsel ve klinik gelişmelerin yakından takip edildiği, evrensel değerlere saygılı, etik kurallara bağlı, klinik uygulama becerileri gelişmiş, araştırmacı, üretken ve yenilikçi ergoterapistler yetiştirmektedir. Öğrencilerimiz eğitimleri boyunca güncel teorik bilgilerin yanı sıra, kendi hazırladıkları veya dahil oldukları projelerde tecrübe kazanmakta, her biri bu alanda akademik bilgi ve beceri ile yönetici olabilecek özelliklere sahip ergoterapistler olarak mezun olmaktadır.

Alanında deneyimli süpervizörler önderliğinde, ergoterapiye ihtiyaç duyan bireyler ile birebir çalışma imkânı bularak, ergoterapiye yönelik problemlerin değerlendirilmesi ve çözümüne yönelik farkındalığın oluşturulması konularında bilgi sahibi olmaktadırlar. Sahip oldukları bilgi ve tecrübelerini meslek yaşamları boyunca, etik prensipler ışığında, araştırmacı, çözüm odaklı, iletişim becerisi gelişmiş, yeni fikirler geliştirebilen ve bu alandaki bilimsel gelişmeleri takip eden ergoterapistler yetiştirmek bizlerin en büyük mutluluğudur.

Doç. Dr. Devrim TARAKCI
Ergoterapi Bölüm Başkanı

 

Ergoterapistler; herhangi bir hastalık veya travma sonrasında günlük yaşamda bağımsızlığı etkilenmiş ve/veya toplumsal katılımı kısıtlanmış kişilerin toplumsal hayata katılımını arttırıcı çalışmalar yapan, bu kişilerin ev, okul ve işyerlerinin durumlarına uygun olarak düzenlenmesi için öneriler sağlayan meslek mensuplarıdır.

İletişim Bilgileri

Kavacık Kuzey Yerleşkesi

Adres:Kavacık Mah. Ekinciler Cad. No.19 Kavacık Kavşağı, 34810 Beykoz / İstanbul
 HARİTADA GÖSTER
Telefon:0216 681 51 00
Faks:Rektörlük 0212 531 75 55
Muhasebe 0212 521 28 52
Fakülteler 0212 521 23 77
 
Ekleme Tarihi: 07/04/2022 - 15:26Son Güncelleme Tarihi: 19/07/2023 - 11:38