Ana içeriğe atla
.

“HAYATIN İÇİNDE BESLENME”

Önsöz

Öğrencimiz Zeynep Kepoğlu’nun, fotoğraf çekimleri için Avrupa Diyetetik Dernekleri Federasyonu (EFAD) toplantısına kabulü bizi hem çok mutlu etti hem de bu yarışmayı düzenleme fikri için motivasyon sağladı…

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde geçen 40 yıla yakın akademik yaşamım içerisinde bölümümüz öğrencileri için düzenlenen benzer bir yarışma birincisinin çektiği fotoğraf hep aklımdadır ve hep koridorumuzu süsleyen anlamlı bir fotoğraf olmuştur!..

İstanbul Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü olarak yürüttüğümüz bu projenin, Covid-19 karantina sürecine rastlaması da önemini artırdı. Emek veren öğrencilerimize,  jüri üyelerine, projeyi başından sonuna titizlikle izleyen Araştırma Görevlimiz Hazal Dişlitaş’a ve destek olan bölümümüz öğretim üye ve görevlilerine sonsuz teşekkürler…

Bu fotoğraf sergisinde sergilenen 40'ın üstünde eser, Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri tarafından çekildi. Gördüklerini, farkettiklerini amatör ruhla fotoğraflamak için kendi cep telefonlarını kullandılar. Beslenmeyi çeşitli yönleriyle keşfedip, mesleki duyarlılıklarını da katarak eşsiz bir bakış açısıyla yansıttılar. Fotoğraflar bize herkesin hayatının her gününde yer alan, olmazsa olmazımız olan beslenmemiz ile ilgili örnekler sunuyor…

Dereceye giren öğrencilerimizi kutluyor, serginin herkes tarafından ilgiyle izleneceğine inanıyoruz…

"BESLENMEDEN YAŞAYAMAYIZ, YAŞAMIMIZA DEĞER KATMAK İÇİN SAĞLIKLI BESLENELİM, BÖYLECE SAĞLIĞIMIZ İÇİN EN İYİ YATIRIMI YAPMIŞ OLURUZ..."

Prof. Dr. Gülgün Ersoy

Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı

Değerlendirme Juri Üyeleri

  • Prof. Dr. Gülgün ERSOY (Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı)
  • Prof. Dr. Gürkan ÖZTÜRK (Tıp Fakültesi Temel Bilimler Bölüm Başkanı, İMÜ REMER Müdürü, Profesyonel Fotoğrafçı)
  • Prof. Dr. H. Atilla DİKBAŞ (Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Dekanı)
  • Doç. Dr. Nihal BÜYÜKUSLU (Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi)
  • Dr. Öğr. Üyesi İhsan EKEN (Medya ve Görsel Sanatlar Bölüm Başkanı)

Yarışma Birincisi "Pelin Cin" (İstanbul Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Doktora 1. Sınıf Öğrencisi)

"İçtikçe huzur veren, baktıkça da içimizi ısıtan güzel bir anı ölümsüzleştirmekti amacım. Konsepti hazırlarken hissettiğim ıhlamur, tarçın ve limonun kokusu benim için hala çok etkileyici…"

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışma İkincisi "Esmanur Safi" (İstanbul Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi) 

"Bir sabah kalktığımda masanın üzerinde duran şeker kâsesindeki karıncayı görünce ilgimi çekti.  Çünkü Mart ayındaydık, karınca görmek için erken bir zaman dilimiydi ve karınca tek başınaydı genelde toplu halde görmeye alışkındım. Bu bir işaret olabilir dedim kendi kendime ve güzel bir açıyla anı ölümsüzleştirdim..."

1

 

 

 

 

 

 

 

 

Yarışma Üçüncüsü "İlsu Aldatmaz" (İstanbul Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi)  

"Ekşi tatları sevmeyen Ege’nin Adana’daki Portakal Çiçeği Festivalinden etkilenmesiyle ekşi portakal yemeye çalışmasını görünce, ekşi portakalı yerken aldığı zevkin sadece fizyolojik değil psikolojik olduğunu gördüm, yüzünün doğal olarak aldığı ifadeyi yakalamak istedim..." 

1

 

 

 

 

 

 

 

Mansiyon Ödülü "Fatma Arvas" (İstanbul Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi) 

"Fotoğraf Sibirya'nın en zengin ailelerinden birinin köy evinde akrabaları ve dostları olarak gördükleri bizler için bir ramazan günü iftar sofrası hazırlamalarını anlatıyor. Sibirya'nın her iftar sofrası böyle şenlikli olurmuş. Bu misafirperver ailenin yemek kültürünü fotoğraflamak istedim..."

1

 

 

 

 

 

Zeynep Kepoğlu'na Ait Fotoğraflar (İstanbul Medipol Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi)

Bölümümüzde fotoğraf yarışması yapma fikrini öne süren ve yarışmanın yapılmasını sağlayan EFAD 2019 Resmi Fotoğrafçısı Zeynep KEPOĞLU 

1111

 

 

 

1

Yarışmaya Gönderilen ve Sergilenmeye Hak Kazanan Fotoğraflar 

1111

11

111111111111111111111111111

 

Sponsor

1

Ekleme Tarihi: 18/05/2022 - 10:56Son Güncelleme Tarihi: 11/06/2022 - 15:42