Ana içeriğe atla

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi

siyasetbilimi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, en dar anlamıyla siyasal sistemleri, siyasi aktörlerin ve kurumların faaliyetlerini inceleyen siyaset bilimi ile gene en dar anlamıyla kamu politikalarını araştıran ve kamu hizmetleri eğitimi sağlayan bir disiplin olan kamu yönetiminin birlikte ele alındığı bir bölümdür.


Siyaset biliminin çok geniş bir çalışma alanı vardır. Devletin yapısı, çeşitli karar alma mekanizmaları, siyasal ve ideolojik sistemler, farklı yönetim biçimleri, siyasi partiler, güç ve otorite, demokratikleşme, sivil toplum gibi yapı ve süreçleri incelerken, bunların tarihsel gelişimiyle ve sosyal sınıf, toplumsal cinsiyet, etnisite, din ve ekonomi gibi yapılarla etkileşimiyle de ilgilenir.

Kamu yönetimi ise kamu kurum ve kuruluşlarının yapılanmasını, yönetimini, ve politikalarının analizini ve değerlendirmesini yapan bir disiplindir. Bunun yanında, kamu yönetimi, kamu hizmetlerinde çalışmak isteyen kişilerin ihtiyaç duyduğu eğitimi sağlar.

Bu bağlamda, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü, Türkiye'de ve dünyada gerçekleşen siyasi ve sosyal süreçleri, sorunları ve bu sorunların sebeplerini çözümleyebilen, vatandaşların siyasi yapılarla kurduğu ilişkileri bilimsel olarak ortaya koyabilen, sosyal bilimler yöntemleri kullanarak araştırma yapabilen ve alanı takip edebilen mezunlar yetiştirmeyi hedefler.

Bunun yanı sıra, bölüm mezunları yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde demokratik kamu politikaları üretebilen, edindiği teorik siyaset bilimi bilgisini yararlı kamu politikalarının geliştirilmesinde kullanabilen, kamu kuruluşlarının işleyişini bilen ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesine katkı sağlayan bir donanıma sahip olacaklardır.

Daha fazla bilgi için https://itbf.medipol.edu.tr/ sayfasını ziyaret ediniz.

 

Ekleme Tarihi: 08/04/2022 - 10:32Son Güncelleme Tarihi: 12/09/2022 - 16:37