Ana içeriğe atla

TASARIMDA DENEYSEL İLK ÇALIŞMALAR

 

Tasarıma Giriş niteliğinde 4 farklı egzersiz; Geçit, Küp, Ambalaj ve Topografya.

 

İLK ZİHİNSEL TASARIM EGZERSİZLERİ

Mimarlık Fakültelerinde omurga niteliğinde olan tasarım stüdyolarına giriş niteliğinde bir derstir. Tasarım kararlarının daha soyut bir düzlemde alındığı, kısıtlarının daha özgür bırakıldığı, çevre faktörlerinin tasarım üzerine etki ettiği, tasarımın kendi kurgusundan gelen ve dış faktörlerin etkisiyle daha geniş bir yelpazede, öğrencinin belirli kurallar çerçevesinde tasarımın potansiyellerini keşfetmesi amaçlanır. Modülerite, beden, parametreler ve algı üzerinden kurgulanmış birbirine bağlı egzersizlerden oluşmaktadır.

 

Jüriler, alan gezileri, egzersizle ilgili bir günlük kavramsal atölyeler gibi çeşitli uygulamalarla ders içi etkinliklerle desteklenmiştir.

TASARIMDA İLK ADIMLAR

 

Belirlenen 4 ana eksende üretilen kavram üzerinden 4 birbirinden bağımsız egzersiz uygulatılmaktadır. 1. egzersiz matematiksel bir sistem gibi görülerek kesit düşüncesi üzerinden bir tasarım üretir. 2. egzersiz modül kavramı üzerinden modüllerin birbirleriyle etkileşimlerinden üreyen potansiyelleri görmek üzeredir. 3. egzersiz tasarımda ergonominin önemini kavratmak üzerinden beden çalışmaları aracılığıyla tasarım-hareket kavramına odaklanır. 4. egzersiz bu üçünden beslenen, fiziksel çevrede bir tasarım egzersizi ile sonlandırılır.

i#72
Ekleme Tarihi: 09/05/2022 - 10:41Son Güncelleme Tarihi: 09/05/2022 - 10:43