Ana içeriğe atla

İşletme Enformatiği ve Veri Bilimi (Tezsiz)

Teknolojinin hızla gelişmesiyle toplumun her alanında hemen her disiplinde karşımıza çıkan yönetim felsefesi bilişimle ister istemez buluşmuş ve artık yönetimin her kademesinde ve her disiplinde, bilişimle bütünleşmiş yöneticiler ve yönetici adaylarının varlığı elzem hale gelmiştir. Mobil uygulamalardan, en basit ya da en karmaşık sunucu istemci mimarisine kadar her türlü bilişim alt yapısı ve her türlü işletme ve / veya kurumda kullanılır haldedir. Teknolojinin sürekli gelişerek ve değişerek bize getirdiği bu olanakların ehil ve yetişmiş insanlar tarafından kullanılması gerekmektedir.

Ayrıca, büyük veri kavramının yaşamımıza girmesiyle, veri analitiği önem kazanmıştır. Önümüzdeki yıllarda veriye hâkim olan ve veriyi yöneten kurumların avantajlı olacağı çok barizdir. Ülkemizde de veri bilimi yönetim ile buluşturacak, işletme yönetimi veri bilimiyle hem geliştirip hem uygulayacak insan gücüne ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Bu insan gücünün sektöre de kendi kendine oluşmasına gerek duymadan üniversite çatısı altında yetiştirilmesi gerekmektedir.

İşletme Enformatiği ve Veri Bilimi Yüksek Lisans (TEZLİ ve TEZSİZ) programımız vasıtasıyla bilişim dünyasıyla işletme, finans, mühendislik alanları, sağlık, hukuk gibi farklı disiplinleri entegre ederek, programın araştırmaya dönük boyutlarına dair eğitim verilmesi temel amacımızdır. Ayrıca, gerek bilişim alanında ülkemizde bilimsel araştırımalar yürütebilecek, gerekse de yüksek öğretim kurumlarında akademisyen olarak bu alanda hizmet edecek insan gücüne katkı sağlamak da hedeflerimiz arasındadır.

İşletme Enformatiği ve Veri Bilimi Yüksek Lisans programımız hem uygulamaya hem de teorik konulara yönelik bir programdır.

Prof. Dr. Gökhan SİLAHTAROĞLU

Ekleme Tarihi: 13/06/2022 - 11:24Son Güncelleme Tarihi: 26/10/2023 - 16:53