Kurucu'dan
Yazdır

Değişim Öğrencilerine Pratik Bilgiler

Tüm yabancı öğrenciler (değişim ve tam zamanlı) kayıt ve başvuru sürecinden itibaren Uluslararası Ofis tarafından bilgilendirilirler. Genel olarak gelen yabancı öğrencilerin sağlaması gereken yükümlülükler; vize, oturma izni ve sigortadır.
 
Öğrenim Vizesi: Yabancı öğrenciler, Üniversitemize kabul edildikten sonra Türk konsolosluklarından vize almaları için, beyan ettikleri adrese ‘’Kabul belgesi’’ gönderilir. Öğrenciler bu kabul belgesi ile bulundukları ülkedeki en yakın Türk konsolosluğuna gidip vize almaları gerekmektedir.
 
Oturma İzni:  Tüm yabancı öğrencilerin, Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra en geç 1 ay içinde oturma izni almak için İl Göç İdaresi’nin online başvuru sistem üzerinden başvurması zorunludur. (https://e-ikamet.goc.gov.tr/ )
 
Sigorta: Türkiye’de, tam zamanlı yabancı öğrenciler  ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde talepte bulunmaları hâlinde genel sağlık sigortalısı olurlar. Bu sürede talepte bulunmayanlar özel sağlık sigorta şirketleri aracılığıyla sigorta yaptırabilirler.
 
Ulaşım: İstanbul Medipol Üniversitesi Haliç Yerleşkesi, İstanbul şehir merkezinde, Haliç’in batı yakasında Atatürk (Unkapanı) köprüsüne yakın noktada yer almaktadır. Şehrin her yerinden tek vasıta ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca inşa edilmekte olan İstanbul Metrosu güzergâhındadır. Kavacık Yerleşkesi ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsünün Anadolu Yakası ayağında yer almakta ve toplu taşıma araçları güzergâhında bulunmaktadır. (http://www.medipol.edu.tr/Sayfa/11/Universite/Ulasim.aspx )
 
Daha detaylı bilgi için Uluslararası Ofis ile irtibata geçebilirsiniz. İletişim: intoffice@medipol.edu.tr