Skip to main content
Ebelik

Ebe; gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde kadının bakımını sağlayan, gerekli tavsiyelerde bulunan, kendi sorumluluğunda doğumu gerçekleştiren, yenidoğanın bakımını sağlayan ve kadın ile işbirliği içinde çalışan, güvenilir ve sorumluluk sahibi bir profesyoneldir.

Çok eski çağlardan beri var olan ebelik mesleği, günümüzde yüksek lisans ve doktora düzeyinde programlarla çağdaş meslekler arasında yerini almıştır. Uluslararası ebeler konfederasyon (ICM), Dünya Sağlık örgütü ve UNİCEF anne-bebek ölümlerini ve sezaryen oranlarını azaltmak için “dünyanın her zaman olduğundan daha fazla ebelere ihtiyacı olduğunu” vurgulamaktadır.
2014-2015 eğitim- öğretim yılında açılan bölümümüz ile ülke ihtiyaçlarını göz önüne alarak, sizleri tam donanımlı, bağımsız çalışabileceğiniz, yaşam boyu öğrenmeyi ilke edinmiş, bilimsel çalışmalarla ebelik mesleğini zirveye taşıyacak mezunlar vermek üniversitemizin hedefidir.
Programımızdaki teorik ve pratik dersler birinci sınıftan itibaren ebelik mesleği konusunda beceri kazanmanız için planlanmıştır. Hastanelerimizin doğum salonlarında uzman kişilerin eşliğinde eskiden olduğu gibi usta çırak ilişkisiyle güven, sevgi ve hoşgörü ortamında sizleri yetiştirmeye çalışıyoruz.
Doğum ağrısı çeken annenin acısını dindirmeye, yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmaya, aileye yeni katılan bebeğin, anneyle ilk göz temasına tanıklık etmeye ne dersiniz?
Sizlere seçtiğiniz bu tarihin en eski ve en saygın mesleğinde başarılarla dolu keyifli bir yaşam dilerim.

Dr. Öğr. Üye. Asiye KOCATÜRK
Ebelik Bölümü Bölüm Başkanı

 

Evrensel değerlere ülke gerçekleri ve gereksinimleri doğrultusunda, her alanda hizmet verebilecek bilgi ve beceriyle donatılmış, ebelik felsefesini ve etik değerleri özümsemiş, yaşam boyu öğrenmeyi benimseyen, eğitim, yönetim ve araştırma becerilerine sahip profesyonel ebeler yetiştirmektir.

Ekleme Tarihi: 08/04/2022 - 15:09Son Güncelleme Tarihi: 16/02/2024 - 13:14