Geri
AKADEMİK

TIP FAKÜLTESİ 2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS ALMA İŞLEMLERİ

13.09.2019

T.C.
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ
TIP FAKÜLTESİ


2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI GÜZ DÖNEMİ DERS ALMA İŞLEMLERİ
2019-2020 eğitim-öğretim yılı güz dönemi ders seçim işlemleri 02 Eylül-28 Eylül 2019 tarihleri arasında MEBİS üzerinde yapılacaktır. 
Önemli:
•    Öğrenim ücreti borcunuz bulunması durumunda MEBİS Ders Seçim Ekranı açılmayacaktır.
•    Borcunuz ödenmeden ders alma işlemi yapılamayacağından İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Öğrenci Muhasebesi Birimi’ne başvurarak, sorununuzu çözmeniz gerekmektedir. 
Ders Alma İşlemleri

•    Zorunlu Dersler: Kurul Dersleri bu kapsamdadır.
    Ortak Zorunlu Dersler (Türk Dili-I ve II/Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-I veII)
•    Programa Bağlı Seçmeli Stajlar: Klinik stajlardan alınabilen stajları göstermektedir. 
    Başarısız Olduğunuz Dersler/Stajlar
•    İsteğe Bağlı Seçmeli Dersler (Genel Kültür, Hobi, vb.)
    Başka Bölümden Dersler
Ders Seçin Ekranında, yukarıdaki başlıklar altında 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Döneminde Fakültemizde okutulacak dersler, verilecek stajlar ile başarısız olarak tekrar almak zorunda olduğunuz dersler/stajlar yer almaktadır. 
1’ inci sınıf öğrencilerinin Ortak Zorunlu Dersleri seçmesi gerekmektedir. 
Zorunlu derslerden Akademik İletişim Becerileri-I ve Akademik İletişim Becerileri-II dersleri uzaktan eğitim (UZEM) yoluyla verilmektedir. 
İsteğe Bağlı Seçmeli Ders alacak öğrencilerimizin İsteğe Bağlı Seçmeli Dersler başlığı altında yer alan derslerden seçim yapmaları gerekmektedir. 2019-2020 eğitim-öğretim yılı Güz Döneminde İsteğe Bağlı Seçmeli Dersler Kavacık ve Haliç Yerleşkesinde açılacak olup kontenjanlara göre öğrenci yerleştirileceğinden tercihlerin buna göre yapılması gerekmektedir. Daha önce alınarak başarılı olunan İsteğe Bağlı Seçmeli Ders sadece not yükseltme amacıyla tekrar seçilebilir. Kısaltmaların tanımları aşağıda belirtilmiştir. 
K/P-2        Kavacık Yerleşkesi/Perşembe günü verilen dersi
K/CTS-1    Kavacık Yerleşkesi/Cumartesi günü verilen dersi
H/C-2        Haliç Yerleşkesi/Cuma günü verilen dersi
H/CTS-1    Haliç Yerleşkesi/Cumartesi günü verilen dersi ifade etmektedir. 
“Başarısız” olduğunuz dersler sekmesinden seçilen İsteğe Bağlı Seçmeli Dersin açılmaması durumunda ders alma-dersten çekilme dönemi içerisinde bu dersin yerine hangi dersi seçtiğinizi dersi belirten dilekçeyi danışmanınıza vermeniz gerekmektedir. Seçilen derslerin “seçilenler” sekmesinde olup-olmadığını tekrar kontrol ettikten sonra, kayıt işlemini “öğrenci onayı” butonunu işaretleyerek ders seçim talebinizi danışmanın onaylayacağı sayfaya yönlendirmeniz gerekmektedir. 
Ders alma işleminin geçerliliği, ders seçim işlemlerinin öğrenci ve danışman tarafından onaylanmış olmasına bağlıdır. 
Ders kaydı yaptırmadan hiçbir derse, uygulamalara, stajlara devam edemez, sınavlarına katılamazsınız. Mevcut sınıf listelerine isminizi elle yazarak devam ediyor olmanız, o dersi seçtiğiniz anlamına gelmez ve hiçbir geçerliliği yoktur ve yok hükmündedir.
Ders Muafiyet İşlemleri

    Ders alma işlemi tamamlandıktan sonra, başka yükseköğretim kurumlarında alınarak başarılı olunan benzer dersler için muafiyet talebinde bulunabilir.
    Muafiyet talebinde bulunulacak derslerin belgeleri (transkript, ders içerikleri) bir dilekçe ekinde Dekanlığa sunulmalıdır.
•    Muafiyet işlemi sonuçlanıncaya kadar öğrenciler ilgili derse devam etmek zorundadır. 
    Muafiyet işlemlerinin 28.09.2019 tarihine kadar tamamlanması durumunda, ders alma ve dersten çekilme dönemi sonuna kadar Danışman Öğretim Üyesince uygun bulunacak yeni ders/derslere kayıt yapılabilecektir. 
Öğrencilerimize önemle duyurulur. 
 


Bilgi Talep Formu