Geri
AKADEMİK

Ek Yerleştirme Döneminde Tercih İndirimi Fırsatı

14.08.2015

Ek Yerleştirme Döneminde Tercih İndirimi Fırsatı

2015 yılı ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı. Sınavsız Geçiş dâhil ilk yerleştirme işlemleri sonucunda bir programa yerleşemeyen adaylar, 17-21 Ağustos tarihlerinde Ek Yerleştirme başvurularını yapabilecekler.

Üniversitemiz ek yerleştirme döneminde ön lisans ve lisans programlarına öğrenci alımına devam edecektir ve öğrenim burslarına ek olarak %25 tercih indirimi verilecektir.
 
Ayrıca Ek Yerleştirmede meslek yüksekokullarının tüm bölümlerinde yüzde 50 burs indirimine ilave olarak yüzde 25 tercih indirimi uygulanacak. Bunun dışında önlisans programlarına yerleşen öğrencilerimize 1. yarı yılın bitiminden itibaren kurumiçi yatay geçiş yoluyla diğer önlisans programlarına geçiş hakkı yanında, varsa yararlandıkları diğer indirimler de devam edecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız...
 
Ek yerleştirme hakkında detaylı bilgi ve Medipol Üniversitesi alım koşulları ve kontenjanları için aşağıdaki dokümanları inceleyebilirsiniz.

Ek Yerleştirme ile Öğrenci Kabul Edilecek Lisans Programlarımız için tıklayınız…

Ek Yerleştirme ile Öğrenci Kabul Edilecek Ön Lisans Programlarımız için tıklayınız…

Lisans ve Önlisans Program Ücretleri için tıklayınız…

Yerleşke Dağılım Tablosu İçin TIKLAYINIZ!

Sınavsız Geçiş ile Başvurabileceğiniz Ön lisans Programlarına ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Tablosundan ulaşabilirsiniz. İlgili kılavuz için
tıklayınız…

Broşürler için tıklayınız…

Tanıtım Filmi İçin tıklayınız…

Tüm sorularınız için 444 85 44 numaralı telefonumuzu arayabilir, [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

 

İlk yerleştirme döneminde geçerli olan %25 ek tercih indirimi, ek yerleştirme döneminde de geçerlidir. Buna göre;

Tüm lisans programlarında, ilk üç tercihini İstanbul Medipol Üniversitesinin aynı programında farklı bursluluk kontenjanları için yapan adaylar, %25 burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 indirim yapılacaktır.

Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü, Ebelik Bölümü, Sağlık Yönetimi Bölümü ve Sosyal Hizmet Bölümü, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, Ebelik Bölümü, Ortez-Protez Bölümü ve Sosyal Hizmet Bölümü, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü ve Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü, Adalet Meslek Yüksekokulu Adalet Programı, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulunun tüm programları ile ikinci öğretimi olan tüm programlarda ilk iki tercihini İstanbul Medipol Üniversitesinin aynı programında farklı bursluluk kontenjanları için yapan adaylar, %50 Burslu kontenjanına yerleştikleri takdirde, kendilerine tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca %25 indirim yapılacaktır.

Bu indirim ikinci öğretimi bulunan programlarda aynı programın birinci ve ikinci öğretimi dahil farklı bursluluk oranlarındaki ilk dört tercih için de geçerlidir. (Uzaktan Eğitim Sistemi ile eğitim veren programlarda tercih indirimi uygulanmayacaktır.). Lütfen 6 numaralı örneği inceleyiniz.

Üniversitemiz ile özel protokol imzalamış olan liselerden mezun olarak üniversitemiz lisans ve ön lisans programlarına yerleşen öğrencilere protokolde yer alan indirim oranları ayrıca uygulanacaktır.

Tercih indirimlerinin geçerli olabilmesi için ana koşul AYNI PROGRAMIN tercih edilmesidir.

Aynı program, eğitim dili, bağlı bulunduğu fakülte/yüksekokul/meslek yüksekokulu, öğretim türü (birinci öğretim/ikinci öğretim) aynı olan programlar için kullanılan bir tanımlamadır. Lütfen aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.

*Mimarlık Türkçe Program ile Mimarlık İngilizce Program aynı program değildir.

*Psikoloji Türkçe Program ile Psikoloji İngilizce Programı aynı program değildir.

*Ağız Diş Sağlığı (Birinci Öğretim) ile Ağız Diş Sağlığı İkinci Öğretim aynı program değildir. Ancak İkinci öğretimi olan programların tercih burslarından faydalanabilmesinin istisnai bir koşulu bulunmaktadır. Lütfen 4, 5, 6, 7 numaralı örnekleri inceleyiniz.

*Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitim veren Sağlık Yönetimi Bölümü ile Sağlık Bilimleri Yüksekokulu bünyesinde eğitim veren Sağlık Yönetimi Bölümü aynı program değildir.

%25 ek tercih indiriminden yararlanabilmeniz için aşağıda örnekleri verilen tercih sıralamalarından birini yapmanız gerekmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta ek yerleştirme döneminde, ilk tercihler sonrası boş kalan kontenjanlara öğrenci kabul edildiğinden her programın %100, %50 ve %25 kontenjanında boşluk bulunmayabilir. Yalnız ek yerleştirme kontenjanı bulunan programları tercih etmelisiniz.

Lisans Programları Tercih İndirimi Örnekleri ( Örnek 1, 2, 3)

ÖRNEK 1

1.TERCİH: Medipol Üniversitesi X fakültesi/yüksekokulu, A Programı (Türkçe) %100 Burslu kontenjanı
2.TERCİH: Medipol Üniversitesi X fakültesi/yüksekokulu, A Programı (Türkçe) %50 Burslu kontenjan
3.TERCİH: Medipol Üniversitesi X fakültesi/yüksekokulu, A Programı (Türkçe) %25 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)

ya da

ÖRNEK 2

1.TERCİH: Medipol Üniversitesi X fakültesi/yüksekokulu, A Programı (Türkçe) %50 Burslu kontenjan
2.TERCİH: Medipol Üniversitesi X fakültesi/yüksekokulu, A Programı (Türkçe) %25 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
3.TERCİH: Farklı bir üniversite ya da farklı bir program tercih edebilirsiniz.

ya da

ÖRNEK 3

1.TERCİH: Medipol Üniversitesi X fakültesi/yüksekokulu, A Programı (Türkçe) %25 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
2.TERCİH: Farklı bir üniversite ya da farklı bir program tercih edebilirsiniz.
3.TERCİH: Farklı bir üniversite ya da farklı bir program tercih edebilirsiniz.

Ön Lisans Programları Tercih İndirimi Örnekleri (Örnek 4, 5, 6, 7)

ÖRNEK 4

1.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %100 Burslu kontenjan.
2.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
3.TERCİH ve SONRASI: Farklı bir üniversite ya da farklı bir program tercih edebilirsiniz.

Ya da

ÖRNEK 5

1.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
2.TERCİH ve SONRASI: Farklı bir üniversite ya da farklı bir program tercih edebilirsiniz.

Ya da

ÖRNEK 6 1.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %100 Burslu kontenjan.
2.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
3.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı İkinci Öğretim %100 Burslu kontenjan.
4.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı İkinci Öğretim %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)

Ya da

ÖRNEK 7

1.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %100 Burslu kontenjan.
2.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı İkinci Öğretim %100 Burslu kontenjan.
3.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
4.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı İkinci Öğretim %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)

Ya da

ÖRNEK 8

1.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
2.TERCİH: Medipol Üniversitesi Y meslek yüksekokulu, B Programı İkinci Öğretim %50 Burslu kontenjan. (Yerleşmeniz halinde ek %25 indirim hakkı kazanırsınız)
3.TERCİH ve SONRASI: Farklı bir üniversite ya da farklı bir program tercih edebilirsiniz.

Üniversitelerin ilk yerleştirme işlemleri sonrasında kontenjanı dolmayan, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan bölümlerine alınacak öğrenci sayısı “Ek Kontenjan”dır. Tercih dönemine ise “Ek Yerleştirme Dönemi” denir.

Ek Yerleştirmede, ilk yerleştirmede kontenjanı dolmaması nedeniyle, ya da yerleştiği halde kayıt yaptırmayan adaylar nedeniyle açık oluşan ön lisans ve lisans programlarına sınavsız geçiş de dâhil olmak üzere öğrenci alınıyor.

Öğrencinin ek yerleştirme tercihi yapabilmesi için; ÖSYS merkezi yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olması gerekmektedir.

*Özel Yetenek Sınavı ile bir bölüme yerleşen öğrenciler ek yerleştirme tercihi yapabilirler.

ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar kayıt yaptırmış olsun ya da olmasın yararlanamayacaktır.

*Özel Yetenek Sınavı ile bir bölüme yerleşen öğrenciler ek yerleştirme tercihi yapabilirler.

• İlk yerleştirmede olduğu gibi LYS puanı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili LYS ham puanının 180 ya da daha yüksek olması gerekir.
• YGS puanı ile öğrenci alan lisans programları için ilgili YGS puanının 180 ya da daha yüksek olması gerekir.
• Ön lisans programları için ise ilgili YGS puanının 140 ya da daha yüksek olması gerekiyor.

İlk yerleştirme sonrasında kontenjanı boş kalan programların taban puanları oluşamaz. Taban puanları oluşmayan bu programları; ek yerleştirmede barajı geçen herkes (lisans 180 - ön lisans 140) tercih edebilir.

Örnek: İlk yerleştirmede 40 kişilik kontenjanı olan bir bölüme 38 kişi yerleşip bunlardan 35’i kayıt yaptırdıysa, ek yerleştirme kontenjanı 5 olur. Bu bölümün bütün kontenjanı ilk yerleştirmede dolmadığı için, taban puan oluşamaz. Ek yerleştirme döneminde tercih etmek için o bölümün puan türünde barajı geçmek için (lisans programları için 180) yeterlidir.

Ek yerleştirmede taban puan, sadece kontenjanı tamamen dolan bölüm ve programlarda oluşur.

Örnek: İlk yerleştirmede 80 kişilik kontenjanı olan bir bölüme 80 kişi yerleştirildiyse, bu bölümün taban puanı, yerleştirilen son kişinin puanından oluşur. Yerleştirilen kişilerden 4 kişi kaydını yaptırmadığı taktirde bölümün ek yerleştirme kontenjanı 4 olur. İlk yerleştirme sonrasında bölümün tamamı dolduğu için ek yerleştirme döneminde bu bölümü tercih etmek için taban puanına göre tercih yapmak gerekir.

ÖNEMLİ: LYS ve YGS ile öğrenci kabul eden lisans programlarında ek yerleştirme tercihlerinizi yaparken, %100, %50 ve %25 burslu kontenjanlara başvurabilmeniz için ilgili burslu kontenjanın taban puanını sağlamanız gerekmektedir.

ÖNEMLİ: Tablo 3’de yer alan ön lisans programları için minimum puan önkoşulu olmayacaktır. 2015-ÖSYS’ye başvurmuş ancak, hiçbir lisans/ön lisans programına yerleşmemiş olan adaylardan, ilgili ön lisans programın aldığı puan türünde ham olarak 140 ya da daha yüksek puan almış olan tüm adaylar ön lisans programlarını tercih edebilecektir.

2015-ÖSYS’ye başvurmuş olan tüm meslek-teknik lise mezunları için Ek Yerleştirmede de Sınavsız Geçiş hakkı bulunmaktadır.

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilirler.

2015-ÖSYS’ye başvurmuş olan tüm meslek-teknik lise mezunları YGS/LYS’ye girip girmediklerine ya da başka bir deyişle YGS/LYS puanlarına bakılmaksızın tercih edebilir.

Başvurular, internet aracılığıyla TC kimlik numarası ve şifre kullanılarak ÖSYM'nin aday sayfasından yapılabilecek.

Ek kontenjanlara başvurular 17-21 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak, sonuçların açıklanmasının ardından kayıtlar 31 Ağustos 2015 ile 04 Eylül 2015 tarihleri arasında tamamlanacaktır.

Ek yerleştirmede de tıpkı ilk yerleştirmede olduğu gibi 30 tercih hakkınız var. Bu 30 tercihin tümünün doldurulması zorunlu değildir. İstenirse bir tercih bile yapabilir.

Adaylar tercihlerini koşullarını taşıdığı sürece (kılavuzda yazan özel şartları mutlaka inceleyiniz) yalnızca lisans, yalnızca ön lisans, yalnızca sınavsız geçiş ya da karma olarak tercih yapabilir.

Sadece bir puan türünden ya da farklı puan türlerinden karma tercih yapılabilir.

2015-ÖSYS Ek Yerleştirmeye ilişkin bilgiler, 2015-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekmektedir.

Ek Yerleştirme Kılavuzunda, başvuru tarihleri, başvuru ilkeleri, tercih kuralları, üniversitelere göre kontenjanı bulunan lisans/ön lisans programlarına ilişkin tablolar, programların puan türleri, programların varsa özel koşulları, oluşmuşsa minimum puanları gibi temel bilgiler yer alıyor.


Bilgi Talep Formu