Geri
AKADEMİK

2021 DGS Ek Kayıt İşlemleri

01.11.2021

2021 DGS Ek Kayıt İşlemleri Hakkında

2021 DGS Ek Kayıt İşlemleri

2021 DGS Yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitemizin bir programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları COVID-19 küresel salgını ile mücadele ve tedbirleri kapsamında, 2 - 3 Kasım 2021 tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) uygulaması ve herhangi bir sebeple e-devlet üzerinden kaydını tamamlayamayanlar için  2 - 5 Kasım 2021 tarihleri arasında Medipol Bilgi Eğitim Sistemi üzerinden uzaktan online olarak alınacaktır.

Kampüste kayıt işlemi yapılmayacaktır.

 

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

 

Tam burslu ve %50 indirimli  programlara yerleşen tüm adayların elektronik kayda başlamadan önce ön kayıt yapmaları zorunludur.

 

# Zorunlu hazırlık sınıfı bulunan tüm Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu Programlarına kayıt yaptıracak olup muafiyeti olmayanlar için yapılacak olan İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVI; 11 Kasım 2021 Perşembe günü Kavacık Kuzey Kampüs, A Blok A204 saat 11:00'de düzenlenecektir.

*Bu sınavda 75 not ve üzeri alan öğrencilerimiz İngilizce Hazırlık Programından muaf olurlar. 

60 ile 74 arası alan öğrencilerimiz 12 Kasım 2021 Cuma günü Online Konuşma Sınavı’na katılmaya hak kazanırlar. Konuşma Sınavı da 100 üzerinden değerlendirilecek olup 75 ve üzeri alan öğrenciler muaf olurlar.

*11 Kasım gün sonunda sınav sonuçları dilokulu.medipol.edu.tr sitesinde ilan edilecektir. İlanda ayrıca 12 Kasım 2021 Cuma günü yapılacak olan konuşma sınavına hak kazanan öğrencilerin sınav saatleri ve sınav detayları duyurulacaktır. Konuşma sınavı Microsoft Teams Platformu üzerinden yapılacak olup, öğrencilerin Medipol uzantılı kurumsal mail adresleri ve şifreleri ile giriş yapmaları gerekmektedir.

 

DGS-2021 Şartlı Kayıt Duyurusu

​2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2021 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 11/08/2021 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

Konuyla ilgili YÖK duyurusu için tıklayınız.

Kayıt işlemleri ile ilgili bilgi ve içeriklere butonlardaki  "+"  işaretine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

1. AŞAMA: KAYIT EVRAKLARININ TAMAMLANMASI

Kayıt evraklarının ön kayıt sırasında sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ön kayıt işlemlerine başlamadan sizlere tavsiyemiz tüm evrakları bilgisayarınızın masaüstüne açacağınız bir klasöre indirmeniz. Böylece ön kayıt aşamasında her biri için arama yapmak zorunda kalmazsınız.

 • 2021-DGS Ek Yerleştirme Sonuç Belgesi.
 • Lise Diploması veya Lise Mezuniyet Belgesi veya Diploma Kayıp Belgesi.
 • Ön Lisans Diploması veya Ön Lisans Mezuniyet Belgesi veya Önlisans Kayıp Belgesi.
 • Nüfus Cüzdanı.
 • Şehit/Gazi Yakını Belgesi (Sadece Şehit/Gazi Yakınları)
 • Engelli Raporu (Sadece Engelli Adaylar)
 • Milli Sporcu Belgesi (Sadece Milli Sporcular)
 • Transkript
 • Ders İçerikleri

2. AŞAMA: ÖN KAYIT İŞLEMLERİNİN TAMAMLANMASI

Üniversite kayıt işlemleri ön kayıt paneli ile başlamaktadır. Ön kayıt, adayın İstanbul Medipol Üniversitesi Eğitim Bilgi Sistemine (MEBİS) kayıt için gerekli bilgilerini kaydetmesini, evraklarını yüklemesini ve ödeme işlemlerini tamamlamasını sağlayan işlemler bütünüdür.

 

Tam burslu ve %50 indirimli  programlara yerleşen tüm adayların elektronik kayda başlamadan önce ön kayıt yapmaları zorunludur.

 

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

***Ön Kayıt Paneli, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca öğrenci bilgileri üniversitemize aktarıldıktan sonra aktifleşecektir.

 

3. AŞAMA: ÖDEME İŞLEMLERİ 

 • Ödeme işlemleri ön kayıt panelinden yapılmaktadır.

 • %50 indirimli programlara yerleşen adaylar ön kayıt işlemleri sonrasında ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirmelidir.

 • Kesin kayıt öncesinde ödeme işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

DETAYLI ÖDEME BİLGİSİ (Ödeme Şekli, Anlaşmalı Bankalar, Hesap/İBAN Numara Bilgileri, OTS vb.)

 2021- 2022 AKADEMİK YILI

DGS ÖDEME İŞLEMLERİ

 

 1. ÇEVRİMİÇİ ÖDEME SİSTEMİ

 

Öğrencilerimiz, ön kayıt panelinin (https://mebis.medipol.edu.tr/kayitbasvurulari/osymonkayit) son aşamasında yer alan çevrimiçi ödeme sistemini kullanarak internet üzerinden öğrenim ücretlerini taksitli (9 taksit) veya tek çekim olarak ödeyebilirler. Öğrenim ücretinin tamamının tek çekim (%5 indirimli) olarak ödemek isteyenler çevrimiçi ödeme sistemindeki peşin ödeme seçeneğini kullanmaları gerekmektedir. Çevrimiçi ödeme sistemini kullanarak öğrenim ücretinin taksitlendirilebilmesi için kullanılacak banka kredi kartları aşağıdaki gibidir.

1- Yapı Kredi Bankası Kredi Kartları ve World özellikli kartlar

2- Denizbank Kredi Kartları ve Bonus özellikli kartlar,

3- Türkiye İş Bankası Kredi Kartları ve Maximum özellikli kartlar,

4- Halk Bankası Kredi Kartları ve Paraf özellikli kartlar,

5- Akbank Kredi Kartları ve Axess özellikli kartlar,

6- QNB Finans Bank Kredi kartları ve Advantage Özellikli kartlar.

Çevrimiçi ödeme sistemi kullanılarak yapılacak olan işlemlerde yukarıda sıralanan kartlar dışındaki kartlara taksitlendirme yapılamamaktadır. Öğrenim ücretinin tamamı tek çekim ya da taksitli olarak ödenmemesi halinde kayıt işlemleri tamamlanamayacaktır. American Express özellikli ve yurt dışı kredi kartları çevrimiçi ödeme sisteminde kullanılamamaktadır.

 

2- NAKİT VEYA KREDİ KARTI İLE TEK SEFERDE YAPILAN ÖDEMELERDE %5 İNDİRİM UYGULANACAKTIR.

Ödemelerini kredi kartı ile tek çekim olarak yapmak isteyen öğrenci ve velilerimizin çevrimiçi ödeme sistemini kullanmaları gerekmektedir.

Nakit olarak banka şubesi üzerinden ödeme yapmak isteyen öğrenci ve velilerimiz tüm Akbank ve Denizbank şubelerinden öğrenci numarası ile, Albaraka Türk, Yapı kredi ve Vakıf Katılım şubelerinden ise öğrencinin TC vatandaşlık numarası ile %5 peşin indirimli olarak ödeyebilirler.

İnternet bankacılığı üzerinden havale/EFT ile ödeme yapmak isteyen öğrenci ve velilerimiz öğrenci MEBİS otomasyon sisteminden peşin ödeme seçeneğini kullanarak %5 peşin indirimli ödeme tutarlarını öğrenip ödemelerini aşağıdaki banka hesap bilgilerine havale/EFT ile ödeyebilirler                                                               

 TÜRKİYE HALK  BANKASI

ALTUNİZADE TİCARİ ŞUBE: 0896

HESAP NO (TL): 16000024

IBAN NO (TL): TR82 0001 2009 8960 0016 0000 24

ALICI ADI: İstanbul Medipol Üniversitesi

Önemli not: Havale/EFT olarak işlem yapan öğrenci ve velilerimizin ödeme işlemini gerçekleştirirken Dekontun açıklama kısmına öğrenci adı, soyadı ve T.C. vatandaşlık numaralarını yazdırmaları önemle rica olunur. Muhasebe birimi elden nakit tahsilat yapmamaktadır.

 

3-OKUL TAKSİT SİSTEMİ (10 TAKSİT)

    Taksitli ödemeden yararlanmak isteyen öğrenci ve velilerimizin tercih ettikleri bankanın tüm şubelerinde görevlendirilen Bireysel Müşteri İlişkileri Yetkilileri' ne, öğrencinin ön kayıt panelinin (https://mebis.medipol.edu.tr/kayitbasvurulari/osymonkayit) son aşamasında yer alan OTS ödeme planı ile başvurup taksitli ödeme anlaşması yapmaları gerekmektedir. Taksitli ödeme başvurunuz banka tarafından onaylandığı takdirde ödeme bilgileriniz otomatik olarak üniversitemizin otomasyon sistemi olan MEBİS’e aktarılacaktır. Tercih edebileceğiniz banka duyurularına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

Akbank OTS bilgileri için TIKLAYINIZ

Albaraka Türk OTS bilgileri için TIKLAYINIZ

Denizbank OTS bilgileri için TIKLAYINIZ

Vakıf Katılım OTS bilgileri için TIKLAYINIZ

Yapı Kredi OTS bilgileri için TIKLAYINIZ

 

 İletişim Bilgileri:

Santral Telefon   : 444 85 44

Faks                : 0212 521 28 52

E-posta            : [email protected]


                                            

4. AŞAMA: E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDIN TAMAMLANMASI 

 • Tam burslu programlara yerleşen adaylara ön kayıt işlemleri sonrasında,
 • %50 indirimli programlara yerleşen adaylara ise ön kayıt panelinden ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra,

e-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

 

e-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme alan adayların, e-Devlet üzerinden 2 - 3 Kasım 2021 tarihleri arasında kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

ÖNEMLİ NOT: E-Devlet sisteminden “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine” dair yazıyı ekranda görmeden çıkmayınız.

 

Aşağıda sizlerle kayıt aşamasında yardımcı/bilgilendirici olabilecek linkler ve dokumanlar ile kayıtlarınızı tamamlamak için kullanacağınız ÖNKAYIT PANELİ ve e-DEVLET linkleri paylaşılmıştır.

Yardımcı Bağlantılar ve Dokumanlar;

 • e -Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Alınır? Bilgi için TIKLAYINIZ.
 • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt Kullanım Kılavuzu için TIKLAYINIZ.
 • e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) işlemi için TIKLAYINIZ.

 

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

 

İşlemlerini başarı ile tamamlayan adaylar artık üniversitemizin bir öğrencisidir. Tebrik ederiz.

 

Kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

 

SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, ogrenc[email protected] adresi üzerinden veya 444 85 44 numaralı çağrı merkezinden üniversitemiz ile iletişime geçebilirler.

!ÖN KAYIT VE ÖDEME İŞLEMLERİNİ TAMAMLAYAN ANCAK E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDINI YAPAMAYAN ADAYLARIN DİKKATİNE 

Ön kayıt ve ödeme işlemlerini gerçekleştiren ancak herhangi bir nedenle e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) yapamayan adayların kesin kayıtları Üniversitemiz tarafından 2 - 5 Kasım 2021 tarihleri arasında Medipol Bilgi Eğitim Sistemi üzerinden uzaktan online olarak alınacaktır.

 

Üniversitemiz tarafından kesin kayıt işlemi tamamlanan adaylar artık üniversitemizin bir öğrencisidir. Tebrik ederiz.

 

Kesin kayıt işlemi tamamlanan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

 

SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, ogrenc[email protected] adresi üzerinden veya 444 85 44 numaralı çağrı merkezinden üniversitemiz ile iletişime geçebilirler.

!ZORUNLU NEDENLERLE E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT YAPAMAYACAK ADAYLARIN DİKKATİNE

 • Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler (2008 yılı öncesinde mezun olanlar)

 

 • Aynı anda örgün iki lisans programına kayıtlı öğrenciler;

 

elektronik kayda dahil olmadığından 2 - 5 Kasım 2021 tarihleri arasında tarihleri arasında https://mebis.medipol.edu.tr/kayitbasvurulari/osymonkayit adresinden kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

 • Kılavuzlarda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar.

!ZORUNLU VE İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK EĞİTİMİ HAKKINDA 

# Zorunlu hazırlık sınıfı bulunan tüm Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu Programlarına kayıt yaptıracak olup muafiyeti olmayanlar için yapılacak olan İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVI; 11 Kasım 2021 Perşembe günü Kavacık Kuzey Kampüs, A Blok A204 saat 11:00'de düzenlenecektir.

*Bu sınavda 75 not ve üzeri alan öğrencilerimiz İngilizce Hazırlık Programından muaf olurlar. 

60 ile 74 arası alan öğrencilerimiz 12 Kasım 2021 Cuma günü Online Konuşma Sınavı’na katılmaya hak kazanırlar. Konuşma Sınavı da 100 üzerinden değerlendirilecek olup 75 ve üzeri alan öğrenciler muaf olurlar.

*11 Kasım gün sonunda sınav sonuçları dilokulu.medipol.edu.tr sitesinde ilan edilecektir. İlanda ayrıca 12 Kasım 2021 Cuma günü yapılacak olan konuşma sınavına hak kazanan öğrencilerin sınav saatleri ve sınav detayları duyurulacaktır. Konuşma sınavı Microsoft Teams Platformu üzerinden yapılacak olup, öğrencilerin Medipol uzantılı kurumsal mail adresleri ve şifreleri ile giriş yapmaları gerekmektedir.

 

# Zorunlu hazırlık sınıfı bulunan tüm Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu Programlarına kayıt yaptıracak adayların varsa muafiyet şartlarını sağladığına dair belgeyi ve aşağıdaki dilekçe örneğini doldurarak [email protected] adresine, 9 Kasım 2021 tarihine kadar göndermesi gerekmektedir.

 • Muafiyet dilekçe örneği için TIKLAYINIZ. 
 • Zorunlu Hazırlık Sınıfı Muafiyet Şartları için TIKLAYINIZ. 
 • İngilizce Dil Okulu için TIKLAYINIZ.
 • İngilizce Dil Okulu Mail İletişim; [email protected]
 • İngilizce Dil Okulu Telefon İletişim; Santral: 444 85 44 Dahili: 58300    

 

ÖNEMLİ : Eğitim dili %100 Türkçe olan programlara kayıt hakkı kazanan ve isteğe bağlı hazırlık sınıfı okumak isteyen öğrenciler;  yerleştikleri programın ücreti üzerinden %25 indirimli olarak hazırlık programına kabul edileceklerdir.                             

 

İsteğe bağlı hazırlık okmak isteyen öğrencilerin aşağıdaki dilekçe örneğini doldurarak [email protected]tr adresine,  göndermesi gerekmektedir.

 

İsteğe bağlı hazırlık eğitimi başvuru dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ. 

 

Bilgi ve iletişim için : [email protected]

 

ÜNİVERSİTE YURTLARI HAKKINDA 

Yurt ile ilgili bilgi için TIKLAYINIZ.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Kayıt işlemleri ile ilgili bilgi / destek iletişim: [email protected]            

Öğrenci Muhasebesi Birimi İletişim: [email protected]

İngilizce Dil Okulu Mail İletişim : [email protected]

Detaylı ve güncel bilgi için https://www.medipol.edu.tr/ sitesinden yayımlanacak olan duyuruların takip edilmesi gerekmektedir.

Adaylar 444 85 44 numaralı telefondan ve https://www.medipol.edu.tr/universite/ulasim-ve-iletisim linkinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden Üniversitemize ulaşabilirler.

!KAYIT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR 

a) Posta ile kayıt yapılmaz.

b) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

c) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

d) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.

e) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

 

Kılavuzlarda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar. Söz konusu kararlar öğrencilerin YKS tercih ve yerleştirmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir.

 

​2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2021 DGS'de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 11/08/2021 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

 

Bilgi ve danışma için 444 85 44 numaralı telefondan ve https://www.medipol.edu.tr/universite/ulasim-ve-iletisim linkinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden Üniversitemize ulaşabilirsiniz.

 


Bilgi Talep Formu