Geri
AKADEMİK

2020 DGS Ek Yerleştirme Kayıt İşlemleri

20.11.2020

2020 DGS Ek Yerleştirme Kayıt İşlemleri

2020 DGS Yerleştirme sonuçlarına göre Üniversitemizin bir programına kayıt hakkı kazanan adayların kayıtları COVID-19 küresel salgını ile mücadele ve tedbirleri kapsamında, 21 -  25 Kasım 2020 tarihleri arasında e-devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) uygulaması ve herhangi bir sebeple e-devlet üzerinden kaydını tamamlayamayanlar için 23 - 27 Kasım 2020 tarihleri arasında Medipol Bilgi Eğitim Sistemi üzerinden uzaktan online olarak alınacaktır.

Kampüste kayıt işlemi yapılmayacaktır.

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

***Ön Kayıt Paneli, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca öğrenci bilgileri üniversitemize aktarıldıktan sonra aktifleşecektir.

DGS-2020 Şartlı Kayıt Duyurusu

2020 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2020 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 26/08/2020 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

Duyuru linki: https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/DuyuruDetay.aspx?did=1012

 

Kayıt İşlemlerinin Aşamaları

1. AŞAMA: KAYIT EVRAKLARININ TAMAMLANMASI

Kayıt evraklarının ön kayıt sırasında sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle ön kayıt işlemlerine başlamadan sizlere tavsiyemiz tüm evrakları bilgisayarınızın masaüstüne açacağınız bir klasöre indirmeniz. Böylece ön kayıt aşamasında her biri için arama yapmak zorunda kalmazsınız.

 • 2020-DGS Ek Yerleştirme Sonuçları Belgesi.
 • Lise Diploması veya Lise Mezuniyet Belgesi veya Diploma Kayıp Belgesi.
 • Ön Lisans Diploması veya Ön Lisans Mezuniyet Belgesi veya Önlisans Kayıp Belgesi.
 • Nüfus Cüzdanı.
 • Şehit/Gazi Yakını Belgesi (Sadece Şehit/Gazi Yakınları)
 • Engelli Raporu (Sadece Engelli Adaylar)
 • Milli Sporcu Belgesi (Sadece Milli Sporcular)
 • Transkript ve Ders İçerikleri

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitemizin de aralarında bulunduğu vakıf üniversiteleri arasında imzalanan protokol gereğince milli sporcu bursundan yararlanmak isteyen adayların aşağıda yer alan dilekçeyi doldurarak [email protected] adresine mail atmaları, aldıkları onay belgesi ile birlikte millilik belgelerini üniversitemize kayıt evrakları olarak bildirmeleri gerekmektedir.

Protokol için TIKLAYINIZ.

Dilekçe örneği için TIKLAYINIZ.

2. AŞAMA: ÖN KAYIT İŞLEMLERİNİN TAMAMLANMASI

Üniversite kayıt işlemleri ön kayıt paneli ile başlamaktadır. Ön kayıt, adayın İstanbul Medipol Üniversitesi Eğitim Bilgi Sistemine (MEBİS) kayıt için gerekli bilgilerini kaydetmesini, evraklarını yüklemesini ve ödeme işlemlerini tamamlamasını sağlayan işlemler bütünüdür.

 

Tam burslu ve %50 indirimli  programlara yerleşen tüm adayların elektronik kayda başlamadan önce ön kayıt yapmaları zorunludur.

 

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

***Ön Kayıt Paneli, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nca öğrenci bilgileri üniversitemize aktarıldıktan sonra aktifleşecektir.

 

3. AŞAMA: ÖDEME İŞLEMLERİ 

 • Ödeme işlemleri ön kayıt panelinden yapılmaktadır.

 • %50 indirimli programlara yerleşen adaylar ön kayıt işlemleri sonrasında ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirmelidir.

 • Kesin kayıt öncesinde ödeme işlemlerinin tamamlanmış olması gerekmektedir.

 • Ödeme işlemleri hakkında detaylı bilgi için lütfen TIKLAYINIZ.

4. AŞAMA: E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDIN TAMAMLANMASI 

 • Tam burslu programlara yerleşen adaylara ön kayıt işlemleri sonrasında,
 • %50 indirimli programlara yerleşen adaylara ise ön kayıt panelinden ücret bilgilerine ulaşarak ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra,

e-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme yapılacaktır.

 

e-Devlet kapısı üzerinden elektronik olarak kayıt işlemlerini tamamlayabileceklerine dair SMS ve mail yoluyla bilgilendirme alan adayların, e-Devlet üzerinden 21 -  25 Kasım 2020 tarihleri arasında kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

ÖNEMLİ NOT: E-Devlet sisteminden “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine” dair yazıyı ekranda görmeden çıkmayınız.

 

Aşağıda sizlerle kayıt aşamasında yardımcı/bilgilendirici olabilecek linkler ve dokumanlar ile kayıtlarınızı tamamlamak için kullanacağınız ÖNKAYIT PANELİ ve e-DEVLET linkleri paylaşılmıştır.

Yardımcı Bağlantılar ve Dokumanlar;

 • e -Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Alınır? Bilgi için TIKLAYINIZ.
 • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Üniversite E-Kayıt Kullanım Kılavuzu için TIKLAYINIZ.
 • e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) işlemi için TIKLAYINIZ.

ÖN KAYIT PANELİ için TIKLAYINIZ.

 

İşlemlerini başarı ile tamamlayan adaylar artık üniversitemizin bir öğrencisidir. Tebrik ederiz.

 

Kesin kayıt işlemini tamamlayan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

 

SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, www.medipol.edu.tr adresinde bulunan Canlı Destek Sistemi’nden veya 444 85 44 numaralı çağrı merkezinden üniversitemiz ile iletişime geçebilirler.

!ÖN KAYIT VE ÖDEME İŞLEMLERİNİ TAMAMLAYAN ANCAK E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYDINI YAPAMAYAN ADAYLARIN DİKKATİNE 

Ön kayıt ve ödeme işlemlerini gerçekleştiren ancak herhangi bir nedenle e-Devlet kapısı üzerinden elektronik kayıt (e-kayıt) yapamayan adayların kesin kayıtları Üniversitemiz tarafından 23 -  27 Kasım 2020 tarihleri arasında uzaktan online olarak tamamlanacaktır.

 

Üniversitemiz tarafından kesin kayıt işlemi tamamlanan adaylar artık üniversitemizin bir öğrencisidir. Tebrik ederiz.

 

Kesin kayıt işlemi tamamlanan öğrencilerimize SMS ve mail yoluyla süreçte ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Öğrenciler yapılacak bilgilendirmeden 1 gün sonra https://www.turkiye.gov.tr/yok-ogrenci-belgesi-sorgulama adresi üzerinden Öğrenci Belgesi Sorgulama yaparak kayıt durumlarını kontrol edebileceklerdir.

 

SMS ya da mail almayan öğrencilerimiz, www.medipol.edu.tr adresinde bulunan Canlı Destek Sistemi’nden veya 444 85 44 numaralı çağrı merkezinden üniversitemiz ile iletişime geçebilirler.

!ZORUNLU NEDENLERLE E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT YAPAMAYACAK ADAYLARIN DİKKATİNE

 • Milli Eğitim Bakanlığından lise mezuniyet bilgisi alınamayan öğrenciler (2008 yılı öncesinde mezun olanlar)
 • Aynı anda örgün iki lisans programına kayıtlı öğrenciler;

elektronik kayda dahil olmadığından 23 -  27 Kasım 2020 tarihleri arasında https://mebis.medipol.edu.tr/kayitbasvurulari/dgsonkayit adresinden kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

 

 • Kılavuzlarda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar.

!ZORUNLU VE İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK EĞİTİMİ HAKKINDA 

Zorunlu hazırlık sınıfı bulunan tüm Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu Programlarına kayıt yaptıracak adayların, varsa muafiyet şartlarını sağladığına dair belge ve aşağıdaki dilekçe örneğini doldurarak [email protected]tr adresine, 15 Ekim 2020 tarihine kadar göndermesi gerekmektedir.

 • Muafiyet dilekçe örneği için TIKLAYINIZ. 
 • Zorunlu Hazırlık Sınıfı Muafiyet Şartları için TIKLAYINIZ. 
 • Zorunlu Hazırlık Muafiyet Sınav tarihleri için TIKLAYINIZ.
 • İngilizce Dil Okulu için TIKLAYINIZ.
 • İngilizce Dil Okulu Mail İletişim; [email protected]
 • İngilizce Dil Okulu Telefon İletişim; Santral: 444 85 44 Dahili: 58300    

İsteğe bağlı hazırlık sınıfı okumak isteyen öğrenciler yerleştikleri programın ücreti üzerinden %25 indirimli olarak hazırlık programına kabul edileceklerdir.                             

 

Bilgi ve iletişim için : [email protected]

 

İsteğe bağlı hazırlık eğitimi başvuru dilekçesi örneği için TIKLAYINIZ. 

ÜNİVERSİTE YURTLARI HAKKINDA 

Yurt ile ilgili bilgi için TIKLAYINIZ.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Öğrenci İşleri Dairesi İletişim: [email protected]            

Öğrenci Muhasebesi Birimi İletişim: [email protected]

Detaylı ve güncel bilgi için https://www.medipol.edu.tr/ sitesinden yayımlanacak olan duyuruların takip edilmesi gerekmektedir.

Adaylar 444 85 44 numaralı telefondan ve https://www.medipol.edu.tr/universite/ulasim-ve-iletisim linkinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden Üniversitemize ulaşabilirler.

!KAYIT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOTLAR 

a) Posta ile kayıt yapılmaz.

b) Belgeler eksik ise kayıt yapılmaz.

c) Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemez.

d) Yükseköğretim kurumları, kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilir.

e) Üniversiteler, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak kayıt yaptıran adaylar hakkında gerekli yasal işlemleri yapmaya yetkilidir.

 

Kılavuzlarda yer alan yükseköğretim programlarında aynı anda örgün iki lisans programına kayıt yaptırılamayacağına ve eğitime devam edilemeyeceğine ilişkin Yükseköğretim Genel Kurul kararı uyarınca, durumları bu açıklamaya uyan adaylar halen kayıtlı oldukları yükseköğretim kurumundan ilişiklerini kesmedikleri takdirde yeni yerleştirildikleri yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar. Söz konusu kararlar öğrencilerin YKS tercih ve yerleştirmelerinde herhangi bir programa yerleştirilmesine engel değildir.

 

2020 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden önlisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2020-2021 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2020 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri 26/08/2020 tarihli Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

 

Durumları aşağıdaki bentlerden birine uyan adaylar için uygulanmak üzere;

a) 1111 sayılı Askerlik Kanunu hükümlerine ve bu konuda Millî Savunma Bakanlığınca yayınlanan prensip emirlerine göre askerlik hizmetlerini erteletme hakkını kaybedenler,

b) İki veya üç yıllık bir yükseköğretim programını bitirmiş olup dört yıldan daha az süreli bir başka yükseköğretim programına girmek isteyenlerden askerliğini yapmamış olanlar (İki veya üç yıl süreli bir yükseköğretim programından mezun olup askerliğini yapmamış olan adaylar, dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programına girmek için 2020-YKS'ye başvurabilirler.),

c) Dört yıl veya daha fazla süreli bir yükseköğretim programını bitirmiş olanlardan askerliğini yapmamış olan adaylar, 2020-YKS sonucunda herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmeleri durumunda bu adayların kayıtları yapılacaktır.

Ancak, bu durumdaki adayların askerlikleri tecil edilmiş ise askerlik tecil sürelerinin bitimine kadar kayıt hakkı kazandıkları programda eğitime devam edebilecek, tecil sürelerinin sona ermesi hâlinde askerlik erteleme haklarını kaybettiklerinden bu durumdaki adayların kayıtları dondurularak, askerlik hizmetlerini yaptıktan sonra eğitime devam edebileceklerdir.

 

Bilgi ve danışma için 444 85 44 numaralı telefondan ve https://www.medipol.edu.tr/universite/ulasim-ve-iletisim linkinde yer alan iletişim bilgileri üzerinden Üniversitemize ulaşabilirsiniz.

 


Bilgi Talep Formu