Geri
AKADEMİK

Geleceğin Bilimi Forumu’19 gerçekleştirildi

02.11.2019

Mühendislikten sosyal bilimlere, sağlıktan mimariye pek çok farklı alanda yurt genelinde bine yakın etkinlik düzenleyen gençlik hareketinin 4. büyük zirvesi Geleceğin Bilimi Forumu gerçekleştirildi.

Geleceğin Bilimi Forumu’19 gerçekleştirildi

İstanbul Medipol Üniversitesi öğrencilerinin öncülüğünde farklı şehirlerden gençlerin katkılarıyla düzenlenen Geleceğin Bilimi Forumu sona erdi. Bilimi popülerleştirme, yeni fikirler oluşturma, gençleri üretmeye ve gelişmeye teşvik etme amacıyla farklı dallarda alanında uzman kişileri bir araya getiren organizasyon 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı kapsamında ‘Öze Dönüş’ temasıyla bu yıl 4. kez düzenlendi. Güney Kampüs’te yapılan forumun açılış törenine İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın, ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Bekar, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkan Yardımcısı Mehmet Serdar Tufan, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Zübeyir Gökhan, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüsrev Subaşı, TÜBİTAK Başkan Danışmanı Dr. Orkun Hasekioğlu, Uydu Teknolojileri Uzmanı Doç. Dr. Lokman Kuzu, İstanbul Medipol Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Dr. İlker Köse, Geleceğin Bilimi Hareketi Koordinatörü Dr. Muhammet İkbal Alp ile akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katılım gösterdi.
 
ALP: BEŞ SENEDE 80 BİN KİŞİYE ULAŞTIK
Programın açış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Muhammet İkbal Alp, Geleceğin Bilimi Hareketinin 5 senede 80 bin kişiye ulaştığını söyledi. Akademide üretilen bilimin toplumda dönüşüm sağlaması için çalıştıklarını kaydeden Alp, Geleceğin Bilimi Hareketinin bilimi sivilleştirebilmek ve disiplinler arası çalışmayı teşvik edebilmek için gayret ettiğini ifade etti. Dr. İlker Köse ise son iki asırdır teknolojisini aldığımız ülkelerin kelimelerini kullandığımızdan yakındı. Köse şöyle dedi: “30-40 yıl kadar önce teknik demezdik, sanat derdik. Bir diğer kavram inovasyon. İki günü aynı olanın ziyanda olduğu bir gelenekten geliyorsak ve yenilik kavramını dışardan öğreniyorsak atalarımıza saygısızlık yapmış oluruz. Girişimcilik ise müteşebbislik ifadesiyle zaten yüzyıllardır kültürümüzde yer alan bir kavram.”
 
AYDIN: DÜŞÜNCEYİ SERBEST BIRAKMAK GELECEĞE IŞIK TUTACAK
İstanbul Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabahattin Aydın ise düşünceyi serbest bırakmanın geleceğe ışık tutacağını söyledi. Programın teması ‘Öze Dönüş’e atıf yapan Aydın şöyle dedi: “Benim de içinde olduğum 20. yüzyılın ikinci nesli soğuk savaş mağdurudur. Bizim neslimizin ufku bu baskılarla çizildi. 20.yüzyıl bu sebeple düşünce anlamında çok büyük bir atılım yapamadı. 21. yüzyıla bilgi çağı olduğu için büyük umutlarla girdik ancak bu yüzyılın ilk çeyreği de uluslararası petrol savaşlarıyla kirlendi. Umarım sizler bizim yaşadığımız olumsuz tecrübeleri yaşamaz ve ufuk çizginizi karartmazsınız. Bilgi ve tecrübeyle ufuk çizginizi alabildiğince uzağa götürebilirsiniz. Bilim tarihinde büyük bir isim olan Rahmetli Fuat Sezgin Hoca’yı hasta yatağında ziyaret ettiğimde ‘Ben özgür bir insanım, beni bu dört duvar arasında sıkıştırmayın.’ demişti. Bazen tecrübe ve yaş olsa bile o özgürlüğü koruyabilenler duvarları yıkıp, ufuk çizgisini sonsuza kadar uzatabiliyor. Mevlana’nın pergel metaforu vardır. Bir ayağınız merkezdedir yani özdedir, diğer ayağınızla dolaşırsınız. Pergelin diğer ayağıyla fiziki anlamda tüm dünyayı, hayal ve düşünce anlamında tüm evreni rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Geleceğin Bilimi Forumundaki öze dönüş temasını bu pergel metaforuyla birleştirdiğinizde sonsuza kadar gidecek bir hayal dünyasıyla birleştirmek mümkündür.”
 
SIRA DIŞI GENÇLİK HAREKETİ
Organizasyonda sağlıktan mimariye, uzaydan tasarıma, savunma sanayisinden ekolojiye kadar farklı disiplinlerde oturumlar gerçekleştirildi. Dikkat çeken oturum başlıkları arasında “Milli Teknoloji Hamlesi, Sağlıkta Yapay Zekâ, Siber Güvenlik, Girişimcilik ve Nurettin Topçu Özel oturumu” yer aldı. Katılımcılar ayrıca akademisyenler tarafından oluşturulan ortak müfredat çerçevesinde atölye çalışmalarına katıldı.


Bilgi Talep Formu