Geri
AKADEMİK
Geri Dön

Ders Tanımı

Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS
MİMARİ FOTOĞRAF II 1+2 2 5,0
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin Dili Türkçe
Dersin Seviyesi Ön Lisans
Dersin Türü Programa Bağlı Seçmeli
Dersin Koordinatörü Öğr.Gör. Necla İlknur SEVİNÇ GÖKMEN
Dersi Verenler
Dersin Yardımcıları
Dersin Amacı Bu ders; 1. Dersin içerik ve yönteminin anlatılması.,2. Mimari fotoğrafçılığın tarihçesi ve Günümüzdeki Anlamının Eleştirisi,3. Mimari fotoğrafın teleolojisi ve gelişmiş belgeleme,4. Algı, Görsel algılama ve Görüntü oluşumunda efektif ileri yapılandırmalar,5. Dijital fotoğraf makineleri ve Belgelemedeki Entegre İşlevleri,6. Efektif komponentlerin ileri düzey kullanımları ve Tematik Ölçümler,7. İleri Işıklandırma yöntem ve teknikleri,8. İleri Düzey Çekim Yöntemi Belirleme,9. İleri Düzey Çekim teknikleri I,10. İleri Düzey Çekim Teknikeri II,11. İleri Düzey Çekim teknikleri III,12. Maket Fotoğrafları, 3D efekt, Sorun Giderme,13. Mimari metinlerin (yapı/eserlerin) çözümlenmesi ve belgelenmesi,14. Fotografik mimari belgelemenin sanatsal önemi ve reklam, tanıtım ve pazarlamada kitle iletişimsel ticari işlevi.; konularını içermektedir.
Dersin İçeriği Bu ders; Bu ders; 1. Dersin içerik ve yönteminin anlatılması.,2. Mimari fotoğrafçılığın tarihçesi ve Günümüzdeki Anlamının Eleştirisi,3. Mimari fotoğrafın teleolojisi ve gelişmiş belgeleme,4. Algı, Görsel algılama ve Görüntü oluşumunda efektif ileri yapılandırmalar,5. Dijital fotoğraf makineleri ve Belgelemedeki Entegre İşlevleri,6. Efektif komponentlerin ileri düzey kullanımları ve Tematik Ölçümler,7. İleri Işıklandırma yöntem ve teknikleri,8. İleri Düzey Çekim Yöntemi Belirleme,9. İleri Düzey Çekim teknikleri I,10. İleri Düzey Çekim Teknikeri II,11. İleri Düzey Çekim teknikleri III,12. Maket Fotoğrafları, 3D efekt, Sorun Giderme,13. Mimari metinlerin (yapı/eserlerin) çözümlenmesi ve belgelenmesi,14. Fotografik mimari belgelemenin sanatsal önemi ve reklam, tanıtım ve pazarlamada kitle iletişimsel ticari işlevi.; konularını içermektedir.; konularını içermektedir.
Dersin İçeriği Öğretim Yöntemleri Ölçme Yöntemleri
Öğretim Yöntemleri:
Ölçme Yöntemleri:
Haftalık ders konuları ve öğrenim hedefleri için tıklayınız.

Ders Akışı

Sıra Konular Ön Hazırlık
0 Bu ders; 1. Dersin içerik ve yönteminin anlatılması.,2. Mimari fotoğrafçılığın tarihçesi ve Günümüzdeki Anlamının Eleştirisi,3. Mimari fotoğrafın teleolojisi ve gelişmiş belgeleme,4. Algı, Görsel algılama ve Görüntü oluşumunda efektif ileri yapılandırmalar,5. Dijital fotoğraf makineleri ve Belgelemedeki Entegre İşlevleri,6. Efektif komponentlerin ileri düzey kullanımları ve Tematik Ölçümler,7. İleri Işıklandırma yöntem ve teknikleri,8. İleri Düzey Çekim Yöntemi Belirleme,9. İleri Düzey Çekim teknikleri I,10. İleri Düzey Çekim Teknikeri II,11. İleri Düzey Çekim teknikleri III,12. Maket Fotoğrafları, 3D efekt, Sorun Giderme,13. Mimari metinlerin (yapı/eserlerin) çözümlenmesi ve belgelenmesi,14. Fotografik mimari belgelemenin sanatsal önemi ve reklam, tanıtım ve pazarlamada kitle iletişimsel ticari işlevi.; konularını içermektedir.
Kaynak

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
No Program Yeterliliği Katkı Düzeyi
1 2 3 4 5
0
Alanı ile ilgili mesleki sorumluluk ve etik kurallara ilişkin bilgiye sahiptir. Alanı ile ilgili tasarlamış olduğu iç mekan projelerinin gerçekleşebilmesi için gerekli bilgi ve uluslararası standartlara göre teknik bilgi düzeyine sahiptir. Alanı ile ilgili bilimsel bilgiye ulaşma,yenilikleri takip etme, bağımsız tasarlama ve güvenine sahiptir.
0
Tasarlama sürecinde ihtiyacı olan teknik bilgiye sahiptir. Tasarlama, kurgulama, yürütme, sonuçlarını değerlendirme ve uygulama sürecini gerçekleştirebilecek bilgiye sahip olur. Malzeme, teknoloji ve üretim yöntemlerini bilir, bu yöntemlere uygun yeni projeler önerebilme yetisine sahiptir. Teknik resim kurallarını bilir, buna uygun iç mekan projesi teknik detayları çözümleyebilecek ve ölçülendirme kurallarına uygun proje çizebilecek donanıma sahiptir. Alanı ile ilgili yasal sorumlulukları tanıma ve sorumlulukları projesine dökebilme becerisine sahiptir.
0
Ekip halinde çalışma yürütebilme ve teknolojin gereklerine göre bireysel proje üretebilme yetkinliğine sahiptir.
0
Alanı ile ilgili öğrenmiş olduğu sanatsal ve teknik bilgiyi sürekli geliştirerek, yeni önermelerde bulunabilir.
0
Tasarladığı projeleri çeşitli çizim teknikleri aktarabilir. Toplumsal çevre bilinci içerisinde gerçekleştirmiş olduğu tasarımları çeşitli platformlarda sözlü ve yazılı ifadeler ile aktarabilir.
0
Alanına özgü edinmiş olduğu bilgi ile, toplumun yaşam seviyesini yukarılara taşıyabilecek yaşam alanları geliştirebilir. Tasarladığı yaşam alanları için endüstriyel anlamda üretilebilen mobilya tasarımları hakkında önermelerde bulunabilir.

Değerlendirme Sistemi

Katkı Düzeyi Mutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı   40
Genel Sınavın Başarıya Oranı   60
Toplam   100

AKTS - işyükü

AKTS - işyükü
Etkinlikler Sayı Süresi
Süresi
T+U Saat
İş Yükü
T+U Saat
Ders Saati 0 0 0
Rehberli Problem Çözme 0 0 0
Problem Çözümü / Ödev / Proje / Rapor Tanzimi 0 0 0
Oku Dışı Diğer Faaliyetler 0 0 0
Proje Sunumu / Seminer 0 0 0
Kısa Sınav (QUİZ) ve Hazırlığı 0 0 0
Ara Sınav ve Hazırlığı 0 0 0
Genel Sınav ve Hazırlığı 0 0 0
Performans Görevi, Bakım Planı 0 0 0
Toplam İş Yükü (Saat) 0
Dersin AKTS Kredisi = Toplam İş Yükü (Saat)/30*=(48/30) 0,0
Dersin AKTS Kredisi: *30 saatlik çalışma 1 AKTS kredisi sayılmaktadır.

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu

Bilgi Talep Formu