Geri
AKADEMİK
Geri Dön

Ders Tanımı

Ders Kodu Yarıyıl T+U Saat Kredi AKTS
ERGONOMİ VE İNSAN FAKTÖRÜ 2+0 2 3,0
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin Dili Türkçe
Dersin Seviyesi Ön Lisans
Dersin Türü Zorunlu
Dersin Koordinatörü Öğr.Gör. Necla İlknur SEVİNÇ GÖKMEN
Dersi Verenler Öğr.Gör. Sevilay GENÇ SARIKAYA
Dersin Yardımcıları
Dersin Amacı HAFTA 1: ERGONOMİYE GİRİŞ / TEMEL KAVRAMLAR Ergonominin genel olarak tanımları ve önemi, temel kavramların tanımlanması. HAFTA 2: ERGONOMİNİN TANIMI, ÇALIŞMA ALANLARI TERİMLER, BİLEŞENLER, TARİHİErgonomi kavramı, görevleri, kapsamı, diğer bilimler ve disiplinlerle ilişkisi, ergonomik çalışmaların sınıflandırılması.Ergonominin amaçları, çalışma konuları, uğraş alanları, hedefleri ve yararları.Türkiye de ve dünyada ergonomiye bakış, günümüzdeki boyutu. HAFTA 3: DİNAMİK VE STATİK ANTROPOMETRİ İnsan anatomisi (Algı organları, sistemler, hareketler, gereksinimler, yapılan işlerin tanımlanması) Antropometri kavramı, uygulama alanları, statik ve dinamik antropometrinin açıklanması. HAFTA 4: DİNAMİK ANTROPOMETRİK ÖLÇÜLER, VÜCUT BOYUTLARI Dinamik antropometrik verilerin kullanılması, tasarımda ve çalışmadaki ilkeleri. İnsan ölçüleri, duruşlar, genel tasarım ölçüleri. HAFTA 5: ÇALIŞMA ALANLARININ BOYUT TASARIMI VE ERGONOMİK DÜZENLENMESİ 1 Çalışma mekanlarının ergonomik bilgilerle ve antropometrik ölçülerle tasarlanması. HAFTA 6: ÇALIŞMA ALANLARININ BOYUT TASARIMI VE ERGONOMİK DÜZENLENMESİ 2 /BİLGİSAYAR ERGONOMİSİ HAFTA 7: FİZİKSEL ÇEVRE KOŞULLARI 1 Çalışma ortamındaki fiziksel çevre koşulları.(Sıcaklık, nem, hava koşulları, gürültü, aydınlatma, zararlı maddeler ve renk ) HAFTA 8: FİZİKSEL ÇEVRE KOŞULLARI 2 Aydınlatma ve renk HAFTA 9: ERGONOMİ VE TASARIM İLİŞKİSİ /RESTORAN ERGONOMİSİ HAFTA 10:KONUTTA ERGONOMİ / ANTRE VE MUTFAK ERGONOMİSİ Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 11: KONUTTA ERGONOMİ / YAŞAM ALANLARI; SALON, YEMEK MEKANI, ÇALIŞMA ODASI ERGONOMİSİ Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 12: KONUTTA ERGONOMİ / YATAK ODASI, GENÇ ODASI, ÇOCUK ODASI, BANYO ERGONOMİSİ (KORIDOR, MERDİVEN, BASAMAK ERGONOMİSİ) Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 13: ERGONOMİ VE İŞ GÜVENLİĞİ İLİŞKİSİ- GÜVENLİ MEKAN VE TASARIMDAKİ ÖNEMİ HAFTA 14: GÜNCEL YAŞAMDA ERGONOMİ VE ENGELLİLER İÇİN ERGONOMİ-EVRENSEL TASARIM
Dersin İçeriği Bu ders; HAFTA 1: ERGONOMİYE GİRİŞ / TEMEL KAVRAMLAR Ergonominin genel olarak tanımları ve önemi, temel kavramların tanımlanması. HAFTA 2: ERGONOMİNİN TANIMI, ÇALIŞMA ALANLARI TERİMLER, BİLEŞENLER, TARİHİErgonomi kavramı, görevleri, kapsamı, diğer bilimler ve disiplinlerle ilişkisi, ergonomik çalışmaların sınıflandırılması.Ergonominin amaçları, çalışma konuları, uğraş alanları, hedefleri ve yararları.Türkiye de ve dünyada ergonomiye bakış, günümüzdeki boyutu. HAFTA 3: DİNAMİK VE STATİK ANTROPOMETRİ İnsan anatomisi (Algı organları, sistemler, hareketler, gereksinimler, yapılan işlerin tanımlanması) Antropometri kavramı, uygulama alanları, statik ve dinamik antropometrinin açıklanması. HAFTA 4: DİNAMİK ANTROPOMETRİK ÖLÇÜLER, VÜCUT BOYUTLARI Dinamik antropometrik verilerin kullanılması, tasarımda ve çalışmadaki ilkeleri. İnsan ölçüleri, duruşlar, genel tasarım ölçüleri. HAFTA 5: ÇALIŞMA ALANLARININ BOYUT TASARIMI VE ERGONOMİK DÜZENLENMESİ 1 Çalışma mekanlarının ergonomik bilgilerle ve antropometrik ölçülerle tasarlanması. HAFTA 6: ÇALIŞMA ALANLARININ BOYUT TASARIMI VE ERGONOMİK DÜZENLENMESİ 2 /BİLGİSAYAR ERGONOMİSİ HAFTA 7: FİZİKSEL ÇEVRE KOŞULLARI 1 Çalışma ortamındaki fiziksel çevre koşulları.(Sıcaklık, nem, hava koşulları, gürültü, aydınlatma, zararlı maddeler ve renk ) HAFTA 8: FİZİKSEL ÇEVRE KOŞULLARI 2 Aydınlatma ve renk HAFTA 9: ERGONOMİ VE TASARIM İLİŞKİSİ /RESTORAN ERGONOMİSİ HAFTA 10:KONUTTA ERGONOMİ / ANTRE VE MUTFAK ERGONOMİSİ Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 11: KONUTTA ERGONOMİ / YAŞAM ALANLARI; SALON, YEMEK MEKANI, ÇALIŞMA ODASI ERGONOMİSİ Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 12: KONUTTA ERGONOMİ / YATAK ODASI, GENÇ ODASI, ÇOCUK ODASI, BANYO ERGONOMİSİ (KORIDOR, MERDİVEN, BASAMAK ERGONOMİSİ) Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 13: ERGONOMİ VE İŞ GÜVENLİĞİ İLİŞKİSİ- GÜVENLİ MEKAN VE TASARIMDAKİ ÖNEMİ HAFTA 14: GÜNCEL YAŞAMDA ERGONOMİ VE ENGELLİLER İÇİN ERGONOMİ-EVRENSEL TASARIM; konularını içermektedir.
Dersin İçeriği Öğretim Yöntemleri Ölçme Yöntemleri
Öğretim Yöntemleri:
Ölçme Yöntemleri:
Haftalık ders konuları ve öğrenim hedefleri için tıklayınız.

Ders Akışı

Sıra Konular Ön Hazırlık
0 HAFTA 1: ERGONOMİYE GİRİŞ / TEMEL KAVRAMLAR Ergonominin genel olarak tanımları ve önemi, temel kavramların tanımlanması. HAFTA 2: ERGONOMİNİN TANIMI, ÇALIŞMA ALANLARI TERİMLER, BİLEŞENLER, TARİHİErgonomi kavramı, görevleri, kapsamı, diğer bilimler ve disiplinlerle ilişkisi, ergonomik çalışmaların sınıflandırılması.Ergonominin amaçları, çalışma konuları, uğraş alanları, hedefleri ve yararları.Türkiye de ve dünyada ergonomiye bakış, günümüzdeki boyutu. HAFTA 3: DİNAMİK VE STATİK ANTROPOMETRİ İnsan anatomisi (Algı organları, sistemler, hareketler, gereksinimler, yapılan işlerin tanımlanması) Antropometri kavramı, uygulama alanları, statik ve dinamik antropometrinin açıklanması. HAFTA 4: DİNAMİK ANTROPOMETRİK ÖLÇÜLER, VÜCUT BOYUTLARI Dinamik antropometrik verilerin kullanılması, tasarımda ve çalışmadaki ilkeleri. İnsan ölçüleri, duruşlar, genel tasarım ölçüleri. HAFTA 5: ÇALIŞMA ALANLARININ BOYUT TASARIMI VE ERGONOMİK DÜZENLENMESİ 1 Çalışma mekanlarının ergonomik bilgilerle ve antropometrik ölçülerle tasarlanması. HAFTA 6: ÇALIŞMA ALANLARININ BOYUT TASARIMI VE ERGONOMİK DÜZENLENMESİ 2 /BİLGİSAYAR ERGONOMİSİ HAFTA 7: FİZİKSEL ÇEVRE KOŞULLARI 1 Çalışma ortamındaki fiziksel çevre koşulları.(Sıcaklık, nem, hava koşulları, gürültü, aydınlatma, zararlı maddeler ve renk ) HAFTA 8: FİZİKSEL ÇEVRE KOŞULLARI 2 Aydınlatma ve renk HAFTA 9: ERGONOMİ VE TASARIM İLİŞKİSİ /RESTORAN ERGONOMİSİ HAFTA 10:KONUTTA ERGONOMİ / ANTRE VE MUTFAK ERGONOMİSİ Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 11: KONUTTA ERGONOMİ / YAŞAM ALANLARI; SALON, YEMEK MEKANI, ÇALIŞMA ODASI ERGONOMİSİ Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 12: KONUTTA ERGONOMİ / YATAK ODASI, GENÇ ODASI, ÇOCUK ODASI, BANYO ERGONOMİSİ (KORIDOR, MERDİVEN, BASAMAK ERGONOMİSİ) Mekanlarda antropometrik ölçülerle tasarım ilkelerinin değerlendirilmesi. HAFTA 13: ERGONOMİ VE İŞ GÜVENLİĞİ İLİŞKİSİ- GÜVENLİ MEKAN VE TASARIMDAKİ ÖNEMİ HAFTA 14: GÜNCEL YAŞAMDA ERGONOMİ VE ENGELLİLER İÇİN ERGONOMİ-EVRENSEL TASARIM
Kaynak

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
No Program Yeterliliği Katkı Düzeyi
1 2 3 4 5
0
Alanı ile ilgili mesleki sorumluluk ve etik kurallara ilişkin bilgiye sahiptir. Alanı ile ilgili tasarlamış olduğu iç mekan projelerinin gerçekleşebilmesi için gerekli bilgi ve uluslararası standartlara göre teknik bilgi düzeyine sahiptir. Alanı ile ilgili bilimsel bilgiye ulaşma,yenilikleri takip etme, bağımsız tasarlama ve güvenine sahiptir.
0
Tasarlama sürecinde ihtiyacı olan teknik bilgiye sahiptir. Tasarlama, kurgulama, yürütme, sonuçlarını değerlendirme ve uygulama sürecini gerçekleştirebilecek bilgiye sahip olur. Malzeme, teknoloji ve üretim yöntemlerini bilir, bu yöntemlere uygun yeni projeler önerebilme yetisine sahiptir. Teknik resim kurallarını bilir, buna uygun iç mekan projesi teknik detayları çözümleyebilecek ve ölçülendirme kurallarına uygun proje çizebilecek donanıma sahiptir. Alanı ile ilgili yasal sorumlulukları tanıma ve sorumlulukları projesine dökebilme becerisine sahiptir.
0
Ekip halinde çalışma yürütebilme ve teknolojin gereklerine göre bireysel proje üretebilme yetkinliğine sahiptir.
0
Alanı ile ilgili öğrenmiş olduğu sanatsal ve teknik bilgiyi sürekli geliştirerek, yeni önermelerde bulunabilir.
0
Tasarladığı projeleri çeşitli çizim teknikleri aktarabilir. Toplumsal çevre bilinci içerisinde gerçekleştirmiş olduğu tasarımları çeşitli platformlarda sözlü ve yazılı ifadeler ile aktarabilir.
0
Alanına özgü edinmiş olduğu bilgi ile, toplumun yaşam seviyesini yukarılara taşıyabilecek yaşam alanları geliştirebilir. Tasarladığı yaşam alanları için endüstriyel anlamda üretilebilen mobilya tasarımları hakkında önermelerde bulunabilir.

Değerlendirme Sistemi

Katkı Düzeyi Mutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı   40
Genel Sınavın Başarıya Oranı   60
Toplam   100

AKTS - işyükü

AKTS - işyükü
Etkinlikler Sayı Süresi
Süresi
T+U Saat
İş Yükü
T+U Saat
Ders Saati 0 0 0
Rehberli Problem Çözme 0 0 0
Problem Çözümü / Ödev / Proje / Rapor Tanzimi 0 0 0
Oku Dışı Diğer Faaliyetler 0 0 0
Proje Sunumu / Seminer 0 0 0
Kısa Sınav (QUİZ) ve Hazırlığı 0 0 0
Ara Sınav ve Hazırlığı 0 0 0
Genel Sınav ve Hazırlığı 0 0 0
Performans Görevi, Bakım Planı 0 0 0
Toplam İş Yükü (Saat) 0
Dersin AKTS Kredisi = Toplam İş Yükü (Saat)/30*=(48/30) 0,0
Dersin AKTS Kredisi: *30 saatlik çalışma 1 AKTS kredisi sayılmaktadır.

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu

Bilgi Talep Formu