Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
PROBLEME DAYALI ERGOTERAPİ UYGULAMALARI2+234
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüDoç.Dr. Devrim TARAKCI
Dersi VerenlerÖğr.Gör. Hilal BOSTANCI
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıGerçek vaka çalışmaları ve/veya senaryo ile öğrencilere aktivite-rol performans problemleri ve bunların çözümü için gerekli olan bilgileri kazandırmak ve ergoterapi alanında uygulamalarda problem çözme becerisini geliştirmektir.
Dersin İçeriğiBu ders; Probleme dayalı ergoterapinin temel amaçları ve işlemlerini anlama,Öğrenci rolleri ve eğitimci rolleri,Probleme dayalı içerik oluşturma özellikleri,Probleme dayalı içerik oluşturma gereksinimleri,Yeni kavram ve terimlerin açıklanması,Problemlerin belirlenerek tanımlanması,Problemlerin analizi, beyin fırtınası,Çözüm listesi ve hipotezleri-sınıflandırmayı oluşturma,Öğrenim hedeflerinin formüle edilmesi,Kendi kendine çalışma yöntemleri,Örnek problem çözümlerinin analizi,Tartışma; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Öğrendiği bilgileri analiz edebilmesi1, 3, 4, 6A, B, F
Yeni bilgileri araştırarak problemi tartışabilmesi1, 3, 4, 6A, B, F
Probleme yönelik çözüm listesi oluşturur1, 3, 4, 6A, B, F
Mevcut sorunları analiz ederek problem çözme becerisi kazanır1, 3, 4, 6A, B, F
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 3: Tartışma, 4: Alıştırma ve Uygulama, 6: Gösterip Yapma
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav, B: Sözlü Sınav, F: Performans Görevi

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Probleme dayalı ergoterapinin temel amaçları ve işlemlerini anlamaÖnceden verilen ders notuna hazırlık
2Öğrenci rolleri ve eğitimci rolleriÖnceden verilen ders notuna hazırlık
3Probleme dayalı içerik oluşturma özellikleri1. Kaynağın 1.Bölümü sy:3-5
4Probleme dayalı içerik oluşturma gereksinimleri1. Kaynağın 1. bölümü s. 5-15
5Yeni kavram ve terimlerin açıklanması1. Kaynağın 1. bölümü s. 5-15
6Problemlerin belirlenerek tanımlanması1. Kaynağın 1. bölümü s. 15-25
7Problemlerin analizi, beyin fırtınasıÖnceden verilen nota hazırlık
8Çözüm listesi ve hipotezleri-sınıflandırmayı oluşturma1. Kaynağın 2. bölümü s. 30-40
9Öğrenim hedeflerinin formüle edilmesi1. Kaynağın 2. bölümü s. 40-55
10Kendi kendine çalışma yöntemleriÖnceden verilen ders notuna hazırlık
11Örnek problem çözümlerinin analiziUygulama hazırlığı
14Tartışma
Kaynak
ENOTHE, Occupational Therapy Education in Europe: PBL Stories & Signposts towards a problem based learning oriented curriculum, Amsterdam 2004. ENOTHE, Occupational Therapy Education in Europe: Approaches to teaching and learning 'Practical' Occupational Therapy skills, sharing best practice,Amsterdam 2004. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Eğitimi A.D. PDÖ Oturumları İncelemeDeğerlendirme Grubu: Probleme Dayalı Öğrenim Oturumları, Hazırlama ve Uygulama Rehberi, Mart-2001. Pendleton,H. Schultz- Krohn,W. Occupational Therapy Practice Skills for Physical Dysfunction.6th Ed., Mosby,2006. Punwar,Alice,J. Occupational Therapy: Principles and Practice,Williams and Wilkins Baltimore,1988.
Pendleton,H. Schultz- Krohn,W. Occupational Therapy Practice Skills for Physical Dysfunction.6th Ed., Mosby,2006.

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Ergoterapi alanındaki güncel temel, kuramsal ve uygulamalı bilimsel bilgiye, bilgi teknolojilerini ve kaynaklarını kullanarak ulaşmayı bilir; bu bilginin doğruluğu, güvenirliği ve geçerliğini değerlendirir.
X
0
Bireyler ve topluluklar için, aktivite ve katılım açısından doğru değerlendirme yöntemlerini kullanır, terapiyi planlayarak kanıta dayalı ergoterapi teori ve temelleri kapsamında uygular.
X
0
Kişinin günlük yaşam, üretim, boş zaman aktiviteleri ve görevleriyle ilgili doğasını, ihtiyaçlarını, bunlarla ilgili performansını, aktivite ile sağlık ve iyi olma hali arasındaki ilişkiyi açıklar.
X
0
Aktivite ve katılım kısıtlılıklarını yorumlayıp, önleme, rehabilitasyon ve tedavide aktiviteleri kullanarak kişi merkezli olarak çalışır.
X
0
Bağımsız olarak mesleki, akademik çalışmalarını etkin ve etik biçimde yürütür, disiplin içi ve disiplinler arası bağımsız ve aktif çalışabilme becerisine sahiptir.
X
0
Toplumsal sorumluluk bilinci çerçevesinde ergoterapi bilimi ile ilişkili konularda araştırma, proje ve etkinliklerde ihtiyaç belirler, ilişkili araştırma sorularını oluşturur, bağımsız araştırır ve yaşam boyu öğrenmeyi sürdürür.
X
0
Yaşam boyu yeni koşullara uyum, öğrenme, yeni fikirler geliştirebilme, kaliteye önem verme özelliklerini benimseyerek bilgi kaynaklarını etkin bir biçimde kullanır.
X
0
Kişisel ve mesleki öğrenme gereksinimlerini belirler, en az bir yabancı dil öğrenerek, yaşam boyu öğrenmeye ilişkin olumlu bir tutum geliştirir ve öğrendiğini sergiler.
X
0
Ergoterapi alanı ile ilgili bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanıp sözel ve yazılı iletişim kurarak kendini etkin ifade eder.
X
0
Ergoterapinin geliştirilmesinde birey olarak alanını ilgilendiren yasal mevzuata, bilimsel ve mesleki etik değerlere uygun davranır; danışan haklarını gözeterek mesleki performansının gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirir, mesleki haklarını korur ve savunur.
X

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 40
Genel Sınavın Başarıya Oranı 60
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu