Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
KANITA DAYALI ERGOTERAPİ UYGULAMALARI3+034
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüÖğr.Gör. Halime AVUNÇ
Dersi VerenlerDr.Öğr.Üye. Miray BUDAK
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıAraştırma kanıtını ergoterapinin değişik alanlarında kullanma, klinik uzmanlığı araştırma kanıtı olarak uygulamalarda kullanma, karar verme sürecinde kişi merkezli çalışma, mevcut kaynaklara göre sağlık bakım kararlarını verme konusunda bilgi, beceri ve tutum kazandırmaktır.
Dersin İçeriğiBu ders; Giriş ve dersin tanımı,Kaynak gösterimi,Proje yazımı,Proje çalışması, Soru oluşturulması ve konuların tartışılması,Proje çalışması, Proje konusunun belirlenmesi, yöntem ve gereç için öğrencinin yönlendirilmesi,Proje çalışması, Yöntem ve gereç çalışması, ilgili kurumlarla görüşmelerin yapılması ( Danışman ile birlikte),Proje çalışması, Projenin önerisi ayrıntılarının tamamlanması ve sunuma hazırlanması,Proje önerilerinin sunumu,Proje önerisinde gerekli değişikliklerin yapılması,Proje uygulamasına başlangıç,Proje çalışması,Proje çalışması,Proje çalışması,Proje çalışması; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Kanıta dayalı uygulama tanımları1, 10, 15, 2, 22, 3, 4, 8A, B, C
Ergoterapide kanıta dayalı uygulamanın gelişimi1, 10, 15, 2, 22, 3, 8A, B, C, F
Ergoterapide kanıta dayalı uygulama örnekleri tartışmaları1, 10, 15, 2, 22, 3A, B, C, F
Kanıta dayalı uygulamaların kullanım durumlarının gözden geçirilmesi 1, 10, 15, 2, 22, 3, 8A, B, C
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 10: Beyin Fırtınası, 15: Problem Çözme, 2: Soru - Cevap, 22: probleme dayalı öğrenme, 3: Tartışma, 4: Alıştırma ve Uygulama, 8: Grup Çalışması
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav, B: Sözlü Sınav, C: Ödev, F: Performans Görevi

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Giriş ve dersin tanımıİlgili kitap bölümünü okunması
2Kaynak gösterimiİlgili kitap bölümünü okunması
3Proje yazımıİlgili kitap bölümünü okunması
4Proje çalışması, Soru oluşturulması ve konuların tartışılmasıİlgili kitap bölümünü okunması
5Proje çalışması, Proje konusunun belirlenmesi, yöntem ve gereç için öğrencinin yönlendirilmesiİlgili kitap bölümünü okunması
6Proje çalışması, Yöntem ve gereç çalışması, ilgili kurumlarla görüşmelerin yapılması ( Danışman ile birlikte)İlgili kitap bölümünü okunması
7Proje çalışması, Projenin önerisi ayrıntılarının tamamlanması ve sunuma hazırlanmasıİlgili kitap bölümünü okunması
8Proje önerilerinin sunumuİlgili kitap bölümünü okunması
9Proje önerisinde gerekli değişikliklerin yapılmasıİlgili kitap bölümünü okunması
10Proje uygulamasına başlangıçİlgili kitap bölümünü okunması
11Proje çalışmasıİlgili kitap bölümünü okunması
12Proje çalışmasıİlgili kitap bölümünü okunması
13Proje çalışmasıİlgili kitap bölümünü okunması
14Proje çalışmasıİlgili kitap bölümünü okunması
Kaynak
Kielhofner G. Research in Occupational Therapy: Methods of Inquiry for Enhancing Practice, 2006. Sümbüloğlu V, Sümbüloğlu K. Biyoistatistik, Hatiboğlu Yayıncılık, Aralık 2010.

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Ergoterapi alanındaki güncel temel, kuramsal ve uygulamalı bilimsel bilgiye, bilgi teknolojilerini ve kaynaklarını kullanarak ulaşmayı bilir; bu bilginin doğruluğu, güvenirliği ve geçerliğini değerlendirir.
X
0
Bireyler ve topluluklar için, aktivite ve katılım açısından doğru değerlendirme yöntemlerini kullanır, terapiyi planlayarak kanıta dayalı ergoterapi teori ve temelleri kapsamında uygular.
X
0
Kişinin günlük yaşam, üretim, boş zaman aktiviteleri ve görevleriyle ilgili doğasını, ihtiyaçlarını, bunlarla ilgili performansını, aktivite ile sağlık ve iyi olma hali arasındaki ilişkiyi açıklar.
X
0
Aktivite ve katılım kısıtlılıklarını yorumlayıp, önleme, rehabilitasyon ve tedavide aktiviteleri kullanarak kişi merkezli olarak çalışır.
X
0
Bağımsız olarak mesleki, akademik çalışmalarını etkin ve etik biçimde yürütür, disiplin içi ve disiplinler arası bağımsız ve aktif çalışabilme becerisine sahiptir.
X
0
Toplumsal sorumluluk bilinci çerçevesinde ergoterapi bilimi ile ilişkili konularda araştırma, proje ve etkinliklerde ihtiyaç belirler, ilişkili araştırma sorularını oluşturur, bağımsız araştırır ve yaşam boyu öğrenmeyi sürdürür.
X
0
Yaşam boyu yeni koşullara uyum, öğrenme, yeni fikirler geliştirebilme, kaliteye önem verme özelliklerini benimseyerek bilgi kaynaklarını etkin bir biçimde kullanır.
X
0
Kişisel ve mesleki öğrenme gereksinimlerini belirler, en az bir yabancı dil öğrenerek, yaşam boyu öğrenmeye ilişkin olumlu bir tutum geliştirir ve öğrendiğini sergiler.
X
0
Ergoterapi alanı ile ilgili bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanıp sözel ve yazılı iletişim kurarak kendini etkin ifade eder.
X
0
Ergoterapinin geliştirilmesinde birey olarak alanını ilgilendiren yasal mevzuata, bilimsel ve mesleki etik değerlere uygun davranır; danışan haklarını gözeterek mesleki performansının gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirir, mesleki haklarını korur ve savunur.
X

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 40
Genel Sınavın Başarıya Oranı 60
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu