Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
BAKIM VERENLERDE ERGOTERAPİ2+023
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin DiliTürkçe
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüPrograma Bağlı Seçmeli
Dersin KoordinatörüDoç.Dr. Devrim TARAKCI
Dersi VerenlerÖğr.Gör. Halime AVUNÇ
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıBireylere bakım veren kişilerin aktivte performansları analiz edilerek belirlenmesi ve iyi olma halinin korunması için kişilerin desteklenilmesini, aynı zamanda bakım verdikleri kişilerin sorunlarına yönelik çözüm önerilerini öğretmektir.
Dersin İçeriğiBu ders; Bakım verilen kişinin özrü, tipi ve gereksinimleri,Bakım verilen kişinin beslenme,kendine bakım ve psikososyal gereksinimleri,Bakım verilen kişinin aktivite performans ihtiyaçlarına yönelik kullanılan yardımcı cihazlar, adaptasyonlar ve eğitimi hakkında bakım verenin bilgilendirilmesi,Bakım verilen kişinin kişi merkezli rehabilitasyonda diğer tıbbi hizmetlerde olan ihtiyaçları,Bakım verilen kişinin kişi merkezli rehabilitasyonda sosyal ve yasal hakları,Bakım verenin ihtiyaçları ve yasal hakları,Bakım verenin aktivite performans alanlarının incelenerek analiz edilmesi,Bakım verene psikososyal yaklaşımlar,Bakım verenin duygusal ve iyi olma hallerinin desteklenmesi,Örnek olay incelenmesi,Grup çalışması ve problem çözme,Bakım evleri ve evde bakılan bireylerin evlerine ziyaret,Ziyaret sonrası edinilen bilgilerin öğrenciler tarafından sunulması ve tartışma; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Bireylere bakım verecek kişilerin sorunlarını analiz eder Bakım veren kişilerin bakım verirken karşılaşacağı sorunları ve çözüm önerilerini listeler Bakım verenin aktivite performans analizlerini tanımlar Bakım verenin ve verilen kişinin kişi merkezli müdahalelerini aktiviteler yoluyla oluşturur Bakım verenin iyi olma halinin korunması için diğer müdahale yöntemlerini oluşturur1, 18, 8A
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 18: Vaka Çalışması, 8: Grup Çalışması
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Bakım verilen kişinin özrü, tipi ve gereksinimleriDers Notu
2Bakım verilen kişinin beslenme,kendine bakım ve psikososyal gereksinimleriTorres-Stanovik, R. The Caregiver's Handbook,Assisting Both the Caregiver and the Elderly Care-receiver. The Caregiver Education and Support Services, San Diego , CA, 1990.
3Bakım verilen kişinin aktivite performans ihtiyaçlarına yönelik kullanılan yardımcı cihazlar, adaptasyonlar ve eğitimi hakkında bakım verenin bilgilendirilmesiTorres-Stanovik, R. The Caregiver's Handbook,Assisting Both the Caregiver and the Elderly Care-receiver. The Caregiver Education and Support Services, San Diego , CA, 1990.
4Bakım verilen kişinin kişi merkezli rehabilitasyonda diğer tıbbi hizmetlerde olan ihtiyaçlarıTorres-Stanovik, R. The Caregiver's Handbook,Assisting Both the Caregiver and the Elderly Care-receiver. The Caregiver Education and Support Services, San Diego , CA, 1990.
5Bakım verilen kişinin kişi merkezli rehabilitasyonda sosyal ve yasal haklarıDers Notu
7Bakım verenin ihtiyaçları ve yasal haklarıHacıalioğlu N. Bakım verenlerin hakları.Atatürk Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisi. Cilt 8 Sayı 2. 2005.
8Bakım verenin aktivite performans alanlarının incelenerek analiz edilmesiGitlin, N.L..International Handbook of Occupational Therapy Interventions, Söderback, I(ed.), 1st Edition. Springer,2009
9Bakım verene psikososyal yaklaşımlarGitlin, N.L..International Handbook of Occupational Therapy Interventions, Söderback, I(ed.), 1st Edition. Springer,2009
10Bakım verenin duygusal ve iyi olma hallerinin desteklenmesiGitlin, N.L..International Handbook of Occupational Therapy Interventions, Söderback, I(ed.), 1st Edition. Springer,2009
11Örnek olay incelenmesiÖnceki kaynakların incelenmesi
13Grup çalışması ve problem çözmeÖnceki kaynakların incelenmesi
14Bakım evleri ve evde bakılan bireylerin evlerine ziyaretZiyaret planı için grup çalışması
15Ziyaret sonrası edinilen bilgilerin öğrenciler tarafından sunulması ve tartışmaZiyaretten elde edilen verilerin analizi
Kaynak
Ders Notu verilecektir.
1-Torres-Stanovik, R. The Caregiver's Handbook,Assisting Both the Caregiver and the Elderly Care-receiver. The Caregiver Education and Support Services, San Diego , CA, 1990. 2. Gitlin, N.L..International Handbook of Occupational Therapy Interventions, Söderback, I(ed.), 1st Edition. Springer,2009.

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Ergoterapi alanındaki güncel temel, kuramsal ve uygulamalı bilimsel bilgiye, bilgi teknolojilerini ve kaynaklarını kullanarak ulaşmayı bilir; bu bilginin doğruluğu, güvenirliği ve geçerliğini değerlendirir.
X
0
Bireyler ve topluluklar için, aktivite ve katılım açısından doğru değerlendirme yöntemlerini kullanır, terapiyi planlayarak kanıta dayalı ergoterapi teori ve temelleri kapsamında uygular.
X
0
Kişinin günlük yaşam, üretim, boş zaman aktiviteleri ve görevleriyle ilgili doğasını, ihtiyaçlarını, bunlarla ilgili performansını, aktivite ile sağlık ve iyi olma hali arasındaki ilişkiyi açıklar.
X
0
Aktivite ve katılım kısıtlılıklarını yorumlayıp, önleme, rehabilitasyon ve tedavide aktiviteleri kullanarak kişi merkezli olarak çalışır.
X
0
Bağımsız olarak mesleki, akademik çalışmalarını etkin ve etik biçimde yürütür, disiplin içi ve disiplinler arası bağımsız ve aktif çalışabilme becerisine sahiptir.
X
0
Toplumsal sorumluluk bilinci çerçevesinde ergoterapi bilimi ile ilişkili konularda araştırma, proje ve etkinliklerde ihtiyaç belirler, ilişkili araştırma sorularını oluşturur, bağımsız araştırır ve yaşam boyu öğrenmeyi sürdürür.
X
0
Yaşam boyu yeni koşullara uyum, öğrenme, yeni fikirler geliştirebilme, kaliteye önem verme özelliklerini benimseyerek bilgi kaynaklarını etkin bir biçimde kullanır.
X
0
Kişisel ve mesleki öğrenme gereksinimlerini belirler, en az bir yabancı dil öğrenerek, yaşam boyu öğrenmeye ilişkin olumlu bir tutum geliştirir ve öğrendiğini sergiler.
X
0
Ergoterapi alanı ile ilgili bilişim ve iletişim teknolojilerini kullanıp sözel ve yazılı iletişim kurarak kendini etkin ifade eder.
X
0
Ergoterapinin geliştirilmesinde birey olarak alanını ilgilendiren yasal mevzuata, bilimsel ve mesleki etik değerlere uygun davranır; danışan haklarını gözeterek mesleki performansının gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirir, mesleki haklarını korur ve savunur.
X

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 40
Genel Sınavın Başarıya Oranı 60
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu