Ana içeriğe atla

Ders Detayı

Ders Tanımı

DersKoduYarıyılT+U SaatKrediAKTS
YAPI STATİĞİ II3+035
Ders Programı
Ön Koşul Dersleri
Önerilen Seçmeli Dersler
Dersin Diliİngilizce
Dersin SeviyesiLisans
Dersin TürüZorunlu
Dersin KoordinatörüDr.Öğr.Üye. Ümit Necmettin ARIBAŞ
Dersi VerenlerDr.Öğr.Üye. Ümit Necmettin ARIBAŞ
Dersin Yardımcıları
Dersin AmacıDış yükler etkisi altında hiperstatik yapı sistemlerinin analizinin, ve kesit tesirlerinin değişiminin öğrenilmesi.
Dersin İçeriğiBu ders; Sehim,Enerji Yöntemleri ile Sehim Hesabı ,Enerji Yöntemleri ile Sehim Hesabı ,Statikçe Belirsiz Yapı Sistemlerinin Kuvvet Yöntemi ile Hesabı ,Statikçe Belirsiz Yapı Sistemlerinin Kuvvet Yöntemi ile Hesabı ,Tekrar,Structural Modelling and Computer Analysis ,Yerdeğiştirme Yöntemi: Açı Deplasman ,Yerdeğiştirme Yöntemi: Açı Deplasman ,Açı yöntemi (devamı) ,Yerdeğiştirme Yöntemi: Moment Dağıtma (Cross) ,Yerdeğiştirme Yöntemi: Moment Dağıtma (Cross) ,Matris Yerdeğiştirme (Rijitlik) Yöntemi ,Matris Yerdeğiştirme (Rijitlik) Yöntemi ; konularını içermektedir.
Dersin İçeriğiÖğretim YöntemleriÖlçme Yöntemleri
Öğrenciler, dersi bütünüyle öğrendiklerinde: 1. Yapısal sistemlerde yer değiştirme hesabı yapabilirler, 2. Matris kuvvet ve deplasman yönetmeleriyle analiz yapabilirler, 3. Hiperstatik sistemlerde yaklaşık yöntemleri, mesnet çökmelerini ve sıcaklık değişimini bulabilirler, 4. Hiperstatik sistemlerin, sabit ve hareketli yükler altında çözümlemesini yapabilirler.1, 12, 14, 15, 2, 3, 4, 6A, C, E
Öğretim Yöntemleri:1: Anlatım, 12: Örnek Olay, 14: Bireysel Çalışma, 15: Problem Çözme, 2: Soru - Cevap, 3: Tartışma, 4: Alıştırma ve Uygulama, 6: Gösterip Yapma
Ölçme Yöntemleri:A: Yazılı sınav, C: Ödev, E: Kısa Sınav

Ders Akışı

SıraKonularÖn Hazırlık
1Sehim
2Enerji Yöntemleri ile Sehim Hesabı
3Enerji Yöntemleri ile Sehim Hesabı
4Statikçe Belirsiz Yapı Sistemlerinin Kuvvet Yöntemi ile Hesabı
5Statikçe Belirsiz Yapı Sistemlerinin Kuvvet Yöntemi ile Hesabı
6Tekrar
7Structural Modelling and Computer Analysis
8Yerdeğiştirme Yöntemi: Açı Deplasman
9Yerdeğiştirme Yöntemi: Açı Deplasman
10Açı yöntemi (devamı)
11Yerdeğiştirme Yöntemi: Moment Dağıtma (Cross)
12Yerdeğiştirme Yöntemi: Moment Dağıtma (Cross)
13Matris Yerdeğiştirme (Rijitlik) Yöntemi
14Matris Yerdeğiştirme (Rijitlik) Yöntemi
Kaynak
Hibbeler, R.C. (2011) Structural Analysis 8th Edition SI. Pearson/Prentice Hall Hibbeler, R.C. Çeviri Soyluk, K., Gültop, T. (2017) Yapı Statiği, 9.Basım, Palme Yayınevi Karadoğan, F., Pala, S., Yüksel, E., Durgun, Y., (2011) Yapı Mühendisliğine Giriş, Yapısal Çözümleme, Birsen Yayınevi Leet, K. M., Uang, C., Lanning, T., (2017) Fundamentals of Structural Analysis, 5th Edition, Mc Graw Hill Education Çakıroğlu,A., Çetmeli, E. (1990) Yapı Statiği-II

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı

Dersin Program Yeterliliklerine Katkısı
NoProgram Yeterliliği Katkı Düzeyi
12345
0
Matematik, fen bilimleri ve ilgili mühendislik disiplinine özgü konularda yeterli bilgi birikimi; bu alanlardaki kuramsal ve uygulamalı bilgileri, karmaşık mühendislik problemlerinde kullanabilme becerisi.
X
0
Karmaşık mühendislik problemlerini saptama, tanımlama, formüle etme ve çözme becerisi; bu amaçla uygun analiz ve modelleme yöntemlerini seçme ve uygulama becerisi.
X
0
Karmaşık bir sistemi, süreci, cihazı veya ürünü gerçekçi kısıtlar ve koşullar altında, belirli gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlama becerisi; bu amaçla modern tasarım yöntemlerini uygulama becerisi.
0
Mühendislik uygulamalarında karşılaşılan karmaşık problemlerin analizi ve çözümü için gerekli olan modern teknik ve araçları geliştirme, seçme ve kullanma becerisi; bilişim teknolojilerini etkin bir şekilde kullanma becerisi.
X
0
Karmaşık mühendislik problemlerinin veya disipline özgü araştırma konularının incelenmesi için deney tasarlama, deney yapma, veri toplama, sonuçları analiz etme ve yorumlama becerisi.
0
Disiplin içi ve çok disiplinli takımlarda etkin biçimde çalışabilme becerisi; bireysel çalışma becerisi.
X
0
Türkçe sözlü ve yazılı etkin iletişim kurma becerisi; en az bir yabancı dil bilgisi; etkin rapor yazma ve yazılı raporları anlama, tasarım ve üretim raporları hazırlayabilme, etkin sunum yapabilme, açık ve anlaşılır talimat verme ve alma becerisi.
0
Yaşam boyu öğrenmenin gerekliliği bilinci; bilgiye erişebilme, bilim ve teknolojideki gelişmeleri izleme ve kendini sürekli yenileme becerisi.
X
0
Etik ilkelerine uygun davranma, mesleki ve etik sorumluluk bilinci; mühendislik uygulamalarında kullanılan standartlar hakkında bilgi.
0
Proje yönetimi, risk yönetimi ve değişiklik yönetimi gibi, iş hayatındaki uygulamalar hakkında bilgi; girişimcilik, yenilikçilik hakkında farkındalık; sürdürülebilir kalkınma hakkında bilgi.
0
Mühendislik uygulamalarının evrensel ve toplumsal boyutlarda sağlık, çevre ve güvenlik üzerindeki etkileri ve çağın mühendislik alanına yansıyan sorunları hakkında bilgi; mühendislik çözümlerinin hukuksal sonuçları konusunda farkındalık.

Değerlendirme Sistemi

Katkı DüzeyiMutlak Değerlendirme
Ara Sınavın Başarıya Oranı 30
Genel Sınavın Başarıya Oranı 70
Toplam 100

Ders

-

Dersin Detaylı Bilgileri

-

Sayısal Veriler

Öğrenci Başarı Durumu